امروز: ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
گمرك ابلاغ كرد؛

اجبار به ارائه گواهی اسقاط كامیون فرسوده در مقابل واردات، لغو شد

اجبار به ارائه گواهی اسقاط كامیون فرسوده در مقابل واردات، لغو شد به گزارش هم ماشین مدیرکل واردات گمرک ایران در بخشنامه ای به گمرکات اجرایی اجبار به عرضه گواهی اسقاط کامیون فرسوده برای واردات کامیون های دست دوم اروپایی را لغو نمود.به گزارش هم ماشین به نقل از مهر، علی وکیلی مدیرکل واردات گمرک ایران در بخشنامه ای به گمرکات اجرایی اعلام نمود که عرضه گواهی اسقاط کامیون های فرسوده در مقابل واردات کامیون های زیر ۳ سال ساخت، در صورت صرف نظر واردکننده از دریافت تخفیف ۲۵ درصدی عوارض گمرکی، الزامی نیست.
در این بخشنامه آمده: در صورت عدم عرضه گواهی اسقاط در طول فرایند انجام تشریفات گمرکی و پیش از ترخیص کامیون های مورد نظر به شرط پرداخت کامل حقوق ورودی و عدم احتساب تخفیف سود بازرگانی ۲۵ درصد، پذیرش و ترخیص کالا با رعایت کامل سایر مقررات بلامانع است. بدیهی است با عنایت به انتقال عرضه مجوز مزبور به پیش از شماره گذاری، در صورت عرضه مجوز سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای در مهلت ماده ۱۳۵ قانون امور گمرکی و با رعایت سایر مقررات استرداد تفاوت حقوق ورودی به میزان تخفیف پیشبینی شده میسر است.


گفتنی است بر مبنای بند ث ماده ۳۰ قانون احکام دائمی کشور، واردات کامیون های زیر ۳ سال ساخت اروپایی، کره ای و ژاپنی در صورتیکه منجر به صدور گواهی اسقاط یک دستگاه کامیون فرسوده به ازای هر یک دستگاه وارداتی می شود، از تخفیف ۲۵ درصدی عوارض گمرکی برخوردار خواهد شد.
متن این بند از قانون احکام دائمی برنامه های توسعه کشور به شرح زیر است:
ث. اجازه داده می شود با تأیید و تشخیص سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای، کامیون های مورد نیاز که استانداردهای روز را دارا بوده و عمر کمتر از سه سال داشته باشند مشروط به وجود خدمات بعد از فروش مبحث قانون پشتیبانی از حقوق مصرف کنندگان خودرو مصوب ۱۳۸۶/۳/۲۳ وارد شود. دولت مجاز است در این رابطه تخفیفات و تسهیلات گمرکی را اعمال نماید. استفاده از این تخفیفات منوط به خروج یک کامیون فرسوده با عمر بیشتر از بیست و پنج سال به ازای هر کامیون وارداتی است.


منبع:

1400/04/28
07:47:48
5.0 / 5
513
تگهای خبر: جاده , حمل و نقل , خدمات , خودرو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.