امروز: ۱۴۰۳/۰۴/۲۵

زنان قربانیان خشونت سفید دنیای مجازی

زنان قربانیان خشونت سفید دنیای مجازی به گزارش هم ماشین یك پژوهشگر ارشد حوزه مطالعات زنان با اشاره به خشونت سفید در فضای مجازی بعنوان یكی از انواع خشونت مقابل زنان، مطرح كرد: با بررسی هایی كه در جهان بر روی فضای مجازی انجام شده است، كارشناسان متوجه شكل جدیدی از خشونت تحت عنوان قلدری و یا گردن كلفتی در فضای سایبر شدند كه ما در ادبیات خود از آن بعنوان خشونت سفید یاد می نماییم، از طرف دیگر اغلب قربانیان این نوع خشونت زنان هستند.


دکتر کتایون مصری در گفت وگو با ایسنا، در آستانه روز جهانی مبارزه با خشونت مقابل زنان (5 آذرماه) اظهار نمود: فارغ از مزیت های بی شمار فضای مجازی برای تمامی افراد و برای آگاهی زنان در تمامی موضوعات، به سبب پنهان بودن هویت اصلی افراد در این فضا، امکان استفاده ازهویت های جعلی و نبود ارتباط چهره به چهره زمینه مساعدی برای اعمال بزه و خشونت و تخطی از ارزش های جامعه فراهم می شود.
وی افزود: یکی از مهم ترین خشونت هایی که در بعضی کشورها تحت عنوان جرم نیز تلقی می شود خشونت سفید است که شامل مواردی هم چون خشونت های جنسیتی در فضای سایبر، شبکه های اجتماعی، گپ های جنسی، جوک ها و لطیفه های غیر اخلاقی، تصاویر مستهجن و… است.
بگفته این پژوهشگر مطالعات زنان، فضای سایبر و رسانه های نو پدید خدمات بسیار زیادی در تبادل اطلاعات و ارتباطات میان افراد داشته اند و شاید زندگی ما را در خیلی از ابعاد در جنبه مثبت دکرگون کرده اند اما خشونت سفید مقابل زنان نکته قابل تاملی است که حدودا تمام کشورها با آن روبرو هستند و نسبت به آن ابراز نگرانی کرده اند. بطوریکه کمیسیون پهنای باند سازمان ملل متحد در سال ۲۰۱۵ گزارشی را تحت عنوان چالشهای فضای سایبر برای زنان منتشر و در آن به لذت بصری از زنان، ترغیب زنان به برهنه سازی، تهاجم جنسی و ترغیب به خود کشی زنان اشاره نمود.


نشانه شناسی صفحات کاربران زن ایرانی در اینستاگرام
مصری اظهار داشت: از آن جایی که میزان مشارکت عمومی زنان در کشور ما بسیار کمتر از مردان است و از طرف دیگر باوجود مستعد بودن زنان برای ایجاد تعامل با دنیای اطراف اما فرصت های کمتری در فضای واقعی به زنان داده می شود شاهد این هستیم که متمایل شدن زنان در فضای سایبر نسبت به مردان بیشتر است و اغلب مخاطبان این شبکه های مجازی خانم ها هستند. بدین سبب بااینکه فضای مجازی در زمینه رشد آگاهی زنان نقش داشته است اما در هر حال دریچه هایی را برای اعمال خشونت بر زنان نیز گشوده است.
وی با اشاره به پژوهشی انجام شده درباب نشانه شناسی صفحات کاربران زن ایرانی در اینستاگرام افزود: در این بررسی ها متوجه شدیم که اغلب کاربران زن در جامعه ما بنا بر دلایلی همچون تمایل به معروف شدن، خودبازنمایی در فضای سایبر، آشنایی و ارتباط با سلبریتی ها، پر کردن اوقات فراغت، استفاده از تجربه دیگران و پیدا کردن دوستان جدید اعمم از زن و مرد و… در شبکه های اجتماعی فعالیت دارند. در این شبکه ها به سبب پنهان بودن هویت افراد و طیف گسترده ای از کاربران، انتشار عکسهای شخصی با آرایش غلیظ و نشان دادن بخشهایی از زندگی و شریک کردن اطرافیان در لحظات زندگی به صورتی ریسک ارتباط با افراد نیز افزایش می یابد. از طرف دیگر اغلب کاربران با ظرفیت مثبت شبکه های اجتماعی آشنایی ندارند و می توان گفت آنطور که باید اطلاعات کاربران همزمان با رشد این فناوری ها رشد نکرده است.
این پژهشگر حوزه مطالعات زنان معتقد می باشد که به سبب آشنا نبودن زنان با فضای مجازی و کم بودن فرصت هایی که در دنیای واقعی برای رشد آنها وجود دارد و تلاش در جهت دنبال کردن اهداف خود در فضای سایبر، زنان بیشتر در معرض خشونت سفید در این فضا قرار دادند، بدین سبب نیازمند آموختن سواد رسانه ای هستند. گاها خود کاربر بدون درنظر گرفتن امکان مخفی کردن اطلاعات شخصی در فضای مجازی تمایل به برقراری ارتباط با افراد بیگانه دارد که در نهایت نیز مورد خشونت و آزار قرار می گیرد بنابرین کاربران و خصوصاً خانم ها نیازمند افزایش سطح سواد رسانه ای خود هستند.

