امروز: ۱۴۰۱/۰۳/۰۲
گزارش هم ماشین؛

ماجرای انتقاد رییس کمیسیون اصل 90 مجلس از تورم زا بودن نهضت ملی

ماجرای انتقاد رییس کمیسیون اصل 90 مجلس از تورم زا بودن نهضت ملی هم ماشین: در صورتیکه معاون مسکن وزارت راه و شهرسازی استفاده از تسهیلات 360 هزار میلیارد تومانی جهش تولید مسکن را تورم زا نمی داند، رییس کمیسیون اصل 90 مجلس روش تامین مالی ساخت مسکن را تورمی عنوان نمود.به گزارش هم ماشین به نقل از مهر، این روزها وزارت راه و شهرسازی به شدت پیگیر اجرای شعار مسکنی دولت سیزدهم در خصوص ساخت سالانه یک میلیون مسکن تحت عنوان نهضت ملی مسکن و ذیل قانون جهش تولید مسکن می باشد.
وزیر اقتصاد: روش تامین مالی نهضت ملی مسکن، تورم زاست / ‬ معاون وزیر راه: تورم زا نیست
طرحی که اخیراً سید احسان خاندوزی وزیر اقتصاد در نامه ای به رییس جمهور، روش فعلی تامین مالی آنرا که از محل تسهیلات ۳۶۰ هزار میلیارد تومانی بانک هاست، تورم زا دانسته بود.
این در حالی است که محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در نشستی خبری در مهر ماه امسال در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر اظهار داشت: با توجه به این که در نهضت ملی مسکن بر خلاف مسکن مهر، از خط اعتباری استفاده نمی گردد، تورم زا نیست؛ چون از تسهیلات بانکهای عامل استفاده می شود.
سهم ۴۰ درصدی مسکن از سبد هزینه خانوار
برخی کارشناسان اقتصاد مسکن معتقدند ترک فعل های گوناگون و غفلت از بازار مسکن در سالهای اخیر خصوصاً در حوزه ممانعت وزیر راه و شهرسازی دولت یازدهم از پشتیبانی از سمت عرضه و تولید مسکن و تاکید بر تقویت سمت تقاضا، وضعیت نابه سامانی را در بازار این کالای حیاتی ایجاد کرده است.
سونامی گرانی در این بازار، به قدری وضعیت را حاد کرده که هزینه تهیه یک سرپناه ساده، سهمی حدود ۴۰ درصدی از سبد هزینه های خانوار را به خود مختص کرده است.
بروز این بحران موجب شد تا یکی از وعده های مهم حجت الاسلام رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری، سر و سامان دادن به بازار مسکن و ساخت سالانه یک میلیون مسکن برای شهروندان باشد.
جهش تولید مسکن؛ قانونی مترقی اما نیازمند دقت بیشتر قوه مجریه
لذا تحقق این وعده، به درستی و با اولویت سنجی دقیق و منطقی، بلافاصله پس از شروع به کار دولت سیزدهم مورد توجه ویژه دولت و مجلس شورای اسلامی قرار گرفته و در نهایت قانون جهش تولید مسکن، در تاریخ ۲۴ شهریورماه سال جاری به رییس جمهور ابلاغ گردید.
قانونی مترقی و ضروری که بی گمان، تدوین و تصویب آن، یکی از با اهمیت ترین اقدامات مجلس یازدهم تا بدین جا بوده است. قانون مذکور بااینکه نقاط قوت فراوانی را دارد اما از همان روزهای اولیه ابلاغ به دولت، برخی مواد آن مورد انتقاد گروهی از کارشناسان بوده و نقصها و ایراداتی نسبت به آن مطرح گردیده است. یکی از با اهمیت ترین ایرادات مطرح شده نسبت به این قانون، شیوه غیرعلمی و تورم زای تامین مالی ارائه شده در مفاد آنست.
ورود رییس کمیسیون اصل نود به ماجرای تورم زا بودن تسهیلات ۳۶۰ هزار میلیارد تومانی
این انتقادات که ابتدا توسط گروهی از اقتصاددانان مطرح شده بود به تدریج به سطح مسئولان نیز گسترش یافته و در ایام اخیر حجت الاسلام حسن شجاعی رییس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی به موضوع ورود کرده و ضمن تأیید ضرورت ورود دولت به بازار مسکن و ساماندهی آن، نسبت به تورم زا بودن روش تامین مالی قانون جهش تولید مسکن تذکر داد. رییس کمیسیون اصل نود مجلس طی توییتی که در صفحه شخصی خود منتشر نموده است نوشت:


اما ماجرا چیست؟
طبق ماده ۴ قانون جهش تولید مسکن بانکها و مؤسسات اعتباری غیر بانکی مکلفند حداقل ۲۰ درصد از تسهیلات پرداختی نظام بانکی در هر سال را با نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار به بخش مسکن اختصاص دهند، به صورتی که در سال اول اجرای قانون از حداقل ۳۶۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات برای واحدهای موضوع این قانون کمتر نباشد و برای سال های آتی نیز حداقل منابع تسهیلاتی مذکور با افزایش درصد صدرالذکر مطابق با نرخ تورم سالانه افزایش یابد.
همانطور که مشاهده می شود، با اجرای ماده فوق، ۲۰ درصد از تسهیلات پرداختی سالانه ی بانکها در قالب تسهیلات بلند مدتِ ۲۰ ساله به بخش ساخت مسکن اختصاص خواهد یافت. موضوعی که مختص به یک سال و دو سال نبوده و تا زمان بقای این قانون و عدم اصلاح آن برای دولت و بانکها لازم الاجرا خواهد بود.
منتقدان این طرح معتقدند این روش دستوری تسهیلات دهی، بانکها را بر سر دو راهی خطرناکی قرار خواهد داد که تبعاتی همچون تورم های افسارگسیخته و یا رکود در بخش های مختلف اقتصادی را به همراه خواهد داشت.
برخی استدلال منتقدان به این شرح است:
رشد ۲۰ برابری سهم تسهیلات بلندمدت مسکن تامین می شود؟ / ‬ تورم زاست یا رکودآور؟
بر اساس قانون جهش تولید مسکن، تسهیلات در نظر گرفته شده برای اجرای آن به شکل بلندمدت و ۲۰ ساله است. این در شرایطی است که بر اساس گزارش های انتشار یافته از طرف بانک مرکزی، در سال قبل تنها حدود ۵.۵ درصد تسهیلات بانکها به بخش های مختلف مسکن و ساختمان (ایجاد، سرمایه در گردش و …) اعطا شده است.
نکته حائز اهمیت درباب تسهیلات اعطایی به بخش مسکن این است که عموماً تسهیلاتی که به بخش خرید مسکن اختصاص پیدا کند، بصورت بلندمدت بوده و تسهیلات اعطایی به بخش های دیگر همچون تعمیر، سرمایه در گردش و … بصورت کوتاه مدت است.
صرفاً یک درصد کل وام های بانکی سال قبل برای خرید مسکن بود!
در سال ۹۹ تنها ۱.۱ درصد کل تسهیلات پرداختی بانکها بصورت وام طولانی مدت به بخش خرید مسکن اعطا شده است. در چنین شرایطی، ماده ۴ قانون جهش تولید مسکن، بانکها را موظف کرده است تا آنها با تقریباً ۲۰ برابر کردن تسهیلات اعطاییِ بلند مدتِ بخش مسکن، این عدد را به ۲۰ درصد افزایش دهد!
در موقعیتی که بانکها در آن قرار خواهند گرفت بی شک با بحران کمبود منابع روبه رو شده و مجبور به تصمیماتی خواهند شد که در نهایت منجر به افزایش تورم و یا رکود شده و دود آن به چشم شهروندان خواهد رفت.
با اجرای روش تامین مالی در نظر گرفته شده در قانون جهش تولید مسکن، در سالهای نه چندان دور، حدود ۵۰ درصد مانده تسهیلات پرداختی بانکها به بخش مسکن که تسهیلات طولانی مدت نیز هستند، اختصاص خواهد یافت. این در شرایطی است که حتی با فرض صفر در نظر گرفتن مانده فعلی تسهیلات بخش مسکن به این وضعیت خواهیم رسید!
