امروز: ۱۴۰۱/۰۳/۰۷

۴۳ درصد خانوارهای شهری فاقد مسکن ملکی هستند

۴۳ درصد خانوارهای شهری فاقد مسکن ملکی هستند به گزارش هم ماشین رئیس کمیسیون عمران مجلس اظهار داشت: از ۱۹ میلیون خانوار شهری، ۸ میلیون خانوار فاقد مسکن ملکی هستند.به گزارش هم ماشین به نقل از مهر، محمد رضا رضایی کوچی قبل از ظهر امروز در برنامه زنده تلویزیونی شبکه خبر درباره گزارش امروز سه شنبه ۲۱ دیماه وزیر راه و شهرسازی در صحن علنی مجلس در مورد آخرین وضعیت اجرای قانون جهش تولید مسکن در چارچوب طرح نهضت ملی مسکن اظهار نمود: تا کنون بیشتر از ۱۰۰ روز از ابلاغ قانون جهش تولید مسکن می گذرد طبیعی است که مجلس در جایگاه نظارتی، باید عملکرد دستگاههای اجرایی را رصد کند.
وی اضافه کرد: در قانون جهش تولید مسکن دستگاههای گوناگونی دخیل هستند که شامل بانک مرکزی، وزارت اقتصاد، وزارت صمت و وزارت راه و شهرسازی؛ امروز وزیر راه و شهرسازی در صحن علنی مجلس حضور پیدا و گزارشی از عملکرد ۱۰۰ روزه ابلاغ قانون جهش تولید مسکن را بیان کرد.
رئیس کمیسیون عمران مجلس خاطرنشان کرد: آنچه مهم می باشد که از ۱۹ میلیون خانوار شهری، بیشتر از ۸ میلیون خانوار، فاقد مسکن ملکی هستند که به معنای وجود یک نیاز انباشته شده مسکن در کشور است؛ باید در کنار آن، نیاز مسکن ملکی در روستاها را هم خاطرنشان کرد که طی سالهای اخیر در اختیار خانوارهای روستایی قرار داده نشده است.
وی افزود: باید حرکت جهادی در مورد خانه دار شدن مردم صورت بگیرد؛ بخصوص که در قانون اساسی، برنامه ششم و چشم انداز ۲۰ ساله به مبحث مسکن اشاره شده است.
رضایی کوچی اظهار داشت: وزارت راه و شهرسازی ابتدائا برای تأمین زمین یک میلیون واحد مسکونی در سال اقداماتی انجام داد که همچون الحاق ۱۲ هزار هکتار اراضی واقع در محدوده شهرها یا نزدیک شهرها به حریم شهرها بوده است. ازاین رو هم اکنون برای تأمین مسکن مشکل نداریم.
وی با اشاره به اینکه مشکل اجرای قانون جهش تولید مسکن، کمبود منابع مالی است، به پیشبینی راه اندازی صندوق ملی مسکن در این قانون اشاره و بیان نمود: محل تأمین منابع این صندوق ترکیبی از کمک های دولت، مالیات های در رابطه با زمین و مسکن و خانه های خالی به اضافه تسهیلات بانکی است.
رئیس کمیسیون عمران مجلس خاطرنشان کرد: تا کنون شاهد واریز شدن کمک های مالی دولت به اجرای قانون جهش تولید مسکن که سازمان برنامه و بودجه باید آنرا پرداخت می کرد، نبوده ایم؛ ازاین رو صندوق ملی مسکن هم اکنون از کمک های دولتی خالی است.
وی تاکید کرد: بانکها هم هنوز همراهی لازم را انجام نداده اند که در مجلس به بانک مرکزی و وزارت اقتصاد تذکر دادیم که همراهی بانکها با قانون جهش تولید مسکن را بیشتر کنند.
رضایی کوچی در مورد مصالح ساختمانی هم اظهار داشت: قرار شد وزارت اقتصاد زمینه ای را برای پیش خرید مصالح ساختمانی از بورس فراهم آورد که اجرای آن احتیاج به آیین نامه ای دارد که وزارت اقتصاد، صمت و زاره و شهرسازی باید آنرا تهیه و در دولت تصویب می کردند که تا کنون این آیین نامه تدوین نشده و در این خصوص کوتاهی صورت گرفته است. ضمن این که مصالح ساختمانی هم وضعیت با ثبات را ندارد و مرتباً قیمت های بالا و پایین می رود که برای تولیدکندگان مشکل بوجود آورده است.
وی تصریح کرد: ما در مجلس پیشنهادهایی به وزارت راه و شهرسازی دادیم و برای آنها زمانی را مشخص کردیم تا این اقدامات اجرایی شود؛ وزارت راه و شهرسازی باید سیاستگذار بوده و نقش راهبری داشته باشد؛ ما انتظار نداریم که دولت برای مردم خانه بسازد؛ بلکه باید زمینه را برای حضور بخش خصوصی و پیمانکاران فراهم کند؛ همچون این که به صنعتی سازی کمک نماید، جانمایی ساخت و سازها را در نظر بگیرد و از راه اندازی مسکن بر روی گسل ها، بستر و حریم رودخانه ها جلوگیری نماید و نهایتا به کیفی سازی واحدهای مسکونی دقت لازم را به عمل آورد.
رئیس کمیسیون عمران مجلس اظهار داشت: شورایعالی مسکن که با حضور رئیس جمهور برگزار می گردد باید دو ماه یک مرتبه برگزار شود؛ تا کنون بیشتر از ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در قانون جهش تولید مسکن ثبت نام کرده اند؛ درحال مرتفع ساختن ایرادات و نقصها هستیم که بتوانیم به هدف گذاری راه اندازی سالانه یک میلیون مسکن دست یابیم.


منبع:

1400/10/21
23:27:07
5.0 / 5
263
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , خرید , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.