امروز: ۱۴۰۳/۰۴/۲۵
مهر خبر می دهد؛

متوسط قیمت مسكن در تهران متری ۱۳ و دو دهم میلیون، نرخ ۳ درصد كاهش پیدا كرد

متوسط قیمت مسكن در تهران متری ۱۳ و دو دهم میلیون، نرخ ۳ درصد كاهش پیدا كرد به گزارش هم ماشین بر مبنای اعلام دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسكن وزارت راه و شهرسازی میانگین هر متر مربع مسكن در تهران ۱۳ میلیون و ۱۸۰ هزار تومان برآورد شده است.به گزارش هم ماشین به نقل از مهر، دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسكن وزارت راه و شهرسازی گزارش بازار مسكن پایتخت در مردادماه امسال را اعلام نمود.
بر اساس این گزارش در مردادماه امسال ۳ هزار و ۳۶۸ فقره معامله مسكن به ثبت رسید كه كمترین تعداد معاملات ظرف ۶ سال گذشته به شمار رفته و حتی از تعداد معاملات فروردین ماه هم كه معمولا به علت تعطیلات، پایین ترین میزان معاملات مسكن در این ماه ثبت می شود، كمتر بوده است.
بنابر اعلام دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسكن وزارت راه و شهرسازی در مردادماه سال قبل ۱۳ هزار و ۱۲۰ فقره معامله مسكن به ثبت رسید كه رشد منفی ۷۴.۳ نسبت به سال قبل شاهد بوده ایم.
میانگین قیمت هر متر مربع واحد مسكونی در مردادماه امسال ۱۳ میلیون و ۱۸۷ هزار و ۳۰۰ تومان بود این درحالی است كه در مردادماه سال قبل متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسكونی ۷ میلیون و ۴۳۰ هزار و ۲۰۰ تومان برآورد شده است كه افزایش ۷۷.۴ درصدی را نشان داده است.
براساس آنچه معاونت مسكن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در گزارش خود از بازار مسكن پایتخت در مردادماه امسال منتشر نموده كاهش قیمت مسكن نسبت به ماه های تیر و مرداد ماه به وقوع پیوسته است. به این صورت كه قیمت مسكن در مردادماه نسبت به تیرماه امسال كاهش ۳.۱۴ درصدی داشته است.
این در حالی است كه تعداد معاملات مسكن در مردادماه نسبت به تیرماه امسال ۳۱.۲ درصد كاهش داشته است.
گرانترین منطقه تهران در معاملات مسكن مرداد ماه، منطقه ۱ پایتخت با متری ۲۹ میلیون و ۲۱۲ هزار تومان بوده كه نسبت به ماه قبل (تیرماه امسال) كه میانگین هر متر ۳۱ میلیون و ۸۵۸ هزار تومان بود، كاهش ۸.۳ درصدی داشته است.
ارزانترین منطقه تهران هم در معاملات مسكن مرداد ماه، منطقه ۱۹ با میانگین هر متر ۵ میلیون و ۸۰۶ هزار و ۱۰۰ تومان بود كه نسبت به ماه گذشته (تیر ماه ۹۸) كه متوسط قیمت هر متر مسكن در این منطقه، ۷ میلیون و ۱۳۳ هزار تومان بود، كاهش كاهش ۱۸.۶ درصدی داشته است.
به جز مناطق ۴؛ ۸، ۱۳، ۱۸ و ۲۰ كه متوسط قیمت هر متر در این مناطق در مرداد ماه نسبت به تیر ماه افزایش داشته است، در سایر مناطق، شاهد كاهش قیمت ماهانه مسكن هستیم.
كمترین تعداد معاملات مسكن در مناطق جنوبی پایتخت شامل مناطق ۱۶ تا ۲۰ بوده و بیشترین تعداد معاملات هم به مناطق شمالی تهران شامل مناطق ۱ تا ۸ بوده است كه نشان داده است سمت و سوی خریداران مسكن عموما به سمت مناطق مرفه نشین پایتخت سوق داده شده است. این اتفاق یا می تواند ناشی از كاهش قدرت خرید مسكن اقشار متوسط به پایین بوده كه بیشتر در مناطق مركزی تهران مبادرت به خرید مسكن می كنند یا ناشی از اوج گیری مجدد سوداگران و سفته بازان در بازار مسكن باشد كه احتمال دوم به علت افت شدید تعداد معاملات و عدم استقبال مردم از حضور در این بازار، كمتر است.

1398/06/05
13:34:48
5.0 / 5
4605
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.