امروز: ۱۴۰۲/۱۲/۰۵

جاعلان چك ۶۸ میلیارد تومانی دستگیر شدند

جاعلان چك ۶۸ میلیارد تومانی دستگیر شدند هم ماشین: رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ، از دستگیری سریالی 9 جاعل حرفه ای چك، اسناد بانكی و مهرهای دولتی آگاهی داد.


به گزارش هم ماشین به نقل از ایسنا سردار علیرضا لطفی درباره جزئیات دستگیری این جاعلان اظهار داشت: در اردیبهشت ماه سال ۹۷، سه نفر به اسامی هادی، پژمان و نادر، با در دست داشتن یك چك و ضمانت نامه بانكی، به یكی از شعب بانكی در خیابان آفریقا مراجعه نموده و درخواست نمودند تا چكی به مبلغ ۶۸ میلیارد تومان را نقد كنند و از آنجایی كه مبلغ چك بالا بود، از شعبه ای دیگر واقع در یافت آباد ضمانت نامه ای به بانك نمایش دادند و برای نقد شدن چك به انتظار نشستند اما زمانی كه متصدی بانك چك و ضمانت نامه این افراد را بررسی كرد متوجه جعلی بودن آن شد و از همین جهت به سرعت این مساله را به رئیس شعبه آگاهی داد.
سردار لطفی افزود: از همین جهت قرار شد تا متصدی بانك این سه بازگشت كننده را به بهانه تهیه مبلغ چك، معطل كرده و طی این مدت رئیس شعبه طی تماس با مركز فوریت های پلیسی ۱۱۰ تماس گرفت.
وی با اشاره به حضور ماموران در بانك اظهار نمود: با حضور ماموران در محل سه نفر به بهتان جعل چك و ضمانت نامه بانكی، بازداشت و برای تحقیقات به كلانتری محل منتقل شدند. با حضور متهمان در كلانتری و تشكیل پرونده مقدماتی، این سه نفر مدعی شدند كه جاعل نیستند و چك مذكور و ضمانت نامه بانكی را از فردی به نام محمد دریافت كرده اند و از جعلی بودن چك خبر ندارند كه با عنایت به اظهارات سه متهم، پرونده برای رسیدگی دقیق و تخصصی به اداره سیزدهم پلیس آگاهی تهران بزرگ منتقل شد و كارآگاهان این اداره بررسی سوژه و تحقیقات درباب اظهارات متهمان را در دستور كار خود قرار دادند.
سردار لطفی اضافه كرد: در تحقیقات انجام شده از طرف كارآگاهان مشخص شد كه این سه متهم دستگیر شده از اعضای یك باند جعل و كلاهبرداری هستند كه با جعل چك و ضمانت نامه های بانكی مبادرت به كلاهبرداری می كنند.
رئیس پلیس آگاهی پایتخت، در ادامه با اشاره به اینكه برمبنای اطلاعات بدست آمده از طرف این سه متهم دستگیر شده، كارآگاهان مخفیگاه محمد، را در محدوده نواب شناسایی نمودند اظهار داشت: دستگیری این فرد نیز در دستور كار قرار گرفت و ماموران در یك عملیات ضربتی وی و یكی از همدستانش را دستگیر و در بازرسی از مخفیگاه آنها تعدادی دستگاه چاپ و پرینتر، مهر و اسناد بانكی، كشف كردند. در ادامه این دو متهم نیز به اداره سیزدهم پلیس آگاهی تهران بزرگ منتقل شدند و در تحقیقات انجام شده به جرم خود در خصوص همدستی با سه متهم دستگیر شده و در بانك و همین طور جعل چك و اسناد بانكی، اعتراف كردند اما در جریان تحقیقات به یك نام جاعل دیگر به نام حمید اشاره كردند و اظهار داشتند كه چك ۶۸ میلیاردی و ضمانت نامه جعلی را از او گرفته اند.
سردار لطفی، با اشاره به اینكه این اظهارات از طرف متهمان، سرنخ های جدیدی را در اختیار كارآگاهان قرار داد اظهار داشت: ماموران با هماهنگی با مرجع قضائی به دنبال شناسایی و دستگیری حمید، به محل مشخصی اعزام شدند و در نهایت این متهم در یك بنگاه واقع در محله رسالت تهران، شناسایی و در عملیات ضربتی دستگیر شد. این متهم نیز به اداره سیزدهم پلیس آگاهی پایتخت منتقل شد و در تحقیقات انجام شده گفت: چك و ضمانت نامه بانكی را از فردی به نام مرتضی دریافت كرده است.
ایشان سپس اظهار داشت: مرتضی نیز با هماهنگی های انجام شده در محله رودكی تهران شناسایی شده و در یك عملیات ضربتی دستگیر و برای تحقیقات به اداره سیزدهم پلیس آگاهی منتقل شد كه او نیز در اظهارات خود به همدستی با فردی به نام پیام در محله ستارخان اعتراف و گفت: با همدستی هم مبادرت به جعل چك و ضمانت نامه های بانكی می كنند.
رئیس پلیس آگاهی پایتخت با اشاره به انجام عملیات دیگری برای دستگیری این جاعلان اظهار داشت: در این عملیات متهم و یكی از همدستانش دستگیر و در بازرسی از مخفیگاهشان چهار دستگاه پرینتر، سیستم كامپیوتری جعل اسناد بانكی، دستگاه مهر ساز فاقد مجوز و... كشف كه ضمیمه پرونده شد.
برمبنای گفته های رئیس پلیس آگاهی تهران، متهمان در بازجویی های انجام شده به جرم خود در خصوص همدستی با هم در جعل اسناد و مهرهای بانكی اعتراف كرده اند و در پرونده هر 9 متهم سوابق جعل و كلاهبرداری وجود دارد. همین طور این افراد بعد از تكمیل پرونده در اداره سیزدهم پلیس آگاهی تهران بزرگ، برای تحقیقات به شعبه نهم بازپرسی ناحیه ۳۶ تهران منتقل شدند.
سردار علیرضا لطفی، رئیس پلیس آگاهی پایتخت، درانتها با اشاره به این كه متهمان این پرونده برای تحقیقات بیشتر پیرامون شناسایی همدستان دیگرشان در اختیار كارآگاهان اداره سیزدهم پلیس آگاهی تهران بزرگ هستند، اظهار داشت: تحقیقات برای مشخص شد سایر جرایم متهمان و شناسایی همدستانشان ادامه دارد.
منبع:

1398/02/26
16:08:25
5.0 / 5
4778
تگهای خبر: آب , پلیس , دستگاه , كامپیوتر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.