امروز: ۱۴۰۱/۰۳/۰۵

املاک بی سند و تخلفات ساخت وساز، ابرمشکل محله شمیران نو

املاک بی سند و تخلفات ساخت وساز، ابرمشکل محله شمیران نو به گزارش هم ماشین عضو شورای شهر تهران فاقد سند بودن املاک محله «شمیران نو» را ابر مشکل این محله دانسته که سبب بروز مشکلات زیادی شامل صدمه های اجتماعی و ترافیکی شده است.


به گزارش هم ماشین به نقل از ایسنا، ناصر امانی ضمن تشریح محله گردی خود از «شمیران نو» اظهار داشت: نخستین مشکل بن بست بودن محله « شمیران نو» است. شمیران نو از شمال به جنگل لویزان، از سوی جنوب به خیابان شهید صبوری، از سوی غرب به دیوار نیروی دریایی و از سوی شرق به نارمک شمالی (خیابان هنگام) محدود می شود.

وی افزود: دیوار پادگان نیروی دریایی، مسدودسازی دسترسی غربی محله و واگذار شدن محیط آن به اصناف مختلف خود ابتدای بخش اعظمی از مشکلات محله است و اهالی می گفتند «بعضی شب ها اینجا زباله می سوزانند و دود زباله از پنجره و دریچه کولر به داخل خانه می آید یا گاهی زباله هایشان را به این طرف دیوار و داخل کوچه پرت می کنند.»
اوضاع وخیم نظافت خیابان ها

امانی افزود: اوضاع نامناسب جمع آوری زباله و بد بویی جوی های آب هم هرچند بارها از زبان اهالی نقل شد اما کاملا به چشم می آمد و تعداد زیاد زباله گردها که برای چندمین بار یک مخزن را زیرو رو میکردن سبب تعجب شده بود. « موش هایی که با همدیگر مچ می اندازند و قد کانگرو شده اند» اظهارات اهالی محله برای توضیح شرایط اسفبار نظافت خیابان ها و مقابله ضعیف با حیوانات موذی بود.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران با اشاره به اینکه ابر معضل اهالی شمیران نو فاقد سند بودن املاک این محله و تخلفات بزرگ ساخت و ساز است، تصریح کرد: بررسی میدانی در سطح محله نشان داده است با گذشت ۴۰ سال از شکل گیری محله، هنوز هم ۶۲ درصد از املاک شمیران نو سند نداشته و قولنامه ای خرید و فروش می شوند.

او افزود: این شرایط سبب بروز تخلفات بزرگ ساخت و سازی در محله شده است؛ از پشت بام فروشی تا زیرزمین فروشی. برخی خانه ها چند مالک دارند، یکی مالک پشت بام است، یکی زیرپله، دیگری زیرزمین و برخی فروشنده ها ملک، پشت بام، راهرو، زیرزمین و حیاط را جداگانه می فروشند. در نگاه اول متوجه ساخت وساز نامتقارن، خانه های فرسوده و ساختمان های غیراستاندارد که یک شبه مانند قارچ از زمین سر برآورده اند و تغییر کاربری فضاهای مسکونی به تجاری خواهید شد.

معضل ریزدانگی و فرسودگی بافت محله

امانی با اشاره به اینکه بی سند بودن املاک سبب معضل ریزدانگی و فرسودگی بافت محله شده است، افزود: به قول مدیرتوسعه محله؛ حاصل همه این سازوکارهای غیرقانونی این است که ۹۵ درصد از کالبد محله فرسوده و ۸۳ درصد آن تخریبی است؛ یعنی با زلزله ای بیشتر از ۵ ریشتر فرو ریخته و با وجود تراکم جمعیتی در این بافت، یک فاجعه رخ می دهد. موضوعی که اهالی محله هم بر آن تاکید دارند و کوچه های با عرض کم زیاد و ساخت و سازهای غیرمعمول شکل گرفته اند.

این عضو شورای شهر تهران افزود: از آنجاییکه ساخت وسازها بر مبنای اصول مهندسی صورت نگرفته، هرکسی با هدف این که خانه بزرگ تری بسازد، بخشی از معبر را اشغال کرده و معابر هم غیراصولی شکل گرفته اند و ترافیک سنگین یکی دیگر از معضلات بی سند بودن املاک است. به قول اهالی محل؛ « ۹۸ درصدخانه های محله پارکینگ ندارند و در خیابان ها دوبله و سوبله پارک می کنند.« ماشین هایی که به سبب ناامنی دزدیده شده و در نهایت بخشی از بدنه خودرو در گوشه ای رها می شود.»

رها شدن مرکز سلامتی و تبدیل شدن آن به کلونی معتادان

امانی افزود: نبش خیابان قباد محله «شمیران نو» مرکز سلامتی تحت عنوان صاحب الزمان(عج) به صورت مخروبه باقی مانده است به قول اهالی، معتادان از حصار فرو ریخته پشت ساختمان وارد مرکز شده و در اتاق های بی در و پیکر ساختمان مخروبه جا می گیرند. ساختمان این مرکز به سبب فرسودگی تخریب شد و قرار بود در مدت کوتاهی بازسازی شود اما همچنان به صورت ویرانه رها شده است. زمین درمانگاه وقفی است؛ اما برای کاربری درمانی به دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی واگذار شده که به قول شورایاران با وجود بارها مکاتبه برای بازسازی و استفاده از آن، پاسخی دریافت نکرده اند.

