امروز: ۱۴۰۳/۰۳/۳۱

رفع مشكلات مربوط به ثبت اسناد املاك فاقد سند در محله كن

رفع مشكلات مربوط به ثبت اسناد املاك فاقد سند در محله كن هم ماشین: مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران با بیان این كه سوژه مربوط به املاك فاقد سند، یكی از اشكالات قدیمی محله كن بود، از ایجاد جریان سازی لازم برای تسهیل و تسریع در رفع این مشكل و صدور 70 سند رسمی مالكیت در این محله آگاهی داد.


به گزارش هم ماشین به نقل از ایسنا، كاوه حاجی علی اكبری در سخنرانی نماز جمعه كن در حسینیه سرآسیاب، ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات نمازگزاران، عنوان كرد: سوژه بافت های فرسوده، مسئله ای است كه قریب به ۱۵ سال بعنوان یكی از دغدغه های مهم اجزای مختلف حكومت شامل دولت، مجلس، قوه قضائیه و شهرداری ها مطرح است و مسئولان برای كاستن و رفع این مشكل به دنبال یافتن راهكارهای مناسب و تدابیر لازم هستند.
مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران با بیان این كه در شهرهای كشور حدود ۱۳۵۰ هزار هكتار بافت فرسوده و سكونتگاه غیر رسمی وجود دارد، تصریح كرد: قریب به ۲۰ میلیون نفر از جمعیت كشور در این محدوده ها ساكن هستند.

علی اكبری اظهار نمود: مسئله بافت فرسوده از دو جنبه برای كشور مسئله جدی تلقی می شود؛ یكی از این بابت كه ساكنان این محدوده ها به سبب كیفیت پائین ساخت و سازها در معرض لطمه های ناشی از مخاطرات طبیعی خصوصاً زلزله و سیل هستند و دیگر این كه ساكنان این محدوده ها از سطح برخورداری پائین تری در مقوله هایی نظیر درآمد، اشتغال، خدمات و... نسبت به سایر شهروندان و دیگر نقاط كشور بهره مند هستند.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران با اشاره به این كه در شهر تهران حدود ۱۵ هزار هكتار بافت ناپایدار وجود دارد كه در مقابل زلزله لطمه پذیر هستند، اشاره كرد: ۳۲۶۸ هكتار از این میزان، بافت های فرسوده مصوب هستند كه در اولویت اول اقدامات قرار گرفته اند.
علی اكبری با بیان این كه میانگین نوسازی در بافت های فرسوده كشور كمتر از ۱۵% است، از نوسازی حدود ۴۰ درصد از بافت های فرسوده در شهر تهران آگاهی داد و متذكر شد: باوجود این كه میزان قابل توجهی از بافت های فرسوده در پایتخت نوسازی شده اما هنوز فاصله بسیاری با وضعیت مطلوب وجود دارد كه نیاز است بصورت جدی مورد توجه قرار گیرد.

وی با اشاره به این كه هیچ دستگاهی نمی تواند ادعا كند قادر می باشد به تنهایی سوژه نوسازی بافت های فرسوده را پیش برد، عنوان كرد: به سبب پیچیدگی ها و گسترده بودن مشكلات در نوسازی بافت های فرسوده، نیاز به هماهنگی، همكاری و اقدام مشترك میان تمامی دستگاه های دخیل همچون مجموعه وزارت راه و شهرسازی، ثبت، قوه قضائیه، بهزیستی، وزارت كشور و... در این ماموریت وجود دارد.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران به تشكیل ستاد بازآفرینی منطقه ۵ به همت شهرداری منطقه در سال۱۳۹۵و راه اندازی دفتر توسعه محله كن در دی ماه همان سال به منظور برقراری ارتباط مستمر و مستقیم و شناسایی مسائل و مشكلات و خواسته ها و مطالبات ساكنان محل اشاره نمود و خطاب به نمازگزاران حاضر اظهار داشت: یكی از اشكالات مهمی كه ساكنان محله كن با آن مواجه بودند، سوژه نبود اسناد رسمی مربوط به مالكیت املاك بود كه این مساله در دستور كار ستاد بازآفرینی منطقه و دفتر توسعه محله ای كن قرار گرفت و منجر به تشكیل كارگروه ثبت گردید.

علی اكبری در ادامه توضیح داد: به همت دستگاه ها و مسئولان ذیربط، هیأت ثبت مربوط به محله كن در اداره ثبت اسناد زیبادشت افتتاح شد و به دنبال آن ۱۵۰۰مورد مشاوره به ساكنان محل ارائه و ۴۰۰ پرونده ثبتی در دفتر تشكیل شد.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران از تهیه نقشه كاداستر محدوده كن با استفاده از جدیدترین فناوری ها آگاهی داد و اشاره كرد: ۷۰ سند رسمی تا به امروز صادر شده و امید است با همت مسئولان امكان مرتفع شدن مشكلات ثبتی و صدور اسناد مالكیت سایر قطعات فاقد سند نیز فراهم گردد تا بزودی این مشكل بصورت كامل در محله كن مرتفع شود.

وی اشاره كرد: یكی از اقداماتی كه در سال قبل در محله كن اتفاق افتاد، الحاق محدوده مسكونی كن به بافت های فرسوده مصوب بود؛ در گذشته تنها ۵ هكتار از این محدوده بعنوان بافت فرسوده شناسایی می شد ولی با مصوبه ای كه سال قبل ستاندن شد حدود ۵۰ هكتار از محدوده مسكونی كن بعنوان بافت فرسوده شناخته می شود و می تواند از مصوبه ها و تسهیلات مربوطه استفاده نماید.

علی اكبری، تهیه طرحی به منظور حل مسائل مربوط به ساخت و ساز و صدور پروانه در محله كن را یكی دیگر از اقدامات در حال پیگیری در این محدوده ذكر كرد و افزود: اقدامات دیگری همچون بهسازی، كف سازی و ساماندهی محور سرآسیاب نیز در دستور كار قرار گرفته است كه امید می رود امسال اجرایی شود تا زمینه ای برای ارتقای كیفیت فضاهای شهری در محله كن فراهم گردد.

به گزارش اداره ارتباطات و امور بین الملل سازمان نوسازی شهر تهران، مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران در خاتمه سخنان خود در نماز جمعه كن از حجت الاسلام و المسلمین صالحی نیا، امام جمعه كن به سبب همكاری، حمایت ها و دعاهای خیر ایشان و همین طور مسئولان ثبت زیبادشت و شهرداری منطقه ۵ قدردانی و تشكر كرد.

شایان ذكر است اسناد ثبت مربوط به ۵ تن از ساكنان محله كن بصورت نمادین اهدا شد و از ریاست ثبت منطقه زیبادشت، دبیر تعیین تكلیف اراضی فاقد سند و مدیر دفتر توسعه محله كن تقدیر به عمل آورده شد.1398/04/01
15:44:43
5.0 / 5
4384
تگهای خبر: اشتغال , خدمات , دستگاه , ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.