امروز: ۱۴۰۳/۰۲/۲۹
گزارش میدانی مهر از بازار مسكن؛

التهاب قیمت مسكن فروكش كرد، خرید و فروش ها ادامه دارد

التهاب قیمت مسكن فروكش كرد، خرید و فروش ها ادامه دارد هم ماشین: گزارش های میدانی حاكی می باشد با فروكش كردن التهاب قیمت در بعضی نقاط پایتخت، تعدادی از واحدهای مسكونی با قیمتی كمتر از روزهای ابتدایی دی ماه در حال خرید و فروش هستند.به گزارش هم ماشین به نقل از مهر، آنگونه كه آمارها نشان می دهد، در دو ماه آبان و دی سال جاری، به دنبال تولید جو روانی از جانب بعضی از مالكان واحدهای مسكونی كه با هدف سفته بازی وارد بازار مسكن شده بودند و همینطور به تحریك تعدادی از مشاوران املاك، قیمت ملك در تعدادی از مناطق پُرطرفدار تهران، با افزایش ۱۵ تا ۲۵ درصدی مواجه شده بود؛ اما اكنون به قول كارشناسان اقتصاد مسكن، این افزایش كه تا حدودی بر روی سایر مناطق مورد توجه اقشار متوسط نیز، سایه افكنده، می تواند به دو دلیل كاهش نرخ سود سپرده های بانكی و همینطور افزایش سرسام آور نرخ بازدهی در بازارهای رقیب شامل بازار سرمایه، ارز، سكه و طلا و هم سررسید زمان دریافت تسهیلات ۸۰ میلیون تومانی مسكن و ورود حجم انبوهی از سپرده گذاران صندوق پس انداز مسكن یكم به بازار باشد.
واقعیت آن است كه بازار مسكن، سال ها بود از سایه سنگین ركود رنج می برد، ولی اكنون با استفاده از تولید تنوع در تسهیلات و افزایش قدرت خرید خانوارهای متوسط در ماههای گذشته، توانسته بود نشانه هایی از پیش رونق را به نمایش بگذارد؛ به گونه ای كه به قول كارشناسان اقتصادی، انتشار اطلاعات بازار مسكن در آذرماه از جانب بانك مركزی، تا حدودی نشان می داد كه حتی دوره پیش رونق هم پشت سر گذاشته شده و وارد دوره رونق بازار مسكن شده ایم. اما به علت نبود نظارت و كنترل های مناسب از جانب دولت و همینطور عدم پیش بینی دستگاه سیاست گذار بخش مسكن نسبت به ایجاد فضای سفته بازی، بلافاصله شاهد ورود دلالان برای ماهی گرفتن از آب گل آلود افزایش معاملات مسكن بودیم. به گونه ای كه سفته بازان با تولید این فضای روانی كه امكان گرانتر شدن ملك در آن باز هم جود دارد، همچنان در حال به فروش رساندن واحدهای مسكونی با قیمت های گزاف هستند.
در چنین شرایطی، باآنكه احتمال بازگشت به دوره ركود مطلق به علت استقبال از صندوق پس انداز مسكن یكم و افزایش تعداد ثبت نام كنندگان وجود ندارد، اما همچنان بیم آن می رود كه باز هم تعداد معاملات به ۱۵ هزار فقره در ماه كاهش یابد كه رقمی بالاتر از دوره ركود یعنی ماهانه ۹ تا ۱۰ هزار فقره معامله مسكن در تهران و پایین تر از دوره رونق مسكن یعنی رقمی میان ۲۰ تا ۲۳ هزار فقره معامله مسكن در ماه، به حساب می آید. باآنكه نمی توان به این حالت دوره «ركود تورمی» اطلاق كرد، اما همچنان احتمال پشیمان شدن بخش عمده ای از خریداران واحدهای مصرفی و مصرف كنندگان واقعی، از برنامه ریزی های قبلی خود برای خرید مسكن به علت ترس از بازگشت مجدد دوره ركود و كاهش ارزش واقعی ملك كه با انواع وام های گران قیمت خریداری شده، وجود دارد. به خصوص اینكه چشم انداز مثبتی هم برای سوددهی بیشتر بازارهای رقیب و زیان دهی از بی ارزش شدن ملك در ماه های پیش رو دیده می گردد.
با این حال، این افزایش بی رویه قیمت مسكن كه تنها به دنبال كمتر از چند ماه نگرش مثبت بازار به بخش مسكن، به وجود آمد، با كاهش التهاب جو روانیِ امكان افزایش بیشتر قیمت، فروكش كرده و امكان بازگشت نرخ مسكن در دو ماه پایانی زمستان در بعضی نقاط پایتخت، نسبت به قیمت های فصل پاییز امسال وجود دارد.
به عنوان نمونه در محله سلسبیل شمالی (منطقه ۱۰ واقع در ضلع جنوبی خیابان آزادی) كه یكی از نقاطی بود كه تحت تأثیر گرانی ملك در همسایه شمالی خود (منطقه ۵ واقع در ضلع شمالی خیابان آزادی) قرار گرفت، قیمت از حدود ۳ و نیم میلیون در هر متر مربع به ۵ تا ۵ و نیم میلیون تومان رسیده بود، اما ظرف روزهای گذشته و به دنبال عدم استقبال خریداران، به ۴ و نیم میلیون تومان در هر متر مربع هم رسید كه این افت قیمت به خصوص در واحدهایی كه با آپشن های كمتری (مانند نبود پاركینگ یا آسانسور) به مشتری عرضه می شوند، بیشتر مشهود بوده است.
