امروز: ۱۴۰۳/۰۲/۲۹
وزارت بهداشت هشدار داد

تهدید سلامت مردم با تجارت نمك دریا

تهدید سلامت مردم با تجارت نمك دریا به گزارش هم ماشین مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت ضمن اخطار نسبت به عوارض استفاده از نمك دریا، اظهار داشت: چندی است كه تبلیغات گسترده و بی اساس در مورد استفاده از نمك دریا توسط عده ای سودجو و مردم فریب عرضه می شود و مردم را تشویق به خرید و مصرف نمكی می كنند كه قابل مصرف خوراكی نیست.


به گزارش هم ماشین به نقل از ایسنا، دكتر زهرا عبدالهی با بیان این مطلب، اظهار داشت: این افراد نه تنها سلامت مردم كشور را به خطر انداخته بلكه باعث برگشت مشكل گواتر، تولد نوزادان با ناهنجاری های مادرزادی وبسیاری نتایج زیانبار بهداشتی خواهند بود.

وی ادامه داد: نمك در یا نمكی است تصفیه نشده كه دارای انواع ناخالصی ها ازجمله فلزات سنگین است كه خطر سرطان زایی آنها به اثبات رسیده است. علاوه بر داشتنن ناخالصی ها، نمك دریا دارای میزان كم ید و یا حتی فاقد ید است كه نیاز روزانه به ید را تأمین نمی كند.

وی بیان داشت: وجود این ناخالصی ها در نمك دریا می تواند منجر به بروز عوارض نامطلوب در اندام های گوارشی، كلیوی و كبدی شده و در مواردی تولید مسمومیت كند. حتی ممانعت در جذب آهن موجود در وعده غذایی و در نتیجه ابتلاء به كم خونی ناشی از كمبود آهن شود.

وی افزود: هم اكنون در كشور ما واحدهای تولید كننده نمك با تجهیز سیستم تصفیه توانسته اند با روش تبلور مجدد (كریستالیزاسیون مجدد) ناخالصی های محلول و نامحلول موجود در نمك را حذف نمایند و نمكی كاملاً بهداشتی تحت نام "نمك تصفیه شده" تبلور مجدد را تولید و عرضه كنند.

وی با اشاره به اینكه اختلالات ناشی از كمبود ید زندگی ۱.۵ میلیارد انسان را تهدید می كند خصوصاً ساكنان مناطقی كه ید خاك آن ناچیز است، اظهار داشت: بیشتر از ۶۵ میلیون نفر در جهان فقط از گواتر رنج می كشند و دو میلیون نفر هم گرفتار اختلالات ذهنی به علت كاهش شدید IQ هستند.

وی ادامه داد: در نتیجه با كاهش توانمندی های ذهنی و ناتوانی در كسب مهارت های پیچیده در جوامعی كه شیوع كمبود ید بالاست، روند توسعه كشورها به مخاطره می افتد. تردیدی نیست كه عوارض ناشی از كمبود ید، مانع بزرگی در راه توسعه و تكامل مردم جهان فراهم می آورد. نتایج زیانبار بهداشتی، اجتماعی و اقتصادی كمبود ید لزوم و اهمیت جلوگیری از آنرا بیشتر از پیش جلوه گر می سازد.

بنابر اعلام روابط عمومی معاونت بهداشت وزارت بهداشت، وی ادامه داد: اهمیت پیشگیری و كنترل عوارض IDD در سی و نهمین اجلاس سازمان جهانی بهداشت در سال ۱۹۸۶ مورد تاكید قرار گرفت و این سازمان حذف كامل اختلالات ناشی از كمبود ید را تا سال ۲۰۰۰ در رأس فعالیت های جلوگیری از كمبود ریزمغذی ها قرار داد.
مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت خاطرنشان كرد: جلوگیری از كمبود ید منجر به ارتقای سطح سلامت، افزایش توان یادگیری، بهبود كیفیت زندگی و افزایش خلاقیت و تولید در میلیون ها انسانی می شود كه هم اكنون در مناطق كمبود ید زندگی می كنند.

وی اخطار داد: كمبود یُد یك عامل خطر برای رشد و توسعه كشورها به حساب می آید؛ سقط جنین، تولد نوزاد مرده، ناباروری، ناهنجاری های مادرزادی، عقب ماندگی ذهنی، افزایش مرگ و میر نوزادان و شیرخواران، كر و لالی، كاهش بهره هوشی كودكان تا ۱۳.۵ امتیاز، كاهش قدرت یادگیری و افت تحصیلی می تواند تحت تأثیر ناكافی بودن تولید هورمون های تیروئید در بدن به علت كمبود ید به وجود آید و نهایتاً روند توسعه كشور بدلیل ناتوانمندی های ذهنی و جسمی ناشی از كمبود ید به مخاطره افتد.

وی اظهار داشت: تا دو دهه قبل، ایران در میان كشورهای گرفتار كمبود شدید ید قرار داشت. با تشكیل كمیته كشوری مبارزه با عوارض ناشی از كمبود ید در سال ۱۳۶۸ و اجرای بررسی سریع گواتر در كلیه استان های كشور، تهیه و توزیع نمك یددار در سطح جامعه، بعنوان استراتژی اصلی مبارزه با این اختلالات انتخاب و كوشش برای یددار كردن نمك های یددار شروع شد.
عبداللهی اضافه كرد: ایران در میان كشورهای مدیترانه شرقی، نخستین كشوری بود كه مبادرت به بررسی كشوری گواتر و تولید و توزیع نمك یددار در سطح جامعه كرد و به موفقیت های قابل ملاحظه ای هم در خلال دهه گذشته در زمینه مبارزه با اختلالات ناشی از كمبود ید دست یافته و بعنوان كشور عاری از اختلالات ناشی از كمبود ید در منطقه شناخته شده است.
وی افزود: به دنبال اقدامات وزارت بهداشت و افزودن ید به نمك های خوراكی شیوع گواتر از حدود ۷۰ درصد در سال ۱۳۶۸ به ۶.۵ درصد كاهش یافته است كه به مفهوم كاهش حدود ۹۰ درصدی در شیوع گواتر بعنوان علامت بارز كمبود ید شده است.

وی تصریح كرد: در مناطقی كه آب و خاك فقیر از ید هستند، محصولات غذایی هم ید كافی ندارند. بنابراین مطمئن ترین و ارزان ترین راه برای تأمین ید مورد نیاز بدن استفاده از نمك های یددار تصفیه شده است.1397/11/13
16:17:38
5.0 / 5
4260
تگهای خبر: آب , اقتصاد , تولید , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.