این عضو شورا ضمن اشاره به حضور معتادان در زمینی در حاشیه خیابان قبادی و در جایی که زمانی بنا بود محل بزرگراه زین الدین باشد اما پس از تغییر محل بزرگراه و عقب نشینی و تخریب خانه ها، رها شده باقی ماند، اظهار داشت: همسایگان روبروی این زمین شدیدا آزرده خاطر هستند به اضافه آنکه روشنایی محله هم مطلوب نمی باشد و فضا را برای بروز ناامنی و فروش مواد مخدر در غالب های مختلف فراهم می آورد.

امانی تصریح کرد: به قول شهردار منطقه فقط دو پلاک ۱۵۰۰ متری از این زمین متعلق به شهرداری است و مابقی مالک شخصی دارند. تکلیف زمینهای شخصی قولنامه ای هم باید از جانب سازمان ثبت اسناد و شهرداری پیگیری شود. به اضافه این که زمینهای رها شده محل تخلیه نخاله های ساختمانی هم شده و درختان خشک شده کنار خیابان هرچند با آبیاری اهالی محل شرایط بهتری از خانه باغ سالمندان خیابان قباد دارند؛ اما کمک اهالی کفاف آنها را نمی دهد و نیازمند است که شهرداری تهران نظارت دقیقی بر آبیاری فضای سبز داشته باشد.
زمین های سوخته و رها شده فوتبال
وی ضمن اشاره به زمینهای سوخته و رها شده فوتبال در اثر اختلاف مدیر محله سابق و شورایاری ها اظهار داشت: شمیران نو شرایط مطلوبی از جهت سرانه ورزشی هم ندارد و اساسا به جای حضور جوانان محله، معتادان فضای مناسبی برای حضور پیدا کرده و نبود نظارت از جانب شهرداری، اوضاع را هر روز وخیم تر کرده است.

امانی با اشاره به اینکه یکی دیگر از مشکلات شمیران نو ترافیک خیابان وارباز است، تصریح کرد: خیابانی که ورودی محله و حد فاصل خیابان هنگام تا میدان پاکدامن است و در دو طرفش صدها مغازه و پاساژ و مرکز تجاری قرار دارد. وجود این راسته تجاری سبب ترافیک شده است، چون همین که مغازه ها باز می شود تا پاسی از شب بار ترافیک محله سنگین می شود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران اظهار داشت: به قول اهالی «در این خیابان صدها مغازه وجود دارد و مغازه دارها از بامداد تا شب ماشینشان را در حاشیه خیابان پارک می کنند. مشتری ها هم که می آیند چون جای پارک پیدا نمی گردد دوبله پارک می کنند و همین مبحث باعث تشدید ترافیک محله می شود.»

فروش مواد مخدر از جانب برخی وانت باران

امانی افزود: تاجایی که آگاه شدم؛ قرار بود شهرداری در وسط خیابان رفیوژ نصب کند تا خودرو ها نتوانند دوبله پارک کنند؛ اما این طرح اجرا نشده است. سد معبر وانت بارهای میوه فروش در اطراف میدان پاکدامن تا انتهای خیابان غفاری از دیگر موضوع هایی است که به ترافیک و راه بندان این محله دامن زده است. به قول یکی از کسبه « بعضی از وانتی ها مواد مخدر هم می فروشند.»

این عضو شورا افزود: شورایاری های محله همینطور از پارکینگی می گفتند که برای مدت ها از محل اجاره آن برای هزینه کردهای محله استفاده می کردند اما شهرداری منطقه پارکینگ رو از شورایاران گرفته و به اجاره داده است.

امانی با اشاره به اینکه بخشی از مشکلات محله در ارتباط با مدیریت شهری می شود و مابقی باید در تعامل با سایر نهادها و حوزه ها حل و فصل شود، اظهار داشت: مشکل نظافت خیابان ها و جمع آوری زباله، تأمین روشنایی در محیط های در ارتباط با شهرداری، کنترل زباله گردی، حفاظت از زمینهای فوتبال، آبیاری فضای سبز، پیشگیری از بروز تخلفات ساختمانی، حل بخشی از مشکلات ترافیکی و سد معبر همچون اقداماتی که شهرداری باید به جد در دستور کار قرار داده و اوضاع را ساماند دهد.

طبق گزارش دفتر این عضو شورای شهر تهران، وی ادامه داد: اما سند دار کردن املاک، نوسازی بافت های فرسوده، رفع بن بست بودن محله با تغییر کاربری پادگان نیروی دریایی«کوهک» همچون مشکلاتی است که باید در تعامل با سازمان ثبت اسناد، وزارت راه و شهرسازی، ارتش و بنیاد مستضعفان به سرانجام برسد؛ اما بعنوان نماینده مردم از راه مذاکرات، نامه نگاری و جلسات مختلف با این نهادها پیگیری ویژه خواهم کرد.
منبع:

1400/07/24
13:43:51
5.0 / 5
368
تگهای خبر: آب , بزرگراه , ترافیك , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.