امروز: ۱۴۰۳/۰۲/۰۲

ابتكار: قوه قضائیه لایحه تامین امنیت زنان را سریع تر به دولت بفرستد

ابتكار: قوه قضائیه لایحه تامین امنیت زنان را سریع تر به دولت بفرستد هم ماشین: معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده اظهار داشت: لایحه تامین امنیت زنان برای نظارت قضایی به قوه قضائیه رفته كه انتظار داریم زودتر به دولت بیاید و نهایی شود.


به گزارش هم ماشین به نقل از ایسنا، معصومه ابتكار طی سخنانی در نشست «چالش های حقوق بانوان در فقه» با اشاره به اینكه در اوایل دولت دكتر روحانی، رهبری معظم انقلاب از وی خواستند برای تهیه و تصویب قوانینی درباره مسایل زنان تلاش كند، اظهار نمود: از فقیهان حوزه درخواست دارم تا با پرداختن به مسائل حوزه زنان، تصویر تبعیض گرایانه ای را كه از اسلام در ذهن جوانان احداث شده، رفع كنند.
وی با اشاره به اینكه اگر حوزه به مسائل زنان نپردازد، جوانان و جامعه از فقه فاصله می گیرند، اضافه كرد: این واقعیتی كه امروز در رفتار دختران جوان می بینیم و این ذهنیت تبعیض آمیزی كه آنها از دین دارند، حاصل نپرداختن به این موضوعات است. این حس تا حدودی حاصل نظرات موجود در این بخش یا حاصل قوانین موجود و بخشی از آن حاصل اجرای غلط است.
ابتكار اشاره كرد: امروز اگر مادر در بیمارستان نمی تواند برای فرزند خود تصمیم بگیرد، نشان دهنده برداشتی است كه در عمل رخ می دهد كه تبدیل به رویه هم شده و این برداشت همراه تبعیض است. كسی كه این رفتار را می بیند می گوید اینجا جمهوری اسلامی است و اینطور گمان می كند كه مبنای همه این تبعیض ها اسلام است.
معاون رئیس جمهور با اشاره به اینكه مسائل مربوط به زنان تنها مسئله ایران نیست، اظهار داشت: در دنیای امروز حضور زنان در جامعه مساله حل شده ای نیست. دنیا سال هاست روی برابری برنامه ریزی كرده تا زنان بتوانند در عرصه های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی حضور پیدا كنند. در خیلی از زمینه ها این فرصت های برابر محقق شده و این اتفاق مهمی است.

ابتكار اشاره كرد: در ایران فرصت برابر در اشتغال باید برای زنان احداث شود. زن نیاز به كار و درآمد دارد و این زن باید دارای فرصت برابر باشد و نباید به خاطر زن بودن محدود باشد. بااینكه طیفی در سیاستگذاری می گویند مرد مسئول نفقه است و باید آغازین فرصت ها در اختیار مردها باشد و با این ذهنیت و در شرایط موجود عملا فرصتی برای زنان احداث نمی گردد.
وی افزود: ما هم با دركی كه از مباحث فقهی داریم بر این باوریم زنی كه به هر دلیلی به درآمد و منبع اقتصادی نیاز دارد باید حق دسترسی به منابع و فرصت های شغلی را داشته باشد.
ابتكار با اشاره به جریانات اجتماعی كه در اعتراض به سوء استفاده جنسی از زنان شكل گرفته اظهار داشت: جنبش me too كه امروز در دنیا شكل گرفته اعتراض زنان به تعرضاتی است كه در لایه های پنهان جامعه وجود دارد؛ این نشان دهنده مشكلی است كه در نوع روابط و مناسبات وجود دارد و نیاز به چاره دارد و امكان دارد ما چاره داشته باشیم.
معاون رئیس جمهور به تدوین لایحه تامین امنیت زنان هم اشاره نمود و اظهار داشت: این لایحه برای نظارت قضایی به قوه قضائیه رفته كه انتظار داریم زودتر به دولت بیاید و نهایی شود. این سوژه از ابتدای كار دولت مورد تاكید مقام معظم رهبری بود و ایشان به صراحت از من خواستند كه سوژه رفع خشونت مقابل زنان را پیگیری نماییم و قانون گذاری خوبی در این زمینه داشته باشیم.
ابتكار اظهار داشت: سوژه تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی داستان های پیچیده ای داشت. بیشترین مشكل آن مساله سیاسی – اجتماعی بود. دولت این لایحه را تصویب كرد و با تصویب آن در مجلس این مادران می توانند برای فرزندان زیر ۱۸ سال خود تابعیت ایرانی بگیرند. این سوژه یك تبعیض آشكار بود.
وی اشاره كرد: ما باید این چالش ها را حل نماییم تا تصور صحیحی از اسلام در ذهن نسل جوان شكل بگیرد. گاهی آنها احساس می كنند در این موضوعات تبعیض وجود دارد. اعتقاد داریم كه در تعالیم دینی ما راهكارهایی برای پاسخگویی به نیازهای امروز وجود دارد.
ابتكار درانتها اظهار داشت: اجتهاد هرچه بتواند پاسخ روشنی به این نیازها داشته باشد، می توانیم تعالیم نورانی دینی را به جامعه عرضه نماییم.1397/09/09
01:31:42
5.0 / 5
4397
تگهای خبر: اشتغال , اقتصاد , مسئول
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.