امروز: ۱۴۰۳/۰۴/۲۳
وزیر راه و شهرسازی:

عملكرد بنادر در در تامین كالاهای اساسی قابل قبول بود

عملكرد بنادر در در تامین كالاهای اساسی قابل قبول بود وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: با وجود همه مزاحمت ها و دشمنی ها مقابل ایران، کشور در نیمه دوم سال 99 رشد اقتصادی متفاوتی را تجربه نمود.به گزارش هم ماشین به نقل از سازمان بنادر و دریانوردی، محمد اسلامی در نشست سالانه مدیران سازمان بنادر و دریانوردی اضافه کرد: پیش تر تاکید داشتیم که باید قابلیت عملکرد بنادر را به شکل جدی و گسترده افزایش دهیم و این مساله باید در راندمان راندمان بنادر هم از لحاظ مدیریتی و سیستم و همین طور تجهیزات به یک نقطه استاندارد بین المللی برسد.
اسلامی افزود: بدین سان باید زمان انتظار برای تخلیه و بارگیری از پذیرش تا خروج شناور در کوتاه ترین زمان و در بهترین شرایط و نازل ترین قیمت باشد تا یک فضای رقابتی را به وجود بیاوریم.
وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر این که سازمان بنادر و دریانوردی لازم است نقش حاکمیتی خودش را به بهترین شکل ایفا کند، اظهار داشت: کشتی ها نباید بیشتر از نرم در بنادر بمانند و با تأخیر کار آنها صورت گیرد. سازمان بنادر باید نقش حاکمیتی خودش را در بنادر به بهترین شکل ایفا کند و نباید اجازه داده شود تعلل سازمان های دیگر در عملکرد بنادر خلل بوجود آورد.
وی درباب لزوم توسعه سرمایه گذاری در بنادر که باید به شکل هدفمند انجام گیرد، اشاره کرد: تقاضاها برای سرمایه گذاری در بنادر باید با اهداف ما تطابق داشته باشد. بدین سان در راه توسعه اقتصادی و جذب سرمایه گذار باید فراخوان ها به شکلی باشد که منطبق بر برنامه های توسعه ای در نظر گرفته شده باشد.
اسلامی اضافه کرد: باید روی این مساله اهتمام ویژه داشته باشیم تا در تجارت جهانی و برای دستیابی به اهداف بزرگ اقتصادی خصوصاً در بحث تبادلات تجاری اوراسیا و اقیانوس هند و معادلاتی که ما را در چهارراه جهانی قرار داده است، به بهترین شکل ایفای نقش داشته باشیم.
وی اظهار داشت: در کریدور شرق و غرب و شمال و جنوب باید بتوانیم کسب و کارهایی را رونق دهیم که تسریع کننده و شتاب دهنده کسب و کارهای لجستیکی و اقتصادی بین شرکت هایی باشد که درگیر این پروسه هم در حوزه اوراسیا و هم اقیانوس هند هستند.
اسلامی افزود: بدین سان با مذاکرات و تبادلاتی که با کشورهای منطقه وجود دارد و اهدافی که آنها پیگیری می کنند، مهمست که سرمایه گذاری در بنادر هم با همین رویکرد انجام گیرد تا کارساز و اثربخشی داشته باشد.
وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: در این شرایط یکی از مباحث مهم در راه توسعه سازمان بنادر و در نیل به اهداف آینده، بحث کشتیرانی و توسعه ظرفیت دریانوردی است. ایران کشوری بزرگ و دریایی است که متأسفانه از فرصت های علمی، فناوری و اشتغال دریایی حداقل راندمان را داشته ایم.
وی افزود: سال قبل شعار "دریانورد ایرانی و ناوگان ایرانی" عنوان شد، لازم است برای این کار هدف داشته باشیم که یکی از آنها ایجاد خطوط جدید کشتیرانی است. خطوطی که بتواند قسمتی از اقتصاد دریایی را در بر داشته باشد؛ چونکه ما الان کمتر از یک درصد جهان در این عرصه فعال هستیم.
اسلامی افزود: سازمان بنادر و دریانوردی نباید تصور قبل را داشته باشد. بر این اساس برای ایجاد خطوط کشتیرانی جدید که می توانند سهم لجستیک بالاتری برای کشور به ارمغان بیاورند باید برنامه های کیفی و کمی داشته باشیم.
وی تاکید کرد: دراین زمینه تجهیز بنادر به ظرفیت رو-رو برای ریل و کامیون از ضرورت های اجتناب ناپذیر است که در دریای شمال و جنوب باید به آن پرداخته شود. به این شکل می توانیم به افزایش راندمان و جابه جایی بارهای فاسدشدنی به ویژه میوه و تره بار کمک نماییم تا خیلی زود به مقاصد خود برسند.
وزیر راه و شهرسازی افزود: امروز ما در کشور ظرفیت مازاد تولید محصولات باغی و پروتئینی را داریم که باید بتوانیم این محصولات را از مزرعه تا بندر با کمک از حمل و نقل ترکیبی با حداکثر سرعت و راندمان جابه جا نماییم. به همین دلیل ظرفیت گذاشتن روی ریل و رو-رو لازم است با عنایت ویژه از طرف سازمان بنادر گسترش پیدا کرده و دنبال شود.
اسلامی اشاره کرد: در یک برنامه ۱۴ ساله از ۸۶ تا حالا حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان به نرخ ثابت توسط بخش خصوصی و دولت سرمایه گذاری شده و ظرفیت بنادر در طول این مدت ۳ برابر بالا رفته است. مسأله ای که بیان کننده این است که به شکل مشخص استعداد جذب سرمایه در بنادر بیش از پیش است.
وی اظهار داشت: اگر سازمان بنادر برنامه محور حرکت نماید با تثبیت یک برنامه ۵ ساله، می توانیم هدف ۵۰۰ میلیون تن در سال را دنبال نماییم که لازم است برای فراخوان الزامات این سرمایه گذاری الان طرح ریزی داشته و در طول این مدت افزایش ظرفیت و تحول را شاهد باشیم. بطور قطع توسعه خطوط کشتیرانی می توانند در شکوفایی اقتصاد ایران نقش ایفا کرده و فرصتی برای رونق اشتغال و تولید در کشور باشد.

1399/12/24
12:31:10
0.0 / 5
1094
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.