امروز: ۱۴۰۳/۰۱/۲۶
نعمت بخش تشریح كرد:

جزئیات نامه نگاری خودروسازان خارجی در مورد استانداردهای جدیدخودرو

جزئیات نامه نگاری خودروسازان خارجی در مورد استانداردهای جدیدخودرو به گزارش هم ماشین دبیر انجمن خودرو سازان كشور اظهار داشت: خودروسازانی همچون رنو و بنز برای ما نامه نوشتند كه ۱۳ مورد از استانداردهای قیدشده در فهرست استانداردهای جهانی نبوده و لازم و الزامی نیست.به گزارش هم ماشین به نقل از صداوسیما احمد نعمت بخش در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبكه دوم سیما اظهار داشت: منظور مدیرعامل گروه خودروسازی ایران خودرو از بیان اینكه كمپانی بنز و بی ام و نمی توانند استانداردهای ما را پاس كنند در مورد خودروهای دیزلی بوده است.
وی ادامه داد: حدود ۱۳ استاندارد از تاریخ ۱/ ۱۰/ ۹۷ در ایران الزامی می گردد و بدلیل اینكه در اروپا نیست؛ پس خودروهای ما از استانداردهای بیشتری برخوردار خواهند بود و اگر این استانداردها در ایران اجرائی شود، خودروهایی از قبیل سراتو، ساندرو، ال ۹۰، پراید، پژو و سمند (چیزی حدود ۹۰۰ خودرو) از رده خارج خواهند شد.
همچنین پیمان پیرایش مدیركل نظارت براجرای استاندارد صنایع فلزی درسوی دیگر استودیو اظهار داشت: استاندارهایی كه برای سال آینده الزامی خواهد بود از سال ۹۳ مورد بررسی قرار گرفته و زمانبندی مشخصی برای آن در نظر گرفته شده است.
وی ادامه داد: نباید برای هر مشكلی نسخه بپیچیم و زمان اجرا كنار بكشیم.
نعمت بخش در مقابل اظهار داشت: خودروسازان شركتهای بنز و رنو برای ما نامه نوشته اند كه ۱۳ مورد از استانداردهای قید شده در فهرست استانداردهای جهانی لازم و الزامی نیست. پس چرا ما باید آنها را رعایت نماییم.
زاوه، كارشناس صنت خودرو در ارتباط تصویری با این برنامه با اشاره به اهمیت بالای سلامت و جان مردم بحث محیط زیست و مقابله با آلودگی هوا و امنیت سرنشینان خودرو اضافه كرد: در فهرست استانداردهای الزامی به مواردی اشاره شده كه اصلاً زیرساختش وجود ندارد مثل وجود گزینه شناسایی خطوط خیابان ؛ وقتی ما خط كشی منظمی در خیابانها نداریم چطور می توانیم در خودرو های مان گزینه شناسایی خطوط را الزامی بدانیم.
پیرایش در استودیو گفتگوی ویژه خبری اظهار داشت: در اروپا هم اجرای استانداردها نیازمند زمان است.
نعمت بخش به دفاع از كمپانی سایپا اظهار داشت: خودروهای خانواده پراید همه استانداردهای آلایندگی هوا را پاس می كند و به آن ایرادی وارد نیست.
وی ادامه داد: چرا مردم ایران باید با سرانه درآمد سالانه كمتر از اروپایی ها از خودروهای پیشرفته بهره مند شوند، هنوز در ایران زیرساخت خیلی از استانداردها وجود ندارد و پس اجرای الزامی برخی استانداردها هم ضرورتی ندارد.
مدیركل نظارت بر اجرای استانداردهای صنایع فلزی سازمان استانداردهم اظهار داشت: این سازمان بر اجرای استانداردهای خودرویی تا تاریخ اول دی ۹۷ مصمم است و كوتاه نمی آید.
پیمان پیرایش اضافه كرد: از سال ۸۲ سازمان استاندارد‏، استانداردهای خودرویی را در حالیكه هیچ زیرساختی نداشتیم به اجرا گذاشت و هم اكنون در ۷۰ درصد استانداردهای خودرو خودكفا هستیم.
وی اظهار داشت: با وجود پیشرفت هایی كه در استاندارد خودرو داشته ایم باید گفت تست آزمون جاده ای بعد از ۱۵ سال همچنان به نتیجه نرسیده است.
دبیر انجمن خودروسازان هم در این برنامه اظهار داشت: تصمیمی كه سازمان استاندارد برای استاندارد خودروها گرفته است به معنای آن است كه یك میلیون خودرو دیگر در كشور تولید نشود.
احمد نعمت بخش اضافه كرد: در حالیكه درآمد سرانه ایرانی ها سالانه پنج تا شش هزار دلار و در اروپا بیش از ۴۵ هزار دلار است چرا باید استانداردهای خودرویی ما از آنان بالاتر باشد.
وی اظهار داشت: در تمام دنیا استانداردهای جدید را برای خودروهای موجود در نظر نمی گیرند و این استانداردها برای خودروهای جدید در نظر گرفته می گردد در حالیكه در كشور ما اینگونه نیست.
نعمت بخش اضافه كرد: در دو سال قبل شورای رقابت تنها پنج درصد افزایش قیمت برای خودروها در نظر گرفت در حالیكه در همین مدت قیمت مس ۸۸ درصد‏، فولاد ۶۶ درصد، سرب ۴۶ درصد و پلاستیك ۳۰ درصد افزایش پیدا كرد.
دبیر انجمن خودروسازان هم در این برنامه اظهار داشت: در صورتی كه برای خودروی دیزلی استاندارد یورو(۴) تكلیف شده است سوخت مناسب آن وجود ندارد.
دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه های خودرو هم در این برنامه اظهار داشت: قطعه سازان آمادگی ساخت قطعات مناسب با استانداردهای جدید را دارند اما هر كدام از این استانداردها را كه بخواهیم برای هر كدام از خودروها پیاده نماییم به صورت متوسط هشت میلیون تومان افزایش قیمت خواهیم داشت.
مازیار بیگلو اضافه كرد: اگر استانداردهای جدید خودرو از اول دی ۹۷ اجرایی شود شاهد كاهش تولید خودرو خواهیم بود و ۷۰۰ هزار فرصت شغلی در صنعت قطعه سازی خودرو از بین خواهد رفت.
وی اظهار داشت: برای كنار گذاشتن پراید و ۴۰۵ باید ابتدا به فكر جایگزین آن باشیم.
 

1396/12/09
15:06:52
5.0 / 5
5062
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.