امروز: ۱۴۰۲/۰۱/۰۳

وضعیت کرونا در ایران در هفته ۱۵۱ پاندمی

وضعیت کرونا در ایران در هفته ۱۵۱ پاندمی هم ماشین: وزارت بهداشت در گزارشی بررسی دو هفتگی وضعیت موارد مثبت، بستری و مرگ ناشی از پاندمی کووید 19 در ایران و جهان را منتشر نموده است که برمبنای آن در کشورمان در هفته 151 بیماری منتهی به 19 دی ماه 1401، 368 نفر بستری و 17 تن نیز جان خودرا از دست داده اند.به گزارش هم ماشین به نقل از ایسنا، کرونا که از اواخر بهمن ماه ۱۳۹۸ شیوع پیدا کرد و میهمان ناخوانده کشورهای جهان شد، همچنان نیز در گوشه گوشه جهان به حیاتش ادامه می دهد و هر روز در هر گوشه ای از دنیا سویه ای جدید از وجودش را نمایان کرده و فراز و فرودهایی را به وجود می آورد. هرچند که با گذر از سویه های کشنده کرونا مانند دلتا، بتا و...، سویه ای به نام اُمیکرون متولد شد که شدت بیماری زایی و کشندگی اش مانند سویه های قبلی نبود، اما بگفته متخصصان سلامت، سرایت پذیری اش بسیار بیش از چیزی بود که در واریانت های ووهان، دلتا و... دیده بودیم. اُمیکرون به تدریج در سراسر دنیا گسترده و غالب شد و به تدریج زیرسویه های مختلفی را ایجاد کرد که هرچه پیش می رفت، سرایت پذیری شان را افزایش می دادند؛ زیرسویه های BA۲، BA۵، BQ۱، XBB و... همه و همه از خانواده اُمیکرون بودند که حالا در کشورهای مختلف جهان، نام کرونا را زنده نگه داشته و هرچند که علائمی خفیف تر از سویه های قبلی دارند، اما به علت سرایت پذیری و قدرت انتقال بالایشان همچنان مبتلایان بسیاری را به سیستم های بهداشتی و درمانی کشورها تحمیل می کنند.

در ایران نیز پس از گذر از دوره سخت دلتا کرونا با مرگ های ۷۰۰ تایی، در موج پنجم کووید ۱۹ در کشور و پس از عبور از کرونای اُمیکرون که عمدتاً کودکان را درگیر می کرد، اپیدمی به تدریج در کشور تا حدودی رام و اوضاع بیمارستان ها آرام شد؛ بطوریکه تعداد مبتلایان روزانه به رقم های دو رقمی نزول کرد و مرگ ومیر ناشی از کرونا نیز تک رقمی شد و حتی در بعضی روزها مرگ ومیر صفر را تجربه کردیم، اما پس از چند ماه آرامش کرونائی در کشور، باردیگر کرونا روند افزایشی خودرا با زیرسویه های جدید اُمیکرون آغاز نموده است؛ روندی که هرچند کُند به نظر می آید، اما باید نسبت به آن حساس بود و همچنان پروتکلهای ضدکرونایی را رعایت کرد تا ویروس تاج دار غافل گیرمان نکند. حالا خیز جدیدی از کرونا با زیرسویه های جدید اُمیکرون شروع شده است؛ زیرسویه هایی مانند BQ۱، XBB و... که بگفته کارشناسان حوزه سلامت، قدرت سرایتی بیش از سویه های پیشین دارند و به سرعت قابل انتقالند. همین موضوع نیز وزارت بهداشتی ها را بر آن داشت که اکیدا به مردم سفارش کنند تا رعایت پروتکلهای ضدکرونایی خصوصاً استفاده از ماسک را در محیط های شلوغ و سربسته جدی بگیرند تا از شر زیرسویه های جدید کرونا در امان باشند.

در حال حاضر نیز مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت، بررسی دو هفتگی وضعیت پاندمی کووید ۱۹ در ایران و جهان را منتشر نموده است.

