امروز: ۱۴۰۳/۰۴/۲۶
وزیر رفاه همزمان با روز جهانی مبارزه با كار كودكان تاكید كرد

محو كار كودكان نیازمند ائتلاف فراگیر اجتماعی است

محو كار كودكان نیازمند ائتلاف فراگیر اجتماعی است به گزارش هم ماشین وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی در پیامی به مناسبت روز جهانی مبارزه با كار كودكان اشاره كرد: محو كار كودكان، نیازمند ائتلاف فراگیر اجتماعی است.


به گزارش هم ماشین به نقل از ایسنا و بنابر اعلام مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، متن کامل پیام محمد شریعتمداری به شرح زیر است:
« هر سال روز جهانی مبارزه با کار کودک فرصتی فراهم می آورد تا از یکسو با تلاش فعالان مدنی و رسانه ای، جامعه بیش از پیش با اثرات مخرب کار بر روح و روان و جسم کودکان آگاه شود و از طرف دیگر مسئولان ذیربط، نگاهی واکاوانه به سیاست ها، برنامه ها و اقدامات در رابطه با کنترل و کاهش کار کودک داشته باشند.
واقعیت این است که «کار کودک»، پدیده ای تاریخی، مساله ای اجتماعی، چند سببی و با ماهیتی پیچیده است که موجب می شود این کودکان بجای آنکه کودکی کنند، در دام فقر، تبعیض و لطمه های اجتماعی بیفتند.
در این میان اما، امسال نگرانی جدی تری در سطح ملی و بین المللی وجود دارد و آن اینکه به سبب اثرات مخرب اقتصادی، اجتماعی بیماری عالم گیر کرونا همچون بروز بحران های جدی اقتصادی، تشدید فقر، اختلال در سیستم آموزشی، از بین رفتن مشاغل و گسترش اقتصاد غیر رسمی، پدیده شوم کارکودک تشدید شود.
رویکرد رسمی و قطعی اینجانب بعنوان وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در برخورد با این پدیده شوم همیشه این بوده که ممنوعیت و محو بدترین اشکال کارکودک موضوعی فوری و با اهمیت می باشد و به ویژه در زمانی که بحران کرونا نگرانی های جدی برای تشدید آن ایجاد کرده، باید تلاش ها و اقدامات همه جانبه برای مقابله با کار کودک نیز گسترده تر شود.
البته همانگونه که بارها تاکید کرده ام همه دستگاه ها و سازمان های مسئول باید در مورد کار کودکان با اتخاذ رویکرد سیاستگذاری مشارکتی به مقابله با آن بپردازند؛ چونکه بدون مشارکت همه جانبه فعالان، دغدغه مندان مدنی، رسانه ای و پژوهشگران، موفقیت در این حوزه امکان پذیر نیست.
تصویب قانون «اعطای تابعیت ایرانی به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی»، که با شکل گیری یک ائتلاف همه جانبه بین کنشگران مدنی، دانشگاهی و نهادهای حکومتی و نقش آفرینی و پیگیری های مستمر وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی صورت گرفت و سبب شد بعد از هشت دهه، برای نخستین بار شرایط قانونی برای کسب تابعیت فرزندان زنان ایرانی مهیا شود یک تجربه موفق و تاریخی است و نشان داد وقتی "همه با هم باشیم" می توان اقدامات اساسی برای دفاع از حقوق گروه های محروم و لطمه پذیر انجام داد.
به سبب وجود فقر شدید در بعضی از کشورهای همسایه، اشکال کار کودک به صورت خشن تری در کشور رخ می نماید. باتوجه به این مساله و اینکه حقوق کودکان ملیت نمی شناسد و یک تعهد انسانی است باید این نکته را نیز متذکر شوم که حضور کودکان کار از کشورهای مختلف در ایران، لزوم اتخاذ راه های متنوع برای مقابله با این پدیده را با همکاری وزارتخانه های کشور و خارجه دو چندان می کند.
در آخر با تاکید بر این نکته که باید شرایطی فراهم گردد تا کودکان بجای کار در محیط های نامناسب به سمت تحقق رویاهایشان گام بردارند، وظیفه خود می دانم از همه کنشگران مدنی، سیاسی، پژوهگشران، اساتید دانشگاه، اصحاب رسانه و همه آنها که با قلم، اندیشه و گفتار و اقدامات خود در راه سخت پشتیبانی از کودکان کار و از بین بردن همه اشکال کار کودک گام بر می دارند تقدیر کنم. همین طور سفارش می نمایم که در کنار امر شناسایی، تلاش و همت خودرا بیش از پیش به امر توانمندسازی که کاری بنیادین، مؤثر و البته سخت تر و پیچیده تر است معطوف نمایند.»
منبع:

1399/03/23
19:32:28
5.0 / 5
2771
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.