امروز: ۱۴۰۲/۰۳/۰۸

غارها جزو مراکز حساس زیست محیطی نیستند؟!

غارها جزو مراکز حساس زیست محیطی نیستند؟! هم ماشین: غارها بعنوان یکی از زیستگاه های خاص طبیعت دارای اکوسیستم کاملا منحصر به فردی هستند اما آنها هم از تهدیدات معدن کاوی دور نمانده اند. «دودزا» یا «زرین غار» یکی از آن هاست که حتی سایه دستگاه های نمونه برداری و برداشت سنگ را بر سر خود احساس کرد و آنچه که در این میان مشخص شد، خلا قانونی برای حفاظت از این اکوسیستم باارزش است. بگفته مدیرکل دفتر زیستگاه ها و امورمناطق سازمان حفاظت محیط زیست غارها هم اکنون جزو مراکز حساس در قانون ضوابط زیست محیطی کارهای معدنی تعریف نشده اند.به گزارش هم ماشین به نقل از ایسنا، غار «دودزا» یا «زرین غار» در طول محور غارهای علیصدر و کتله خور در استان همدان واقع شده است. بر طبق داده های کاوشگران غارها، «دودزا» در اسفندماه سال ۱۳۸۴ خورشیدی پس از وقوع یک زلزله، توسط روستایی ها شناسایی و به کارشناسان گزارش شد. این غار بعنوان یک غار آهکی، از اهمیت زیست محیطی بالایی برخوردارست.

حدود سه سال پیش پرونده توریستی شدن غار«دودزا» بسته شد ولی این دفعه گرفتار مشکل جدیدی شده است و معدن کاران روی آن دست گذاشته اند، هرچند دستور توقف موقتی کارهای معدن به مدت دو ماه داده شده است تا وزارت صمت مجوز تعطیلی کامل را صادر کند.

آنچه که در ماجراهای غار«دودزا» مشهود است، خلا قانونی می باشد. رضا اقتدار - مدیرکل دفتر زیستگاه ها و امورمناطق سازمان حفاظت محیط زیست- نیز در گفت و گو با ایسنا به لزوم اصلاح قانون برای حفظ از غارها در مقابل کارهای صنعتی اشاره و اظهار می کند: در سال ۸۴ ضوابط زیست محیطی برای مراکز حساس تعریف شد که غارها را شامل نمی شد بدین سبب غارها برمبنای ضوابط زیست محیطی همچنان جزو زیستگاه های حساس کارهای معدنی محسوب نمی شوند.

مدیرکل دفتر زیستگاه ها و امورمناطق سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به لزوم مشخص کردن حریم غارها تاکید می کند: راه حل کوتاه مدت حل این مشکل، مشخص کردن محدوده غارها و حریم آنها و ارسال آن به وزارت صنعت، معدن و تجارت است تا روی «کالک» این وزارتخانه ثبت گردد و بدین ترتیب در این محدوده معدن واگذار نشود.

به گفته اقتدار برمبنای ماده ۲۴ قانون معادن غارهایی که خارج از مناطق چهارگانه محیط زیست باشند برای صدور پروانه اکتشاف و بهره برداری از معادن واقع شده در محدوده آنها از محیط زیست استعلام نمی گردد بدین سبب تنها راه ثبت اطلاعات این غارها در کالک وزارت صنعت و معدن بعنوان مناطق ممنوعه است تا پروانه فعالیت این معادن صادر نشود.

وی با اعلان اینکه ضوابط زیست محیطی جدید از طرف سازمان حفاظت محیط زیست پیشنهاد شده است، اظهار می کند: ضوابطی در سازمان تهیه شده است و به زودی از طرف معاونت محیط زیست انسانی ابلاغ می شود. در صورت تحقق این امر غارها جزو مراکز حساس محسوب خواهند شد و باید برای صدور پروانه معدن کاوی از سازمان حفاظت محیط زیست استعلام شود.

به گفته مدیرکل دفتر زیستگاه ها و امورمناطق سازمان حفاظت محیط زیست، لیست غارهایی که در حریم آنها نباید معدن کاوی شود نیز اعلام می شود و در صورت ابلاغ این ضوابط، وزارت صنعت، معدن و تجارت مکلف به اجرای آنست.

اقتدار در آخر تاکید می کند: ضوابط زیست محیطی کارهای معدنی برمبنای تبصره ماده ۳ قانون حفاظت از خاک نوشته شده است یعنی مصوبه مجلس ما را مکلف به ابلاغ این ضوابط کرده است و همه دستگاهها موظف به اجرای آن هستند. طبق ماده ۲۰ قانون معادن نیز اگر کسی تعهدات زیست محیطی و فنی برای معدن کاوی را انجام ندهد، در شورای عالی معادن صلاحیت فعالیت از او سلب خواهد شد و معدن از آن فرد گرفته می شود. بر طبق این قانون تا حالا چندین مورد سلب صلاحیت انجام شده است.

منبع:

1400/08/03
10:21:14
5.0 / 5
461
تگهای خبر: توریست , دستگاه , سازمان , شورا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.