امروز: ۱۴۰۲/۰۱/۰۳
مهر گزاش می دهد؛

جبران کمبودهای مسکن با طرح ساخت خانه های ویلایی

جبران کمبودهای مسکن با طرح ساخت خانه های ویلایی به گزارش هم ماشین، ساخت مسکن های یک طبقه یا ویلایی در بعضی از شهرها امکان پذیر خواهد بود اما در کلانشهرها نمی توان خانه های ویلایی ساخته شود.به خبرنگار مهر؛ طی سالهای گذشته تا به امروز بارها شنیده ایم که گفته شد که ۶۰ سال طول می کشد تا یک نفر صاحب خانه شود شاید یکی از علل طولانی شدن این زمان در کنار قیمت بالا ساخت مسکن های عمودی است که هزینه ساخت را بالا می برد؛ بارها مسؤولین اعلام نمودند خانه های ویلایی و یک طبقه در چارچوب مسکن ملی ساخته خواهد شد.
یک طبقه سازی به جای بلند مرتبه سازی
با توجه به این که خانه های بلند مرتبه مزیت های زیادی دارد اما مدت طولانی برای ساخت این پروژه ها لازم است با عنایت به این که کیفیت برخی از خانه های بلند مرتبه هم مورد نقد قرار دارد از طرفی دور بودن این آپارتمان ها به شهرهای و امکانات رفاهی و آموزشی هم مورد بحث همگان است.
همچنین رئیس جمهور ساخت سالانه یک میلیون مسکن و چهار میلیون مسکن طی چهار سال را وعده داده بود و برای تحقق این وعده شرایط هم لازم است و طرح ساخت و ساز مسکن به صورت ویلایی و یک طبقه می تواند مردم را زودتر خانه دار کند.
وزیر راه سابق مرحوم قاسمی در خرداد ماه از آغاز ساخت خانه های یک طبقه ویلایی در چارچوب طرح نهضت ملی اطلاع داد اما اعلام نمود که در شهرهایی که مشکل زمین وجود ندارد و همینطور شرایط ساخت وساز فراهم باشد این اتفاق رخ خواهد داد.
ساخت خانه های ویلایی برای جبران کمبودهای مسکن
مجتبی یوسفی؛ عضو کمیسیون عمران در مورد ساخت خانه های ویلایی و مشکلات این طرح به خبرنگار مهر اظهار داشت: ساخت خانه های ویلایی می تواند کمک باشد به شرط این که زمین مد نظر وجود داشته باشد البته در مورد ساخت خانه های ویلایی در دهه های ۸۰ الی ۹۰ یعنی دولت های نهم و دهم به خوبی انجام شد؛ ساخت سه میلیون واحد از راه مالکین صورت گرفت و در این پروژه انبوه سازان نبودند اما در حوزه مسکن مدل خطی نمی تواند در همه مناطق کشور اجرایی شود از طرفی دیگر باید مصالح برای ساخت و ساز هم در اختیار سازندگان قرار گیرد با عنایت به این که قیمت مصالح روزانه تغییر می کند و از سوی دیگر تسهیلات در اختیار سازندگان قرار نمی گیرد.
وی در ادامه عنوان کرد: با طرح ساخت خانه های ویلایی بحران مسکن در شهرهای بزرگ حل نخواهد شد این راهکار برای روستاها و شهرهای کوچک است در کلانشهرها زمین برای ویلاسازی وجود ندارد بخصوص در پایتخت با عنایت به این که در دو دوره دولت روحانی حتی یک واحد مسکن هم ساخته نشده است کمبودها بیشتر به چشم می خورد.
خانه های ویلایی طرح خوبی است اما نه برای هر مناطق
این عضو کمیسیون عمران در ادامه از طرح خانه های ویلایی اظهار داشت: این طرح خوبی است اما نمی توان با یک مدل ساخت و ساز انجام داد از طرفی توقع در مردم بوجود آورده است به صورت مثال مردم خوزستان توقع دارند که زمین ویلایی به آنها داده شود با عنایت به این که در کلانشهرها این ظرفیت وجود ندارد باید ساخت و سازها بر مبنای ظرفیت ها صورت گیرد.
وی در انتها بیان نمود: در شهرهای بزرگ تأمین زمین خیلی مهم است البته در ساخت و سازها باید چند وجهی عمل کرد بافت های فرسوده در مناطق محروم که حدود ۲۰ میلیون نفر زندگی می کنند مورد توجه قرار گیرد و برای ساخت و سازها تسهیلات داده شود تا مردم در این مناطق بتوانند ساخت و ساز داشته باشند.
ویلاسازی راهی برای تسریع در ساخت وساز
مجید گودرزی کارشناس مسکن در مورد ساخت خانه های ویلایی در اطراف کلانشهرها به خبرنگار مهر اظهار داشت: اول این که ساخت خانه های یک طبقه یا همان ویلایی فضای بیشتری نیاز دارد تا خانه های عمودی و بلند مرتبه و بحث دوم بحث امکانات شهری است که باید برای این شهرک ها درنظر گرفته شود این ایده مانند ایده شهرهای جدید است اما اول باید زیر ساخت ها درست شود تا این ایده عملی گردد.
وی در ادامه بیان نمود: البته همانند مهرشهر با عنایت به این که چند دهه از ساخت و ساز در مهرشهر گذشته است اما هنوز رفت و آمد سخت و طاقت فرسا است ایده ساخت خانه های ویلایی و شهرک سازی اگر بخواهد همانند این شهرهای جدید شود نتیجه مطلوبی نخواهد داشت.
ساخت و ساز افقی طرحی موفق تر از ساخت بلند مرتبه ای
طرح ساخت و ساز خانه های یک طبقه ویلایی در بعضی شهرهای مانند اراک، یزد، قم، کرمانشاه، گرگان و… درحال اجرایی می باشد با عنایت به این که هم اکنون طرح نهضت ملی مسکن با تسریع در حال انجام می باشد اما این طرح در تمام نقاط کشور قابلیت اجرایی ندارد.
این خانه ها مقرر است که در زمینهای ۲۵۰ و ۳۰۰ متری با زیربنای ۷۵ متری ایجاد می شود که قابلیت توسعه تا ۱۳۰ متر هم دارد. از طرفی وزارت راه و شهرسازی تلاش دارد تا دهک های ۱ تا ۴ در شهرهای جدید بدون دریافت وجه از متقاضی و در سقف تسهیلات دریافتی از بانک صورت گیرد.

1401/10/20
16:03:59
5.0 / 5
233
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.