بانک ها زیر بار پرداخت وام ۳۶۰ هزار میلیارد تومانی می روند؟ + دو راه حل بانکها و نتایج زیان بار آن
در چنین حالتی بانکها یا باید از اجرای قانون سرباز بزنند یا چنانچه قصد اجرای آنرا داشته باشند برای تامین منابع مورد نیاز، مجبور به کاهش تسهیلات پرداختی به بخش های دیگر اقتصاد و یا اتخاذ سیاست انبساطی و درخواست اضافه برداشت از بانک مرکزی خواهند شد.
چنانچه بانکها راه حل اول، یعنی کاهش تسهیلات پرداختی به دیگر بخش های اقتصادی را در دستورکار خود قرار دهند، بی شک این بخش های اقتصادی با مشکل کمبود منابع مالی و سرمایه در گردش روبه رو شده و گرفتار رکود خواهند شد.
در صورت اتخاذ رویکرد دوم یعنی درخواست اضافه برداشت از بانک مرکزی، وضعیت بسیار بحرانی تر خواهد شد برای اینکه انجام این کار، منجر به افزایش نقدینگی و به تبع آن تورم های افسار گسیخته خواهد بود.
این در حالی است که رشد حدود ۴۱ درصدی حجم نقدینگی کشور در سال ۹۹ و یا شکستن رکورد تورم در ۷۵ سال قبل کشور و ثبت تورم بالای ۵۰ درصد در فروردین ماه امسال، به خوبی گواه شرایط حساس و نابه سامان نظام پولی و مالی کشور است. حال در چنین شرایطی، چنانچه بانکها قصد داشته باشند منابع مالی موردنیاز برای تسهیلات ساخت مسکن را بوسیله سیاست های انبساطی پولی تامین کنند، تورم های افسارگسیخته و کاهش بیش از پیش قدرت خرید مردم، قابل پیش بینی خواهد بود.
رشد ۴۰۰ هزار میلیارد تومانی نقدینگی و رشد ۱۰ درصدی تورم در انتظار آینده اقتصاد ایران
کارشناسان اقتصادی معتقدند در صورتیکه بانکها قصد اضافه برداشت از بانک مرکزی را داشته باشند، بطور تقریبی در حدود ۴۰۰ هزار میلیارد تومان به نقدینگی کشور اضافه خواهد شد که با حجم نقدینگی موجود، رشد ۱۰ درصدی را علاوه بر روند رشد قبلی ایجاد خواهدنمود که با فرض رابطه مقداری پول، در بلندمدت تورم را حداقل ۱۰ درصد بیشتر خواهدنمود.
به گفته اقتصاددانان، اضافه شدن این حجم از تسهیلات غیر نقد شونده در وضعیت فعلی پولی، کنترل رشد ترازنامه و مهار تورم را غیرممکن خواهدنمود و ممکنست کشور را به نقطه بی بازگشت گسستگی پولی و در بعضی سناریوها ابرتورم برساند.
تذکر رییس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس، به جا بود
باتوجه به نکات مطرح شده بنظر می رسد تذکر رییس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی بی خود نبوده و روش تامین مالی در نظر گرفته شده برای اجرای قانون جهش تولید مسکن نیازمند اصلاح اساسی است. در آخر لازم به ذکر است که تذکرات و انتقادات مطرح شده هیچ گاه به مفهوم متوقف ساختن و یا عدم اجرای ایده ی ساخت یک میلیون مسکن در سال نبوده و مطالب مطرح شده توسط منتقدان، فقط در جهت کاهش هزینه های احتمالی جانبی است.


منبع:

1400/09/18
11:58:05
5.0 / 5
329
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , خرید , ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.