بر این اساس بررسی دو هفتگی وضعیت پاندمی کرونا در ایران در هفته ۱۵۱ بیماری در کشور، منتهی به ۱۹ دی ماه ۱۴۰۱، تعداد موارد مثبت بستری و مرگ در استانهای کشور را نشان داده شده است. جمع تجمیعی تعداد بستری های کرونائی در هفته ۱۵۱ بیماری در کشور ۳۶۸ نفر بوده است و مجموعا در این هفته ۱۷ نفر فوتی ناشی از کرونا گزراش شده است. این در شرایطی است که در هفته پیشین از آن، یعنی هفته ۱۵۰ بیماری، ۲۳۵ مورد بستری و ۱۸ مورد فوت گزارش شده است.همچنین مجموع تعداد موارد سرپایی در استانهای کشور در هفته ۱۵۱ پاندمی منتهی به ۱۹ دی ۱۴۰۱، ۳۸۳ نفر بوده است. این تعداد در هفته ۱۵۰ پاندمی منتهی به ۱۲ دی ماه ۱۴۰۱، مجموع تعداد موارد سرپایی ۱۳۸ نفر بوده است.در عین حال طبق اعلام وزارت بهداشت، میزان بستری در ۱۰۰ هزار نفر و میزان مرگ در یک میلیون نفر در استانهای کشور، در هفته ۱۵۱ پاندمی که به ۱۹ دی ماه ۱۴۰۱، منتهی بوده است، در نمودارهای زیر قابل مشاهده می باشد.

بر اساس این نمودارها به ترتیب سه استان سمنان، کرمان و خراسان جنوبی در هفته ۱۵۱ پاندمی بیشترین میزان بستری در ۱۰۰ هزار نفر را داشته اند. همین طور در این هفته سه استان زنجان، مازندران و یزد بیشترین میزان مرگ در یک میلیون نفر را گزارش کرده اند.

نمودار زیر بصورت مقایسه ای تعداد موارد بستری و مرگ قطعی کووید ۱۹ را از هفته اول بهمن ماه ۱۴۰۰ تا پایان هفته سوم دی ماه ۱۴۰۱ در کشور را نشان میدهد و در عین حال بخش پایین نمودار تعداد موارد بستری و مرگ قطعی کووید ۱۹ را از شروع پاندمی کرونا تا پایان هفته سوم دی ماه ۱۴۰۱ در کشور نشان میدهد.


در نمودار زیر نیز بصورت مقایسه ای تعداد موارد بستری و مرگ قطعی کووید ۱۹ را از هفته اول بهمن ماه ۱۴۰۰ تا پایان هفته سوم دی ماه ۱۴۰۱ در تهران قابل مشاهده بوده و در عین حال بخش پایین نمودار تعداد موارد بستری و مرگ قطعی کووید ۱۹ را از شروع پاندمی کرونا تا پایان هفته سوم دی ماه ۱۴۰۱ در تهران نشان میدهد.در عین حال در نمودار زیر نیز می توانید مقایسه درصد پوشش واکسیناسیون کووید۱۹ در دز اولیه و یادآور را در ایران و برخی کشورها تا ۱۶ ژانویه ۲۰۲۳ مشاهده کنید. بر طبق این نمودار در ایران تا ۱۶ ژانویه ۲۰۲۳، ۱۲۳.۶۳ میلیون واکسن دز اول و ۳۱.۱۵ میلیون دزهای یادآور واکسن کرونا را تزریق کرده اند که مجموعا تا این تاریخ در ایران ۱۵۴.۷۷ میلیون دز واکسن کرونا تزریق شده است.


در نمودارهای زیر نیز می توانید وضعیت موارد مثبت و مرگ و میر کرونا در جهان را مشاهده کنید و در آخرین نمودار نیز وضعیت پوشش واکسیناسیون کووید۱۹ در جهان قابل مشاهده است:


منبع:

1401/11/05
12:22:18
5.0 / 5
212
تگهای خبر: تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.