امروز: ۱۴۰۳/۰۳/۰۱
رییس مركز مدیریت پیوند و بیماری های وزارت بهداشت:

مبحث اهدای عضو از اعدامی ها از دستور كار خارج شد

مبحث اهدای عضو از اعدامی ها از دستور كار خارج شد به گزارش هم ماشین رئیس مركز مدیریت پیوند و بیماری های وزارت بهداشت درباره مبحث اهدای عضو از محكومان به اعدام اظهار داشت: پیشنهاد قوه قضائیه در مورد اهدای عضو از اعدامی ها از دستور كار خارج شده است.


به گزارش هم ماشین به نقل از ایسنا، دكتر مهدی شادنوش در نشست خبری وزارت بهداشت كه به مناسبت هفته دولت برگزار شد، اظهار داشت: در حوزه پیوند ۵۰ درصد مسئله فرهنگسازی مطرح است. بر همین مبنا وظیفه رسانه ها و نقش آنها در فرهنگ سازی بسیار مهم می باشد.
وی افزود: خوشبختانه رشد اهدای عضو را در كشور شاهد بودیم. به صورتی كه تابحال ۵۳ هزار پیوند كلیه در كشور داشته ایم و دانشگاه علوم پزشكی شیراز هم پنج هزارمین پیوند كبدش را جشن گرفت كه با انجام سالانه ۷۰۰ پیوند كبد، بالاترین تعداد پیوند كبد را در دنیا دارد و مركز بعدی در دنیا در ایالات متحده آمریكا با ۴۰۰ پیوند كبد است. همینطور تابحال از مرز ۱۳۰۰ پیوند قلب هم در كشور گذشته ایم.
شادنوش با اشاره به اینكه پیوند بافت و نسج هم در كشور رشد خوبی داشته است، اظهار داشت: با هر مرگ مغزی امكان پیوند ۸ عضو و ۵۳ نسج وجود دارد. از طرفی باید توجه كرد كه پیوند مغز استخوان یكی از بهترین راهكارها در درمان بیماری های پیچیده است.
وی در پاسخ به سوالی درباره مبحث اهدای عضو از محكومان به اعدام اظهار داشت: پیشنهاد قوه قضائیه در مورد اهدای عضو از اعدامی ها هم از دستور كار خارج شده است.
رئیس مركز مدیریت پیوند و بیماری های وزارت بهداشت با اشاره به اینكه ۷ مهرماه را بعنوان روز اهدای سلول های بنیادی را جشن خواهیم گرفت، اظهار داشت: اهدای سلول های بنیادی هم بسیار حائز اهمیت می باشد. مردم بدانند كه با ارائه نمونه بزاق امكان پیوستن به بانك سلول های بنیادی برای نجات جان همنوعان وجود دارد تا افراد در زمان نیاز فراخوان شوند و بتوانند به نجات بیماران صعب العلاج مانند بیماران سرطانی كمك كنند.
شادنوش با اشاره به راهكاری برای پیشگیری از رانت برای تخصیص عضو بخصوص كلیه به بیماران نیازمند به اهدای عضو و پاسخ به شائبه ها در این عرصه اظهار داشت: آئین نامه اهدای عضو زنده به همه دانشگاه های علوم پزشكی ابلاغ گردید تا در اهدای عضو زنده در پیوند كلیه از سوء استفاده ها جلوگیری نماییم. ازاین رو هم اكنون تخصیص عضو از فرد زنده از راه دفتر مركز پیوند و مدیریت بیماری ها در سراسر كشور و با هماهنگی انجمن پشتیبانی از بیماران كلیوی انجام می شود. به صورت كلی در اهدای عضو از مرگ مغزی و از زنده به زنده تخصیص عضو در اداره پیوند عضو و فراهم آوردن اعضا در ستاد وزارت بهداشت انجام می شود تا شائبه ها در پیوند عضو از بین برود.
شادنوش درباره تجویز داروهای تك نسخه ای و خارج از فهرست دارویی كشور هم اظهار داشت: به صورت كلی تجویز این داروها ممنوع می باشد، اما موارد استثنایی در قانون آمده است و این موارد استثنا در كمیته ای باید مطرح شوند تا اگر اثربخشی محرز شد، دارو تجویز شود.
وی با اشاره به اینكه شاخص پیوند در كشور ۱۱.۵ است، اظهار داشت: این عدد با مطلوب ما یعنی ۳۰ و ایده آل یعنی ۴۰ فاصله بسیاری دارد. البته در ۴ ماهه ابتدایی سال ۹۸ شاهد رشد ۳۸ درصدی اهدای عضو نسبت به ۴ ماهه ۹۷ بودیم و در سال ۹۶ و ۹۷ در هر سال حدود ۹۳۰ اهدای عضو از مرگ مغزی داشتیم. باید توجه داشت كه سالیانه ۱۶ هزار تصادف جاده ای داریم كه ۸ هزار نفر از مصدومان آنها گرفتار مرگ مغزی می شوند و ۲۵۰۰ تا ۴ هزار نفر از این افراد امكان اهدای عضو دارند.
در ادامه این نشست، دكتر علیرضا عسگری_ مدیركل دفتر نظارت و اعتباربخشی امور درمان وزارت بهداشت هم با اشاره به اینكه تا زمانی كه خدمات سلامت به مردم عرضه می شود اساسا چالش های نظارتی هم وجود دارد، اظهار داشت: باید توجه كرد كه مسئله نظارت و اعتبار بخشی از یكدیگر جدا هستند و اهداف متفاوتی را دنبال می كنند. در عین حال تشدید نظارت های سرزده از جانب وزارت بهداشت به مفهوم برخورد با نیروهای خدوم درمانی نیست، بلكه همه ما قدردان زحمات همكاران مان در عرصه های درمانی هستیم.
وی اضافه كرد: باید بدانیم كه در حوزه سلامت در هر بخشی شامل آموزش، دارو و تامین بودجه و غیره مشكلی وجود داشته باشد آینه آن در درمان است و در درمان انعكاس می یابد.
وی با اشاره به اینكه در عین حال در حوزه اعتبار بخشی، سنجه هایمان را به سمت ایمنی بیماران برده ایم، اظهار داشت: همینطور نهضت وقایع ناخواسته را ایجاد كردیم كه اخیراً از جانب وزارت بهداشت در جهت ارتقاء كیفیت انجام شده است. باید توجه كرد كه وزارت بهداشت نظام وقایع ناخواسته را با ۲۸ سنج به بیمارستان ها عرضه كرده است كه در صورت بروز هر یك از این سنجه ها بیمارستان باید این مورد را به دانشگاه اعلام نماید و دانشگاه هم باید تا ۷۲ ساعت آنرا به ستاد اعلام نماید تا علل بروزش را بررسی نماییم.
عسگری تصریح كرد: بر اساس اعتبار بخشی ها ۷۵ درصد بیمارستان ها در كشور در میان بیمارستان های دولتی و خصوصی درجه یك هستند. همچنین در این دوره مدیریتی ۸ مورد كاهش درجه بیمارستان داشتیم كه به علل مختلف اتفاق افتاده بود.1398/06/09
21:27:00
5.0 / 5
4759
تگهای خبر: ایمنی , تصادف , جاده , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.