امروز: ۱۴۰۱/۰۹/۰۵
وزیر راه خبر داد؛

افزایش 17 و نیم درصدی ظرفیت مسافری فرودگاه های كشور طی 3 سال اخیر

افزایش 17 و نیم درصدی ظرفیت مسافری فرودگاه های كشور طی 3 سال اخیر به گزارش هم ماشین وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: در 3 سال اخیر 10 میلیون نفر به ظرفیت فرودگاهی کشور اضافه شده و امروز ظرفیت فعال و عملیاتی فرودگاه های کشور 57 میلیون مسافر در سال است.به گزارش هم ماشین به نقل از وزارت راه و شهرسازی، محمد اسلامی ظهر امروز شنبه ۸ خرداد با اشاره به این که راه اندازی ترمینال شماره ۲ فرودگاه امام خمینی (ره) باید ۲۰ سال پیش شروع می شد، اظهار داشت: راه اندازی ترمینال جدید موجب می شود ایران سهم خودرا از پروازهای تجاری منطقه و بین المللی به دست بیاورد و بتواند به قطبی برای ترانزیت بار و مسافر هوایی تبدیل گردد.
وی افزود: با روندی که طی شد و ظرفیتی که ما پیش بینی کرده ایم، راه اندازی این ترمینال در دو فاز با ظرفیت جا به جایی ۶۰ میلیون مسافر در سال انجام می شود. امروز برای راه اندازی فاز اول این ترمینال که ظرفیت آن ۲۵ میلیون مسافر در سال است با تامین کننده مالی که یک بانک خصوصی است، سند امضا و مبادله شد.
اسلامی با اعلان اینکه در طراحی ترمینال جدید، استانداردهای بین المللی و فناوری روز دنیا لحاظ شده است، اظهار داشت: امیدواریم این ترمینال ظرف مدت ۴۸ ماه با سرعت راه اندازی شود و ما نخستین فرودگاه بین المللی که در شأن ملت ایران است را ایجاد نماییم.
وی اضافه کرد: زمان بندی ۴۸ ماهه برای راه اندازی فاز اول است و راه اندازی فاز دوم اقدامی تکمیلی است که ظرفیت را به ۶۰ میلیون می رساند. در نهایت این ظرفیت به ۱۰۰ میلیون در سال هم افزایش خواهد یافت.
سرمایه گذاری ۲ میلیارد دلاری برای ساخت ترمینال جدید فرودگاه امام
وزیر راه و شهرسازی با اعلان اینکه سرمایه گذاری در فاز اول این ترمینال حدود ۲ میلیارد دلار خواهد بود، افزود: در این پروژه هم شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) بعنوان بهره برداری و هم شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران شراکت دارند و در نهایت سهام دار خواهند بود. یکی از شرکت های سرمایه گذاری یک بانک خصوصی نیز بعنوان شریک در این پروژه حضور دارد.
اسلامی سپس به توسعه ظرفیت فرودگاهی در دولت تدبیر و امید اشاره نمود و اظهار داشت: در طول این مدت، به ویژه در ۳ سال اخیر ۱۰ میلیون نفر به ظرفیت فرودگاهی کشور اضافه شده و امروز ظرفیت فعال و عملیاتی فرودگاه های کشور ۵۷ میلیون مسافر در سال است. تا اختتام ۱۴۰۰ این ظرفیت حدوداً ۱۰ میلیون نفر دیگر افزایش پیدا خواهدنمود.
باند و دستگاه های ناوبری فرودگاه کرمان را از نو ساختیم
وی اضافه کرد: تحول اساسی در صنعت فرودگاهی و هوانوردی کشور همچون دستاوردهای دولت دوازدهم است. بعنوان مثال فرودگاهی مانند فرودگاه کرمان در این دوره از نو ساخته شد، یعنی هم باند، هم تاکسی وی، هم سیستم های کمک ناوبری و هم ترمینال فرودگاه مجدداً راه اندازی شد.
این عضو دولت دوازدهم افزود: راه اندازی این ترمینال جدید هم با ظرفیت ۲۵ میلیون در فاز اول یک گام اصلی و راهبردی است که بتوانیم سهم کشور را از ترانزیت هوایی افزایش دهیم.
وزیر راه و شهرسازی در آخر و در پاسخ به سوالی درباره علت بسته بودن ترمینال سلام اظهار داشت: ترمینال سلام بسته نیست، بلکه با توجه به این که تعداد پروازها حالا محدود است، همین ترمینال موجود برای عملیات فرودگاهی کفایت می کند. هرگاه پروازها اضافه شود، بطور طبیعی ترمینال سلام هم مورد استفاده قرار خواهد گرفت.


منبع:

1400/03/09
20:49:34
5.0 / 5
564
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.