امروز: ۱۴۰۳/۰۳/۰۱

وضعیت بیمه ناباروری در فراكسیون زنان مجلس بررسی گردید

وضعیت بیمه ناباروری در فراكسیون زنان مجلس بررسی گردید به گزارش هم ماشین رئیس فراكسیون زنان مجلس از بررسی بیمه ناباروری در این فراكسیون اطلاع داد و اظهار داشت: سال جاری برای درمان ناباروری ۲۰۰۰ میلیارد ریال ذیل ردیف های وزارت بهداشت در نظر گرفته شده است نحوه هزینه كرد این بودجه بخصوص در بخش بیمه درمان ناباروری ابهاماتی داشت كه در جلسه امروز بررسی گردید.


فاطمه قاسم پور در گفتگو با ایسنا در مورد جلسه امروز(شنبه) فراکسیون زنان مجلس از رشد درصد خانواده های نابارور اطلاع داد و اظهار داشت: جامعه ایرانی نیازمند حمایت های جدی در زمینه فرزندآوری، خانواده های نابارور است. به دنبال ابلاغ سیاست های کلی جمعیت در سال ۱۳۹۳ در قوانین بودجه سنواتی، برنامه ای تحت عنوان کمک به اجرای سیاست های جمعیتی کشور ذیل ردیف های هزینه ای ستادی وزارت بهداشت قرار گرفت.
نماینده مردم تهران در مجلس اظهار داشت: انجام اقدامات و بسته های اجرایی سیاست های جمعیتی کشور، درمان ناباروری و... همچون فعالیتهای تعریف شده ذیل این برنامه بود. از طرفی در سال های ۱۳۹۴ تا ۱۳۹۷، اعتبار این فعالیت ۱۵۰۰ میلیارد ریال و در بقیه سال ها ۲۰۰۰ میلیارد ریال بوده است. همینطور از سال ۱۳۹۸، فعالیت پشتیبانی از درمان ناباروری از ذیل برنامه کمک به سیاست های جمعیتی کشور خارج و جزء بسته های برنامه طرح تحول سلامت قرار گرفت.
رئیس فراکسیون زنان مجلس با استناد به لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ اظهار داشت: سال جاری برای درمان ناباروری ۲۰۰۰ میلیارد ریال ذیل ردیف های وزارت بهداشت در نظر گرفته شده است و به علت اهمیت مبحث و نحوه هزینه کرد این بودجه بخصوص در بخش بیمه درمان ناباروری، این نشست تشکیل شده تا موارد ابهام این هزینه کرد بررسی شود.
قاسم پور با اشاره به اینکه «۸۵ درصد تعرفه دولتی انواع عمل های کمک باروری برای زوجین تحت درمان در مراکز طرف قرارداد درقالب یارانه پرداخت می شود» اظهار نمود: مطابق گزارش نماینده مرکز پژوهش های مجلس، با عنایت به این که هزینه یک سیکل درمانی حدود ۷ میلیون تومان است، برپایه یارانه پرداخت شده از جانب وزارت بهداشت در سال ۹۸، پوشش یارانه ای حدود ۳۰ درصد هزینه مورد نیاز برای طی دوره درمانی بوده و تنها در مراکز درمان ناباروری دولتی برخی شهرها قابل دستیابی است. باتوجه به محدودیت مراکز دولتی فعال نسبت به مراکز خصوصی، تعداد کمی ذیل آئین نامه حمایتی وزارت بهداشت قرارداد همکاری دارند و این طرح نتوانسته پوشش مناسبی داشته باشد.
نماینده مردم تهران در مجلس نحوه هزینه کرد بودجه سنواتی را دارای «ابهامات بسیاری» دانست و اظهار داشت: آنچه از حمایت بیان شده با آنچه ما مشاهده می نماییم، فاصله دارد، ضمن اینکه باید مشخص شود چه تعداد مرکز هم اکنون در کشور فعال است و چه تعداد مرکز عرضه خدمات حمایتی در این عرصه وجود دارد.
وی افزود: طبق گزارش های عرضه شده در بهترین حالت از ۱۴ هزار سیکل حمایت شده است و لازم است میزان سیکل حمایتی افزایش یابد. ازطرفی مطابق قانون، وزارت بهداشت اجازه صرف اعتبارات هزینه ای را برای توسعه زیرساخت های اهداف دیگر ندارد و نمی توان اعتبار حمایت ازدرمان ناباروری برای توسعه زیرساخت های درمان ناباروری استفاده کرد، بلکه باید آنرا مستقیم به صورت یارانه درمان دراختیار زوج های نابارور قرار داد.
رئیس فراکسیون زنان مجلس در انتها با اشاره به اینکه ۸۵ درصد زوجین نابارور با مداخلات غیرتهاجمی مشکلشان رفع خواهد شد، تصریح کرد: لازم است تمرکز وزارت بهداشت صرفا بر تأمین خدمات تهاجمی به زوجین نباشد. همینطور در فرمهای راهنمای تعریف شده به طب ایرانی هم توجه گردد. از طرفی با عنایت به این که بار اصلی سیکل های درمانی بر دوش بخش خصوصی است باید خدمات بیمه ای در این بخش مورد توجه قرار گیرد و در این حوزه از کارشناس مرکز پژوهش های مجلس می خواهیم این ظرفیت را مورد بررسی قرار دهند.
منبع:

1399/05/25
21:59:40
5.0 / 5
2144
تگهای خبر: خدمات , ساخت , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.