یكی از مشاوران املاك خیابان آذربایجان (منطقه ۱۰) در گفتگو با خبرنگار مهر، از انصراف فروشندگان واقعی مسكن از قیمت هایی كه تحت تأثیر جو روانی بوجود آمده در ایام گذشته برای فروش ملك خود اعلام نموده بودند، صحبت به میان می آورد و می گوید: بعنوان نمونه فیكی از مالكان، یك واحد ۵۶ متری با پاركینگ و بدون آسانسور در در طبقه سوم كه از شهریورماه قصد فروش به قیمت ۱۸۰ میلیون تومان را داشت؛ با استقبال خریدار روبه رو شده بود، قیمت را به ۲۵۰ میلیون تومان افزایش داد؛ اما هم اكنون و به دنبال كاهش التهاب بازار، تا ۲۰ میلیون تومان هم حاضر به تخفیف است. با این حال به نظر می رسد به علت آنكه واحدهایی با آپشن های مشابه؛ ولی عمر كمتر و با همین قیمت در همین محله وجود دارد، حاضر به عرضه تخفیف بیشتر حتی تا ۱۰ میلیون تومان دیگر هم باشد.
همچنین یكی از مشاوران املاك واقع در خیابان حبیب اللهی جنوبی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینكه این محله به علت واقع شدن تعداد زیادی از واحدهای صنفی صنعتی مانند تراشكاری و هم تعمیركاران و صافكاران خودرو، گنجایش چندانی برای افزایش قیمت ندارد، اظهار داشت: این محله سال ها بود كه متری ۳ تا ۳ و نیم میلیون تومان عرضه می شد كه در دو سه ماه گذشته، ناگهان قیمت به حدود متری ۵ میلیون تومان رسید؛ به خصوص این كه فروشندگان، عموما بر مبحث دسترسی خوب ساكنان این خیابان به ایستگاه متروی دكتر حبیب اللهی (خط ۴ مترو) اشاره كرده و آن را بهانه افزایش قیمت ها كرده اند.
وی تصریح كرد: باآنكه تعداد خریداران دست به نقد، برای ورود به این محله افزایش یافته، اما بعد از مشاهده شرایط نامساعد آن از نظر زیبایی بصری به خصوص واحدهای صنفی تعمیركاران خودرو، از خرید در این منطقه پشیمان می شوند. به همین دلیل، فروشندگان واقعی و به اصطلاح پول لازم، حاضر به فروش واحدهای خود تا متری ۴ میلیون تومان هم هستند.
به گزارش هم ماشین به نقل از مهر، از آنجایی كه مناطق ۲، ۴ و ۵ تهران به علت استقبال خریداران، بیشترین افزایش قیمت ها را داشته اند، در ایام گذشته هم به دنبال كاهش استقبال همین دسته از خریدارن، بلافاصله شاهد افت قیمت بوده اند. یكی از مشاوران املاك در منطقه صادقیه (فلكه دوم) در گفتگو با خبرنگار مهر، از تلاش بی فایده برخی مشاوران املاك این محله برای بالا نگه داشتن قیمت ها خبر می دهد و می گوید: در ماه های گذشته كه تعداد معاملات مسكن كم بود، مشاوران املاك برای به دست آوردن حق كمیسیون از همان تعداد كمِ معاملات، تلاش می كردند تا مبایعه نامه ها را به سرانجام برسانند.
وی ادامه داد: اما به دنبال افزایش استقبال مردم از خرید ملك، بعضی از مشاوران املاك از آنجایی كه می دانند در هر شرایطی خریداران در حال تهیه منابع مالی و خرید واحد مسكونی هستند، حاضر به راضی كردن مالكان و فروشندگان برای كم كردن قیمت مورد نظر خود نیستند.
به گفته این مشاور املاك، با این حال به نظر می رسد این شرایط دوام چندانی نداشته و در ایام گذشته از تعداد خریداران به علت گران شدن ناگهانی كاسته شده است كه در نتیجه، احتمال بازگشت قیمت ملك در محله صادقیه (فلكه دوم) به متری ۷ تا ۷ و نیم میلیون تومان وجود دارد. این در شرایطی است كه در ایام ابتدایی دی ماه، واحد مسكونی در این محله به ۹ و نیم تا ۱۰ میلیون تومان در هر متر مربع رسیده بود.
حال باید منتظر ماند و دید كه آمارهای رسمی دولت در این رابطه چه وضعیتی را گزارش خواهد داد.

1396/10/22
01:42:10
5.0 / 5
4676
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.