امروز: ۱۴۰۳/۰۴/۰۱
در دیدار با وزیر زیرساخت ارمنستان مطرح شد

شرط وزیر راه برای آغاز عملیات اجرایی راه آهن ایران – ارمنستان

شرط وزیر راه برای آغاز عملیات اجرایی راه آهن ایران – ارمنستان به گزارش هم ماشین وزیر راه در ملاقات با وزیر مدیریت منطقه ای وزیرساخت های ارمنستان درباره اتصال راه آهن مستقیم دو كشور اظهار داشت: در صورت تكمیل30درصد پیشرفت در ساخت مسیر داخل ارمنستان قطعه داخل ایران اجرایی می شود.به گزارش هم ماشین به نقل از وزارت راه و شهرسازی، محمد اسلامی با سورن پاپیكیان، وزیر مدیریت منطقه ای و زیرساخت های ارمنستان ملاقات و درباب توسعه همكاریهای دوجانبه گفت و گو و تبادل نظر كردند.
در این ملاقات وزارت راه و شهرسازی، به دیدارهای سازنده اخیر مقامات دو كشور در جریان برگزاری اجلاس سران اتحادیه اقتصادی اوراسیا و نیز كنفرانس ظرفیت های ترانزیتی اوراسیا در ایروان اشاره نمود و امضای موافقت نامه موقت تشكیل منطقه آزاد تجاری بین جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا را بعنوان فرصت مناسبی جهت استفاده از ظرفیت این سازوكار با هدف توسعه همكاریهای حمل و نقل، ترانزیتی و تجارت بین دو كشور دانست.
وی همین طور با عنایت به پروژه بزرگراه شمالی جنوبی ارمنستان و آمادگی شركت های توانمند ایرانی در اجرای قسمتی از این پروژه در نزدیكی مرز دو كشور، تشكیل كنسرسیومی متشكل از شركت های معتبر و بانكهای ایرانی و ارمنی را با هدف تسریع در راه اندازی آن پیشنهاد كرد.
وزیر راه و شهرسازی با اشاره به توافقات قبلی فی درخلال برای اتصال مستقیم راه آهن دو كشور و انجام مطالعات بخش داخلی ایران، تاكید كرد كه در صورت تكمیل 30 درصد پیشرفت در ساخت مسیر داخل ارمنستان، قطعه داخل ایران اجرا می گردد.
در این جلسه مقرر شد؛ به منظور پیگیری پروژه های فیمابین و شروع عملیات اجرایی پروژه ها، كمیته مشترك همكاریهای زیرساختی ظرف یك ماه آینده اجرا شود.
همچنین بر پیگیری توافقات قبلی، توسعه همكاریهای فی درخلال در حوزه ترانزیت، حل وفصل مشكلات ایجادشده از طرف طرف ارمنی درباب ستاندن عوارض یك جانبه از ناوگان جمهوری اسلامی ایران، توسعه كریدورهای حمل و نقل بین المللی و ترانزیتی خصوصاً كریدور خلیج فارس-دریای سیاه، تاكید شد.
گفتنی است، سورن پاپیكیان بر طبق دعوت اردكانیان، وزیر نیرو به منظور شركت در «نوزدهمین نمایشگاه بین المللی برق» ایران سفر كرده است.


منبع:

1398/08/13
18:13:35
5.0 / 5
4747
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.