امروز: ۱۴۰۱/۱۱/۱۵

شهرهای خود را سبز کنیم!

با سرمایه گذاری های هوشمندانه در فناوری های پایدار، سیاست های عمومی آینده نگر و مردمی تحصیل کرده و فعال، ما می توانیم شهرهای خود را دگرگون کرده و آینده ای پایدار را رقم بزنیم. بی تردید، هیچ چیزی قدرتمندتر از اقدام جمعی جمعیتی میلیاردی نخواهد بود.
 
زیست نیوز، محمد مهدی حیدرپور - نخستین مراسم "روز زمین" در سال 1970 برگزار شد که از آن به عنوان تولد جنبش زیست محیطی مدرن یاد می شود. "گیلرد نلسون"، سناتور آمریکایی از ویسکانسین، فردی بود که این ایده را مطرح کرد. "دنیس هیز"، فعال جوان، از طرف نلسون به عنوان هماهنگ کننده نخستین مراسم روز زمین انتخاب شد. این رویداد موفقیتی عظیم بود. بیش از 20 میلیون نفر در 22 آوریل 1970 راهی خیابان ها شده و محیط زیستی سلامت و پایدار را خواستار شدند. در حقیقت، فعالیت آنها به طور مستقیم منجر به شکل گیری سازمان حفاظت از محیط زیست آمریکا شد.
 
روز زمین به طور پیوسته از آن زمان تاکنون رشد کرده است. در سال 1990، بیستمین سالگرد روز زمین جهانی شده و بیش از 200 میلیون نفر در 141 کشور برای برگزاری آن بسیج شدند. روز زمین در حال حاضر بزرگترین رویداد مدنی دوره ای جهان است.
 
در 22 آوریل 2014، چهل و چهارمین مراسم سالانه روز زمین برگزار می شود که همانند گذشته بر چالش های زیست محیطی منحصر به فرد زمان ما متمرکز است. تم روز زمین امسال را "شهرهای سبز" تشکیل می دهند. از آن جایی که با گذشت زمان مردم بیشتری به شهرها مهاجرت می کنند و واقعیت تغییرات آب و هوایی به طور روزافزون بر همگان مشخص می شود، اهمیت نیاز به ایجاد جوامعی پایدار بیش از هر زمان دیگری احساس می شود.
 
همانگونه که اشاره شد، روز زمین 2014 در پی تحقق هدف شهرهای سبز است. با سرمایه گذاری های هوشمندانه در فناوری های پایدار، سیاست های عمومی آینده نگر و مردمی تحصیل کرده و فعال، ما می توانیم شهرهای خود را دگرگون کرده و آینده ای پایدار را رقم بزنیم. بی تردید، هیچ چیزی قدرتمندتر از اقدام جمعی جمعیتی میلیاردی نخواهد بود.
 
شبکه روز زمین امیدوار است طی روز زمین امسال حمایت بیش از یک میلیارد نفر در 192 کشور جهان برای افزایش پایداری و کاهش ردپای کربن مناطق شهری را کسب کند. با تمرکز بر ساختمان ها، انرژی و حمل و نقل در شهرها، شبکه روز زمین امیدوار است میزان آگاهی درباره اهمیت بهبود بهره وری، سرمایه گذاری ها در فناوری های تجدیدپذیر و اصلاح مقررات در مناطق شهری که امروزه بیش از نیمی از مردم جهان در آنها ساکن هستند را افزایش دهد.
 
تا سال 2050، سه چهارم مردم جهان در شهرها ساکن خواهند بود که اهمیت انطباق و اتخاذ سیاست های پشتیبان تعداد بیشتری از مردم با اثر زیست محیطی کمتر را افزایش می دهد. به بیان دیگر، اکنون زمان آن فرا رسیده تا سرمایه گذاری در انرژی کارآمد و تجدیدپذیر، بازسازی شهرها و حل کردن بحران آب و هوایی را آغاز کنیم.
 
کمپین شهرهای سبز توسط شبکه روز زمین به منظور کمک به شهرهای جهان برای پایداری هرچه بیشتر راه اندازی شده است. در همین راستا بر سه عنصر کلیدی شامل ساختمان ها، انرژی و حمل و نقل تمرکز شده و این کمپین کمک به شهرها برای تسریع گذار به آینده ای پاک تر، سلامت تر و از لحاظ اقتصادی بادوام تر با بهبود بهره وری، سرمایه گذاری در فناوری های تجدیدپذیر و اصلاح مقررات را هدف گذاری کرده است.
 
انرژی
 
اکثر کشورهای جهان در حال حاضر به ساختاری های تولید برق از رده خارج، بسیار ناکارآمد و کثیف وابسته هستند. برای کمک به پایدارتر شدن شهرها ما نیازمند بازطراحی سیستم فعلی، گذار به منابع انرژی تجدیدپذیر و پیاده سازی راه حل های قرن بیست و یکمی هستیم.
 
ساختمان های سبز
 
ساختمان ها انتشار حدود یک سوم از گازهای گلخانه ای جهان را به خود اختصاص داده اند. از طریق بهره وری و بهبودهای طراحی ساختمان ها می توانیم این میزان انتشار را به طور قابل توجهی کاهش دهیم. برای درک چشم انداز، شهرها نیازمند به روز رسانی مقررات و ارتقا گزینه های تامین مالی هستند.
 
حمل و نقل
 
حمل و نقل یکی از منابع به سرعت در حال رشد انتشار گازهای گلخانه ای در سراسر جهان است. سه چهارم این انتشار به صورت مستقیم از خودروهای جاده ای ناشی می شود. برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای از این بخش نیازمند ارتقا استانداردها، افزایش گزینه های حمل و نقل عمومی، سرمایه گذاری در حمل و نقل جایگزین و افزایش مسیرهای پیاده روی و دوچرخه سواری هستیم.
 
 

برخی از نظرات شما:
هنوز نظری داده نشده.
بازگشت
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.