امروز: ۱۴۰۳/۰۴/۲۶
معاون سازمان بنادر اعلام كرد:

آغاز خصوصی سازی بنادر كوچك، وجود ۴۸ بندر كوچك در كشور

آغاز خصوصی سازی بنادر كوچك، وجود ۴۸ بندر كوچك در كشور هم ماشین: برمبنای اعلام معاون امور بندری سازمان بنادر و دریانوردی مقرر است تا 2 ماه آینده بنادر كوچك به بخش خصوصی واگذار شوند.به گزارش هم ماشین به نقل از اتاق بازرگانی، صنایع، معاون و كشاورزی تهران، محمد علی حسن زاده، معاون سازمان بنادر و دریانوردی، از آغاز واگذاری بنادر كوچك به بخش خصوصی تا ۲ ماه دیگر آگاهی داد و اظهار داشت: ۴۸ بندر كوچك در ایران داریم كه از دو ماه دیگر واگذاری آنها به بخش خصوصی برای سرمایه گذاری شروع می شود.
وی اضافه كرد: پایش بنادر كوچك از نظر فنی و زیرساخت های موردنیاز آنها را شروع شده كه بزودی تمام می شود و بعد از آن، می توان اعلام نمود هریك از بنادر كوچك به چه زیرساخت ها و الزامات فنی برای تبدیل شدن به بنادر اقتصادی كوچك نیاز دارند.
به گفته حسن زاده، طرح پایش دیگری را در دستور كار قرار دادیم تا بوسیله مشاوران مختلف بتوانیم مسائل و مشكلات فنی بنادر را از نظر زیرساخت های مختلف استخراج نماییم كه مشخص شود كدام بنادر برای واگذاری به بخش خصوصی مناسب می باشد و كدام یك از آنها را بخش دولتی و سازمان بنادر باید بر عهده بگیرد.
بر اساس این گزارش، ۴۸ بندر كوچك در ایران وجود دارد كه به غیر از چند بندر، بقیه آنها در سواحل جنوبی هستند كه باید بزودی تكلیف واگذاری آنها به بخش خصوصی برای سرمایه گذاری و توسعه بنادر روشن شود. طرح جامع مطالعات بنادر كوچك كشور اخیراً به انتها رسید و الان تعداد دقیق بنادر و نیازمندی های آنها برای تبدیل شدن به بنادر اقتصادی مشخص شده است.
بر این اساس، سازمان بنادر و دریانوردی در حال تدوین و اكران قرارداد واگذاری بنادر كوچك به بخش خصوصی است. بنظر می رسد با عنایت به به انتها رسیدن طرح جامع مطالعات بنادر كوچك كشور و بعد از استحصال مشخصات و نیازمندی های فنی و زیرساختی آنها، واگذاری بنادر به بخش خصوصی برای سرمایه گذاری شروع می شود كه بنظر می رسد مراحل اجرایی آن تا حدود دو ماه آینده آغاز شود.
برای واگذاری بنادر كوچك شرایطی عنوان شده است؛ همچون اینكه متقاضی نباید از بخش دولتی باشد. برای واگذاری بنادر كوچك به بخش خصوصی در مراحل اولیه اهلیت سرمایه گذار از جهات مختلف مورد بررسی قرار می گیرد و پس ازآن با ارزیابی پارامترهای مختلف، بنادر كوچك به ارائه كننده بهترین طرح از نظر میزان سرمایه گذاری، میزان درآمدزایی و میزان اشتغال زایی و دیگر پارامترها واگذار می شود.
بنادر كوچك، بنادری هستند كه امكان پهلودهی شناورهای بین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ تنی را دارند. این بنادر مجهز به موج شكن، محوطه نگهداری كالا و مواردی از این دست بوده و مجموعه عوامل حاكمیتی همچون سازمان بنادر و دریانوردی و گمرك در آنجا مستقرند.
طبق بررسی آماری سال ۱۳۹۴، بنادر كوچك از نظر وزنی حدود ۷، ۵ درصد از كل مبادلات تجاری كشور را به خود اختصاص داده اند. از نظر ارزشی نیز این رقم نیز بیشتر از ۹ درصد بوده و این بدان معناست كه بیشتر از ۹ درصد از ارزش كل كالاهای تجاری كشور به بنادر كوچك اختصاص دارد.


منبع:

1398/06/19
23:31:17
5.0 / 5
4718
تگهای خبر: اشتغال , اقتصاد , ساخت , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.