امروز: ۱۴۰۳/۰۴/۰۱
معاون وزیر راه:

بندرچابهار برای سرمایه گذاری جذاب تر شد، تخفیف 40درصدی خدمات بندری

بندرچابهار برای سرمایه گذاری جذاب تر شد، تخفیف 40درصدی خدمات بندری به گزارش هم ماشین مدیرعامل سازمان بنادر با اشاره به اعطای تخفیف ۴۰ درصدی هند به خدمات بندری كالاها به مقصد چابهار، اظهار داشت: انبارهای پس كرانه این بندر به كالاهای اساسی اختصاص داده می شود.به گزارش هم ماشین به نقل از سازمان بنادر و دریانوردی، محمد راستاد كه در بازدید از بندر چابهار به سر می برد، تصریح كرد: در این سفر جلسه ای با حضور استاندار سیستان و بلوچستان، مدیرعامل منطقه آزاد چابهار، مدیرعامل شركت بازرگانی دولتی و سایر دستگاه های استانی برگزار گردید تا روند فعالیت های بندر ازنظر ورود و خروج كالا و اقداماتی كه منجر به بهبود جذب كالا می شود، موردبررسی قرار گیرد.
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی افزود: یكی از تصمیمات مهم در جلسه این بود تا تلاش شود همه انبارها در پسكرانه بندر چابهار كه متعلق به شركت بازرگانی دولتی و منطقه آزاد چابهار است به ظرفیت های این بندر در مورد كالاهای اساسی اضافه شوند.
معاون وزیر راه و شهرسازی اضافه كرد: در كنار این جلسات، از زیرساخت ها، روبناهای بندری و تجهیزات بازدید شد، هماهنگی هایی بین بندر و گمرك صورت گرفت تا بعنوان یك عامل ضروری منجر به سرعت بخشی به روند ترخیص كالا شود، البته اقدامات برای بازاریابی در بندر چابهار توسط سازمان بنادر، منطقه آزاد و بقیه دستگاه ها هم مورد بررسی قرار گرفت تا بحث انتقال كالای بیش تر به سمت بندر چابهار باقدرت دنبال شود.
وی خاطرنشان كرد: یكی دیگر از موارد در این سفر مبحث مهم اعلام آمادگی سازمان بنادر و دریانوردی برای آغاز مسیر دسترسی بندر چابهار از پسكرانه ها به جاده بود تا هرچه سریعتر شاهد شروع عملیات توسعه ای باشیم؛ در این بین بازدیدی هم از پروژه هایی كه توسط سازمان یا بخش خصوصی در بندر سرمایه گذاری شده، صورت گرفت تا روند و شرایط آنها هم مورد نظارت و پیگیری قرارگرفته شود.
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در مورد ارزیابی میزان سرمایه گذاری بخش خصوصی در بندر چابهار بیان داشت: خوشبختانه اقبال بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در بندر چابهار خیلی خوب بوده و برای پروژه های گوناگونی در این بندر توانستیم شاهد مشاركت بخش خصوصی باشیم؛ این سرمایه گذاری ها شامل انبارهای سرپوشیده و مخازن است كه یا كار آنها در حال انجام و بخش دیگر مطالعات اجرایی شان در دست اقدام است.
وی تصریح كرد: در این خصوص یكی از مباحثی كه دنبال می شود تسری قانون منطقه آزاد به بندر شهید بهشتی و كلانتری است كه این طرح در شورای هماهنگی اقتصادی دولت مراحل اولیه اش طی شده تا امید به خدا با تسری این قانون به بندر چابهار یك مزیت دیگر به مزایای این بندر افزوده شود.
راستاد در مورد بحث اتصال مسیر ترانزیتی چابهار به كشورهای حوزه CIS بعنوان یك مبحث مهم برای این كشورها و اقدامات صورت گرفته در این زمینه خاطرنشان كرد: در چارچوب توافقنامه ترانزیت چابهار كه بین جمهوری اسلامی ایران، افغانستان و هندوستان به امضا رسید، همكاری و هماهنگی های جدی دنبال می شود، این همكاری ها در جهت این است كه از مسیر بندر چابهار برای ترانزیت كالاهای صادراتی هندوستان و شبه قاره هند و كشورهای ساحلی اقیانوس هند به سمت CIS بیشتر استفاده گردد.
وی اضافه كرد: توافقات خوبی صورت گرفته و شركت IPGL هندوستان كه اپراتوری بندر چابهار را در اختیار دارد اقداماتی را برای توسعه ترانزیت از راه این بندر دنبال می كند.
معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: اخیرا وزارت كشتیرانی هند تخفیف ۴۰ درصدی به حقوق و عوارض بندری كالاهایی داده است كه مقصد آنها از راه بندر چابهار باشد.
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی افزود: این موارد مجموعه اقداماتی است كه به رشد، توسعه و تسهیل ترانزیت از راه بندر چابهار به مقصد كشورهای آسیای میانه و افغانستان كمك خواهد نمود.

1398/04/28
13:49:40
5.0 / 5
4564
تگهای خبر: اقتصاد , ترانزیت , جاده , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.