امروز: ۱۴۰۳/۰۴/۲۳
یادداشت؛

راه آهن خواف-هرات، حاصل نگاه راهبردی به ترانزیت ریلی

راه آهن خواف-هرات، حاصل نگاه راهبردی به ترانزیت ریلی به گزارش هم ماشین یک کارشناس اقتصادی ضمن اشاره به تجربه خط آهن مرزی سرخس، خواهان ایجاد تفاهم میان دو وزارت راه و خارجه در دستیابی به تعرفه مشترک حمل نقل ریلی ایران به افغانستان در راه آهن خواف-هرات شد.به گزارش هم ماشین به نقل از مهر، حسن بیک محمدلو، کارشناس اقتصادی در یادداشتی اختصاصی، بهره برداری از طریق آهن خواف-هرات را گامی بلند در جهت توسعه ترانزیت ریلی کشور معرفی کرد؛ متن کامل یادداشت از نظرتان می گذرد:
پس از ۱۴ سال از امضای توافقنامه اجرایی سازی خط راه آهن خواف- هرات، روز پنج شنبه ۱۴۸ کیلومتر از این خط ۲۱۸ کیلومتری در چارچوب ۳ قطعه افتتاح می گردد.
طرح مبحث خط آهن ایران به هرات در غرب افغانستان به دهه ۱۹۷۰ میلادی برمی گردد، اما موانع مختلف مانع از اجرای آن شد. در اوایل دهه هشتاد در قالب مذاکرات و امضای برخی اسناد مبادله شده، نظیر قانون موافقت نامه مسیرهای حمل و نقل بین المللی ایران، افغانستان، ازبکستان در سال ۱۳۸۲، و همینطور برنامه کمک های جمهوری اسلامی ایران به بازسازی افغانستان در آن مقطع زمانی، این پروژه باردیگر مطرح و در نهایت عملیات اجرایی آن در سال ۱۳۸۶ شروع شد.
به مناسبت این افتتاح نکاتی راهبردی برای تقویت و آینده توسعه شبکه ریلی عرضه می گردد:
۱. اهمیت کشور افغانستان برای ایران بر کسی پوشیده نیست. زمینه های مشترک دینی، فرهنگی و اجتماعی و مرزهای طولانی و خصوصیت های ژئواستراتژیک افغانستان، همواره ایران را بر آن داشته است که با این کشور همسایه شرقی خود تعاملات گسترده ای را در دستور کار داشته باشد، شاید تلاشهای دیرهنگام برای دستیابی به توافقنامه جامع همکاریهای مشترک، می بایست در سالهای بسیار قبل، عمق راهبردی این پیوند را نمایان می ساخت.
۲. توسعه فعالیتهای اقتصادی مشترک همچون خطوط مواصلاتی و ترانزیتی، دستیابی به جابه جایی ۵ میلیون تن بار و ۱ میلیون نفر مسافر را تا ۱۴۲۰ در نظر گرفته است.
این مهم با عنایت به برآورد حداقلی هزار میلیارد دلاری ذخایر معدنی افغانستان و لزوم بهره مندی از گاز ایران برای استحصال، طراحی و برنامه ریزی شده است. این آمار در کنار ظرفیت فعلی ۳ میلیون تنی کنونی صادرات سیمان و فرآورده های نفتی به افغانستان، معنا پیدا می کند.
۳. هرگونه فعالیت مشترک زمینه ساز بستری امن برای ادامه پروژه های اقتصادی می باشد.
با توجه به شرایط امنیتی افغانستان و تحولات در رابطه با دولت مرکزی و طالبان، پیشنهاد توسعه فعالیتهای مشترک در چارچوب تأسیس شرکتهای سهامی دولتی و انتشار اوراق در بازار سرمایه، کاهش مخاطرات سرمایه گذاری، تأمین نقدینگی و امیدآفرینی را به دنبال خواهد داشت.
۴. با عنایت به نیازمندی کشور افغانستان، از زمینه های گسترش مشترکات فی درخلال که با درآمدهای ارزی هم همراه خواهد بود، صادرات خدمات فنی مهندسی به افغانستان است. خط ریلی خواف-هرات با اتکا به توان داخلی بعنوان یک پروژه ملی و بین المللی می تواند پیشگام صادرات خدمات فنی مهندسی در مواجه با رقبای منطقه ای و بین المللی باشد.
۵. طراحی کریدور جامع و شبکه ترکیبی ضرورتی است که ایران باید برای تداوم حضور در افغانستان و تکمیل شبکه ریلی تا مزارشریف در دستور کار قرار دهد. پُر واضح است کشوری محصور در خشکی مانند افغانستان، نیازمند اتصال به شبکه ترانزیتی منطقه ای و بین المللی است.
توسعه شبکه ریلی داخلی ایران خصوصاً خط چابهار-زاهدان و اتصال این کریدور تا بندر چابهار، در کنار حضور در بازار مستعد افغانستان، نوید ارتقای جایگاه ترانزیتی ایران را با لحاظ کاهش زمان و هزینه حداقل به میزان ۲۰ درصد را خواهد داد.
۶. برای ایجاد انگیزه میان صادرکنندگان به منظور رونق این خط، توجه به دیپلماسی اقتصادی امری اجتناب ناپذیر است. تجربه خط ریلی سرخس، همکاری وزارتخانه های راه و شهرسازی و امورخارجه را برای کاهش تعرفه های ارزی اعلامی و مساعدت های ترانزیتی طلب می کند.
در پایان، ضمن تقدیر و تشکر از همه دست اندرکاران، یاد شهدا و مجروحان این پروژه راهبردی را گرامی می دارم.


منبع:

1399/09/22
12:08:01
5.0 / 5
1230
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.