امروز: ۱۴۰۲/۰۳/۰۸

مبتلاشدن به كووید-۱۹ سبب كندذهنی می شود

مبتلاشدن به كووید-۱۹ سبب كندذهنی می شود هم ماشین: خراسان رضوی افراد بهبود یافته از کووید در مقایسه با افرادی که به ویروس مبتلا نشده اند، بطور قابل توجهی نمره کمتری در آزمون هوش دریافت می کنند. یافته ها حاکی از آنست که ویروس سارس-کوو-2 (SARS-CoV-2 ) که موجب بیماری کووید-19می شود کاهش چشمگیری در توانایی شناختی، خصوصاً در مبتلایان به بیماری شدیدتر به وجود می آورد.


به نقل از سایکولوژی نیوز، آدام همپشایر، دانشیار آزمایشگاه تصویربرداری علوم اعصاب محاسباتی، شناختی و بالینی در کالج امپریال لندن و محقق ارشد این تحقیق اظهار داشت: «به طور تصادفی، در اواسط زمانی که درحال جمع آوری اطلاعات شناختی و بهداشت روان در مقیاس بسیار گسترده ای بعنوان قسمتی از همکاری با پروژه BBC۲ Horizon، آزمون بزرگ هوش انگلیس، بودیم همه گیری در انگلیس افزایش یافت.»
وی ادامه داد: این آزمون شامل مجموعه ای از تکالیف طراحی شده برای اندازه گیری ابعاد مختلف توانایی شناختی است و جهت استفاده در علوم شهروندی و تحقیقات بالینی طراحی شده است. برخی از همکاران من همزمانی این تحقیق با همه گیری را فرصتی برای جمع آوری اطلاعات مهم در مورد چگونگی تاثیر همه گیری و بیماری کووید-۱۹ بر سلامت روان و شناخت معرفی کردند.
همپشایر اظهار نمود: «من هم به این مساله فکر کردم و تا آنجا که در توانم بود قصد کمک داشتم، بدین سبب مطالعه را با اطلاعات مربوط به بیماری کووید-۱۹و بطور کلی تاثیر همه گیری در زندگی روزمره گسترش دادم.»
همپشایر و گروه وی داده های ۸۱۳۳۷ شرکت کننده را که آزمایش هوش را بین ژانویه و دسامبر سال ۲۰۲۰ به انتها رساندند، مورد تجزیه وتحلیل قرار دادند. از کل نمونه، ۱۲۶۸۹ نفر گزارش کردند که به بیماری کووید-۱۹ با درجات مختلف شدت تنفس مبتلا شدند.
پژوهشگران بعد از کنترل عواملی مانند سن، جنس، عادت به استفاده از یک دست، زبان اول، سطح تحصیلات و سایر متغیرها دریافتند، افرادی که به کووید-۱۹ مبتلا شده اند در مقایسه با افرادی که به ویروس مبتلا نشده اند، در آزمون هوش عملکرد کمتری دارند.
پژوهشگران گفتند: بیشترین کمبودها در تکالیفی مشاهده شد که نیازمند به استدلال، برنامه ریزی و حل مسئله بود و مطابق با کووید طولانی که «مه مغز» سبب مشکل شدن تمرکز و یافتن کلمات صحیح معمول می شود، رخ می دهد.


نتایج تحقیقات قبلی همین طور نشان داده است که بخش بزرگی از بازماندگان کووید-۱۹ تحت تاثیر عوارض عصبی-روانی و شناختی قرار دارند.
وی اشاره کرد: باید مراقب باشیم برای اینکه بنظر می رسد ویروس می تواند بر شناخت ما تاثیر بگذارد. ما بطور کامل درک نمی نماییم که چگونه، چرا یا برای چه مدت اما باید فوری این مورد را بیابیم و برای پیش گیری از خطرات احتمالی واکسینه شوید.
سطح کم عملکردی شناختی نیز با میزان شدت بیماری همراه بود، در افرادی که نیازمند دستگاه تنفسی و در بیمارستان بستری بودند بیشترین کمبود مشاهده شد، این بیماری با افت ۷ درصدی ضریب هوشی همراه بود. این کاهش حتی بیشتر از میزانی بود که قبل از این در افراد گرفتار سکته مشاهده شده بود و گرفتار نقص در یادگیری بودند.
بااینکه زیرمجموعه کوچکی از ۲۷۵ شرکت کننده قبل و پس از مبتلاشدن به کووید-۱۹ آزمون هوش را به پایان رساندند اما این مطالعه از روش مقطعی استفاده شده است و توانایی نتیجه گیری قاطع درباره علت و معلول را محدود می کند با نمونه متنوع و اقتصادی مختلف پژوهشگران این امکان را دارند تا طیف گسترده ای از متغیرهای بالقوه زیربنایی ازجمله شرایط موجود را کنترل کنند.
با اهمیت ترین نکته این است که ما نمی دانیم اساس مکانیکی شناخت کووید مشاهده شده چیست همین طور نمی دانیم که هر گونه تاثیر بر روی شناخت ممکنست مداوم باشد یاخیر. اکنون تلاش می نماییم فناوری ارزیابی جهت استفاده در مجموعه مطالعاتی ارائه دهیم که به این سوالات پاسخ دهد.
این مطالعه با عنوان «نقص شناختی در افرادی که از کووید-۱۹ بهبود یافتند» توسط آدام همپشایر، ویلیام ترندر، ساموئل آر چمبرلین امی ای جولی، جون ای گرانت، فیونا پاتریک، ندابا مازیبوکو، استیو سی ار ویلیامز، جوزف ام. بارنبی، پیتر هلیر و میتول آ. مهتا انجام شده است.
نتایج این تحقیق در نشریه Lancet EClinicalMedicine انتشار یافته است.
منبع:

1400/05/06
09:00:40
5.0 / 5
663
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.