امروز: ۱۴۰۳/۰۲/۲۹
استاندار تهران تاكید كرد:

تامین مخازن آب اضطراری در زمان بحران توسط فرمانداران استان تهران

تامین مخازن آب اضطراری در زمان بحران توسط فرمانداران استان تهران به گزارش هم ماشین استاندار تهران بر ضرورت ارائه آموزش های همگانی و ارتقای دانش مردم در حوزه مدیریت بحران و مقابله با زلزله اصرار كرد و اظهار داشت: برای شبكه آب اضطراری باید فرمانداران استان نسبت به تامین مخازن آب اضطراری با همكاری شوراها اقدام نمایند.


به گزارش هم ماشین به نقل از ایسنا، انوشیروان محسنی بند پی در پنجمین جلسه پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان تهران اظهار داشت: باید نقشه راهی تخصصی و دقیق برای اقدامات همه جانبه در مقابل بروز حوادث غیر مترقبه داشته باشیم. استان تهران بر روی ۱۶ گسل قرار گرفته که همچون آنها می توان به گسل مشا، شمال و جنوب ری، لویزان و... اشاره نمود.
وی ادامه داد: تهران استانی راهبردی شمرده می شود که دلیل آن تراکم جمعیت ۱۷ درصدی در آن است. در حقیقت ۱۷ درصد جمعیت کشور و ۲۵ درصد تولید ناخالص ملی در این استان وجود دارد. ۳۹ درصد واحدهای دانشگاهی و ۳۰ درصد دانشجویان کشور نیز در این استان هستند؛ پس این استان خاصیت های داردکه بسیار حائز اهمیت می باشد.

وی افزود: بی شک در همه مسائل اقدامات پیشگیرانه را باید تقویت نماییم و پیش تر در کتاب های جغرافیا عنوان می شود درهر کجای کشورمان نعمتی وجود دارد و نمونه های آنرا در کتاب های جغرافیا خوانده ایم؛ اما کشور ژاپن در کتاب های جغرافیا به دانشجویان خود می گویند هر لحظه ممکنست درهر نقطه ای از کشورشان حادثه ای همچون زلزله وجود داشته باشد پس باید آماده باشید. بدین سان در مقابله با همه بحران ها اگر همکاری و همفکری مردم وجود داشته باشد می توانیم عملکرد بهتری داشته باشیم.

استاندار تهران در بخش دیگری از صحبت های خود به همکاری شهروندان در موضوع شیوع ویروس کرونا در ایام ۱۲ و ۱۳ فروردین اشاره نمود و اضافه کرد: در این روزها از مردم خواسته ایم که به بوستان ها مراجعه نکنند و از خانه خارج نشوند که شاهد همکاری مناسب آنها بودیم پس آموزش از اهمیت بسیاری برخوردارست. از طرف دیگر باید استمرار پیگیری مصوبات وجود داشته باشد تا بدین سان پروسه اقدامات ما تکمیل شود.

وی اشاره کرد: تقسیم وظایف در دستگاه ها در موضوع زلزله مشخص شده و هلال احمر در بحث آموزش می تواند از ابزارهای مختلفی همچون رسانه ها و صدا و سیما استفاده نماید. همین طور در موضوع زلزله باید آموزش در دستور کار قرار گیرد و بی شک نیازمند ارتقای دانش مردم هستیم. در همین راستا از صدا و سیما درخواست همکاری می نماییم.

بندپی با اشاره به توجه به موضوعات فنی در حوزه مدیریت بحران زلزله اظهار داشت: باید در مناطق سکونتگاهی تهران استقرار بیمارستان ها و نهادهای انتظامی و امنیتی مورد توجه قرار گیرد. شناسایی مکان های استقرار اضطراری بر عهده هلال احمر است. همین طور ۱۱۰ سوله مدیریت بحران شهرداری تهران که امروز بعضی از آنها کاربری شان تغییر کرده باید برای بحران در هنگام زلزله آماده و تجهیز شوند.

وی درباب اقدامات شهرداری تهران در حوزه مقابله با بحران زلزله نیز اشاره کرد: از شهرداری کلانشهر تهران انتظار بیش از این است پس در کنار اپلیکیشن شهر آماده باید شهروند آماده نیز وجود داشته باشد. تهران ۳۲۰۰ هکتار بافت فرسوده دارد که ۱.۵ میلیون نفر در آن ساکن هستند، پس ارتقای دانش مردم از اهمیت زیادی برخوردارست.

بندپی افزود: آب منطقه ای وآب فاضلاب در مورد تصفیه آب باید گزارشی ارائه کند که آیا این آمادگی وجود دارد در مواقع زلزله و وارد شدن آلودگی های ثانویه به شبکه آب، برای تصفیه بیشتر و بهتر آب آمادگی لازم وجود دارد یا خیر؟.

وی اشاره کرد: علاوه بر بیمارستان هایی که بر روی خط گسل قرار گرفتند بسیاری پل ها و برج های ما قدیمی هستند و باید با همکاری شهرداری تهران مطالعات جامعی روی آنها صورت گیرد.

استاندار تهران اشاره کرد: شهرستان های استان باید در حوزه مدیریت بحران مد نظر قرار گیرند و آن چه که در این نشست مصوب می شود برای کل استان تهران است؛ پس برای شبکه آب اضطراری باید فرمانداران استان نسبت به تامین مخازن آب اضطراری با همکاری شوراها اقدام نمایند. یکی از اشکالات ما در کشور دادن اطلاعات دستگاه ها به یکدیگر است که اگر این امر محقق شود هم افزایی و همکاری در موضوعات مختلف شکل می گیرد. پس می توان از اطلاعات در جهت ارائه خدمات بهتر بهره گرفت.

محسنی بند پی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به وجود فشارهایی همچون تحریم و تهدید بیگانگان که به حمدالله کاری از پیش نبردند اضافه کرد: فشار طبیعت مثل آتش سوزی و سیل و... نیز وجود دارد. شب گذشته در حوالی اوین نیز آتش سوزی داشتیم که باید دستگاه هایی که وظیفه دارند با بعضی از این آتش سوزی ها که به صورت عمدی است و برخی هم که به صورت سهوی است بر طبق وظایفی که دارند مقابله کنند و آمادگی لازم را داشته باشند.

وی افزود: بارندگی ها موجب رشد علف های هرز شده پس باید دقت نماییم و در هوای گرم تیر ماه شهرداری ها با جمع آوری پسماندهای پلاستیکی تلاش کنند منشاء آتش سوزی ها را از بین ببرند.

منبع:

1399/03/18
21:33:26
5.0 / 5
2842
تگهای خبر: آب , آلودگی , ابزار , اپلیكیشن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.