امروز: ۱۴۰۲/۱۲/۰۵

نپال به دنبال دستیابی به هدف جهانی افزایش ۲ برابری جمعیت ببرها

نپال به دنبال دستیابی به هدف جهانی افزایش ۲ برابری جمعیت ببرها هم ماشین: نپال می خواهد نخستین كشوری باشد كه جمعیت ببرهای خویش را بعنوان بخشی از برنامه TX2 صندوق جهانی طبیعت (WWF) كه هدف آن دو برابر كردن تعداد ببرهای سراسر جهان است، تا دو برابر افزایش دهد.


به گزارش هم ماشین به نقل از ایسنا، صندوق جهانی طبیعت (WWF) در اطلاعیه ای اعلام نمود: جمعیت ببرهای نپال از ۱۲۱ قلاده ای كه در سال ۲۰۰۹ میلادی سرشماری شده بود به ۲۳۵ قلاده افزایش یافته است.
در حالیكه تنها چهار سال تا آخرین مهلت این برنامه یعنی تا سال ۲۰۲۲ باقی مانده است به نظر می آید نپال آماده رسیدن به هدف خود باشد.
رئیس سازمان محیط زیست و حفاظت از جنگل های نپال حفاظت از ببرهای این كشور را یكی از اولویت های مهم دولت خود اعلام نموده و افزایش روز افزون اقدامات موفقیت آمیز را نشان دهنده تلاش های حفاظت از محیط زیستی دولت نپال دانسته است. نپال بین نوامبر سال ۲۰۱۷ و آوریل ۲۰۱۸ تحقیقات ملی ببر را در كشور خود اجرا كرده بود.
برنامه TX2 می خواهد جمعیت ببرهای جهان را تا سال ۲۰۲۲ میلادی كه در تقویم چینی سال ببر نامگذاری شده است، دو برابر نماید.
لئوناردو دی كاپریو، عضو هیأت مدیره صندوق جهانی طبیعت و تامین كننده مالی برنامه TX2 اعلام نموده كه افزایش قابل توجه تعداد ببرهای نپال نشان داده است كه وقتی ما با یكدیگر همكاری نماییم، می توانیم حیات وحش این سیاره و حتی گونه های در معرض خطر انقراض را نجات دهیم.
۱۳ كشورِ زیستگاه ببرها با اجرای این برنامه كه بر "تشویق همكاری های مرزی" برای دست یابی به حفاظت بیشتر و حفظ زیستگاه های این موجودات در معرض خطر منوط است، موافقت كرده اند.
به گزارش شبكه خبری الجزیره، صندوق جهانی طبیعت اعلام نموده در قرن گذشته حدود ۱۰۰ هزار قلاده ببر در سراسر جهان وجود داشته كه عوامل متعددی همچون شكار و از بین رفتن زیستگاه هایشان منجر به كاهش تعداد این حیوانات شده است. به صورتی كه تا سال ۲۰۱۰ میلادی تنها حدود ۳۲۰۰ قلاده ببر در سراسر جهان باقی مانده است. در سال ۲۰۱۶ میلادی از ۱۳ كشور زیستگاه ببر، هندوستان با ۲۲۲۶ قلاده بیشترین تعداد ببر را داشته و بعد از آن روسیه و اندونزی به ترتیب با ۴۳۳ و ۳۷۱ قلاده رتبه های دوم و سوم را به خود اختصاص داده اند. هم چنین در سال ۲۰۱۶ میلادی ویتنام كمتر از هفت قلاده و چین كمتر از پنج قلاده ببر داشته اند.1397/07/20
00:10:21
5.0 / 5
4840
تگهای خبر: سازمان , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.