امروز: ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
وزیر بهداشت:

فراتر از میزانی كه وعده دادیم، واكسینه خواهیم كرد

فراتر از میزانی كه وعده دادیم، واكسینه خواهیم كرد به گزارش هم ماشین وزیر بهداشت ضمن اشاره به آغاز واکسیناسیون معلمان، خبرنگاران و زندانیان از امروز اظهار داشت: واکسیناسیون اساتید ارجمند دانشگاهها را شروع کردیم و تزریق واکسن خبرنگاران که در ایام سخت کرونا در کنار ما و مردم بودند را هم از امروز شروع می نماییم. واکسینه کردن قضات و پرسنل دادگاهها و دادگستری هم از هفته آینده انجام می شود.


به گزارش هم ماشین به نقل از ایسنا، سعید نمکی در مراسم افتتاحیه پایگاه تجمیعی واکسیناسیون معلمان که امروز و همزمان با عید سعید غدیر خم شروع به کار کرد اظهار داشت: مدرسه پایگاهی نیست که بتوان آنرا بست. امروز در ادبیات توسعه، انسان توسعه یافته، هدف غایی توسعه است و نخستین پایگاه مهم پس از خانواده برای این انسان توسعه یافته که در آن می آموزد چگونه درست و اجتماعی زندگی کند، چگونه به قانون و حقوق شهروندی احترام بگذارد و چگونه مهرورزی کند، مدرسه است.
وی اضافه کرد: در مدرسه می شود دوستی ها و مهربانی هایی را تجربه نمود که قبل و پس از آن هیچ وقت نمی گردد. در مدرسه میتوان تجاربی را آموخت که در هیچ کجای مسیر زندگی امکان پذیر نیست.
وزیر بهداشت با اشاره به اینکه در این زمان یکی از غصه های من و آقای حاجی میرزایی بسته بودن مدارس بوده است اظهار داشت: البته در وزارت آموزش وپرورش، زحمات بسیاری برای ایجاد یک بستر آموزشی در فضای مجازی متحمل شدند که کار بسیار ماندگاری هم بود؛ بااین حال نمی گردد ارتباط چهره به چهره، تجربه زیست جمعی و تحرکات درون مدرسه ای را در فضای مجازی خلق کرد. پدیده ای نیست که بشود آنرا در فضای مجازی آموخت.
وی اضافه کرد: امروز یکی از اشکالات جوامع و تجربه تنهایی و انزوای بشریت، همین فضای مجازی است. مدرسه جایگاهی است که میتوان ساعت ها این زندگی در فضای مجازی را کنار گذاشت و با اطرافیان تعامل مستقیم داشت. حذف فرهنگ سحرخیزی در ماه های گذشته را شاهد بودیم. اگر سحرخیزی حذف بشود، نسل مولد و پویایی برای آینده نخواهیم داشت.
نمکی بابیان این که ما مدت ها به دنبال آغاز واکسیناسیون معلمان بودیم اظهار داشت: وزیر بهداشت در هیچ کجای دنیا مسئول تهیه واکسن نیست، دیگران می آورند و به او می دهند و او باید زیرساخت ها را برای توزیع و تزریق فراهم آورد. ما حالا به تزریق روزی ۴۰۰ هزار دوز رسیده ایم و به بالاتر از آن هم خواهیم رسید، این کار من است. اما وقتی احساس می کنم که به قول قدیمی ها «علی مانده و حوضش» دیگر مجبور هستم و برای سلامت مردم حاضرم همه چیز را به جان بخرم. در این میان به برخی ترکش ها و حرف های بی ربط گوش نمی دهم. ما به عشق مردم روی مین رفته ایم. همین که یک بار رهبری تأیید فرمودند تا آخر برای تیم ما مایه دلخوشی است. همین که امروز مردم را می بینیم که برای واکسیناسیون می آیند مایه دلخوشی است.
وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: قرار نبود واکسن بیاوریم ما مجبور شدیم واکسن بیاوریم. در دنیا واکسن را به سادگی به ما نمی دادند و نمی دهند و حتی آنها که بعنوان دوست رویشان حساب می کردیم و تزریق را به روزی ۳۰۰ هزار رسانده بودیم، ناگهان ترمز را کشیدند و این پیام را دریافت کردیم که امروز دوست و دشمن در فرهنگ و اقتصاد معنایی ندارد و آنجا که منافعشان در بین است دیگر این چیزها را نمی بینند حتی اگر با شما هم قسم باشند.
وی ضمن اشاره به این که ما از روز اول این اعتقاد را داشتیم که باید به ساخت داخل متکی باشیم اظهار داشت: وقتی دنیا دید که ما نتایج خوبی کسب کردیم، وقتی بی نیازی ما را دیدند، یک بار دروازه ها باز و دنیا هم همراهتر شد. امروز وضعیت ورود واکسن هم بهتر شده است. امروز همزمان با عید سعید غدیر در چند نقطه به صورت نمادین و از روز شنبه کار واکسیناسیون را برای برخی اقشار به طور گسترده شروع می نماییم. از امروز واکسیناسیون زندانیان هم شروع شده است.
نمکی اضافه کرد: واکسیناسیون اساتید ارجمند دانشگاهها را شروع کردیم و تزریق واکسن خبرنگاران و اصحاب رسانه که در ایام سخت کرونا در کنار ما و مردم بودند را هم از امروز داریم شروع می نماییم. واکسینه کردن قضات و پرسنل دادگستری و دادگاهها را هم از هفته دیگر شروع می نماییم. واکسیناسیون اقشار پرریسک مانند نیروی نظامی و انتظامی را هم در برنامه خواهیم داشت.
وزیر بهداشت با اشاره به اینکه در استانهای جنوب و جنوب شرق زیر ۵۰ ساله ها و در تهران و دیگر استان ها زیر ۶۰ ساله ها را شروع کردیم اظهار داشت: واکسیناسیون دیابتی ها و بیماران خاص را داریم تمام می نماییم. تعداد بسیار فراتر از میزانی که تا آخر دولت وعده داده بودیم را واکسینه خواهیم کرد.
وی در انتها افزود: امید است تا اواسط هفته آینده کل معلمان را واکسینه نماییم. تزریق واکسن رانندگان حمل و نقل عمومی در حال انجام می باشد و رانندگان سرویس مدارس را هم انجام خواهیم داد. واکسیناسیون زیر ۱۸ ساله ها در دنیا بسیار محدود است و در پروتکل واکسیناسیون نیست، اما اگر قرار باشد که واکسنی چون پاستور که روی زیر ۱۸ سال جواب گرفتیم را شروع نماییم، جزئیات را اعلام خواهیم کرد و امید است به سرانجام مطلوبی برسیم.
منبع:

1400/05/07
11:24:14
5.0 / 5
502
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.