زنان نیازمند دانش، بینش و کسب مهارت های لازم رسانه ای هستند
مصری اضافه کرد: منظور از افزایش سطح سواد رسانه ای تنها آموزش آن در مقطع تحصیلی خاصی نیست بلکه ما برای داشتن سواد رسانه ای مستلزم داشتن بینش و نگرشی خاص و کسب مهارت های لازم هستیم. چونکه خیلی از خانم در این فضا مورد خشونت قرار می گیرند اما آگاه نیستند و این عدم آگاهی به تداوم این خشونت ها دامن می زند. حالا تحقیر زن، بدن نمایی زن، امتیاز دادن به زن فقط باتوجه به خاصیت های ظاهری تبدیل به عادت شده است و شخص نمی داند توسط این خشونت ها جایگاهش بعنوان انسان تا چه اندازه نزول پیدا کرده است.
به گفته وی، از طرف دیگر تداوم این روند و لایک گرفتن و بیشتر دیده شدن فقط برمبنای خاصیت های جنسی زنان برای دختران جوان این آموزش غلط را به همراه دارد که می توان با زیر پا گذاشتن اخلاقیات، هنجار و ارزش ها در فضای مجازی به آسانی دیده و مقبول واقع شد. ازسوی دیگر برخی زنان تمایلی برای مورد خشونت واقع شدن ندارند و تنها به سبب عدم آگاهی گرفتار خشونت در این فضا می شوند که باید مورد آموزش سواد رسانه ای قرار گیرند.


اغلب زنان خشونت سفید را پنهان می کنند

تبدیل شدن فضای سایبر به مامنی برای خشونت گران
این پژوهشگر حوزه مطالعات زنان درباره نتایج خشونت سفید برای زنان اظهار داشت: اضطراب، افسردگی و فشارهای روانی مزمن همچون نتایج روانی این خشونت ها برای زنان است، همین طور خیلی از زنان به سبب ترس از برچسب خوردن و انگ خوردن این خشونت ها را پنهان می کنند، از طرف دیگر موجب بروز اختلافات خانوادگی و بدبینی زنان به اطرافیان نیز می شود. هنجار شکنی در فضای مجازی یک هیجان زودگذر است که منجر به دوقطبی شدن افراد خصوصاً در سنین پایین می شود. زمانی این هنجار شکنی ها بی آزار است که به جامعهآسیبی نزند اما هنگامی که زنان تبدیل به قربانی می شوند و تعداد خشونت های جنسی نیز افزایش می یابد می توان گفت این فضا تبدیل به مامنی جهت استفاده از ادبیات تحقیرآمیز با زنان و اجازه دادن به سایر کاربران برای اعمال هر خشونت و هر پیشنهاد و نظری بر زن می شود. این پیامدها نه فقط برا خود زنان بلکه برای جامعه و فرهنگ کشور آزار دهنده است.

نیازمند بازبینی در قوانین سایبری هستیم
وی ادامه داد: کشورما نیازمند تحقیق و پژوهش زیادی در این حوزه می باشد. خیلی از خشونت ها پیگیری نمی شوند و به سبب پنهان بودن هویت اصلی آزارگر این خشونت ها مسکوت می مانند. باوجود وجود قانون جرائم کامپیوتری اما به سبب سرعت بالای تحول رسانه های مجازی حالا بعد از ۱۱ سال نیازمند بازبینی در این قوانین هستیم چونکه اساسا خشونت سفید، آزارهای جنسی و هرزه نگاری ها و… نسبت به گذشته در این فضا بیشتر شده است. همین طور علاوه بر بازنگری در قوانین و بروز کردن آنها، نسبت به سیاست گذاری فرهنگی نیز باید پیشروتر عمل نماییم.
منبع:

1399/09/04
11:28:25
5.0 / 5
1447
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.