امروز: ۱۴۰۲/۰۷/۰۶
معاون شهردار اصفهان در گزارش هم ماشین عنوان كرد؛

شناسایی ۴۳۰ ساختمان ناایمن در شهر اصفهان

شناسایی ۴۳۰ ساختمان ناایمن در شهر اصفهان به گزارش هم ماشین، معاون شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان از شناسایی ۴۳۰ ساختمان ناایمن در این کلانشهر خبرداد.وحید مهدویان در گفتگو با خبرنگار مهر عنوان کرد: در بررسی های انجام شده درمورد ساختمان های ناایمن متوجه شدیم که خیلی از ساختمان هایی که دارای رای قطعی ماده ۱۰۰ برای تخریب هستند در فهرست ناایمن قرار دارند.
وی ضمن اشاره به این که هم اینک ۲۰ هزار پرونده دارای رای قطعی تخریب در کمیسیون ماده ۱۰۰ کلان شهر اصفهان وجود دارد، تصریح کرد: تابحال ۴۳۰ ساختمان ناایمن را در شهر اصفهان شناسایی کردیم که تعدادی تاریخی و قدیمی و خیلی از آنها ملک های نوسازی هستند که در هشت طبقه یا ۲۰ طبقه هم ساخته شدند و جزو ساختمان های جدید ناایمن شهر ما هستند.
معاون شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان اظهار داشت: ساختمان های ناایمن شهر را از تاریخی گرفته تا املاکی که تا دو سه سال قبل ساخته شده اند بر مبنای شاخص ها و دستور العمل های مشخص شده، شناسایی و با فرمانداری و راه شهرسازی استان به عنوان مرجع ارزیابی ساختمان های ناایمن مکاتبه کردیم و پیگیر این مهم هستیم.
مهدویان ضمن اشاره به این که هیچ یک از ۲۰ هزار ساختمانی که رای ماده ۱۰۰ برای تخریب آنها صادر گردیده است پروانه پایان ساخت ندارند، اضافه کرد: مالک باید رای کمیسیون را اجرا نماید درحالی که بعضی از آنان ساختمان را با قولنامه می فروشند؛ ساختمان هایی که نه آسانسور و سیستم حریق استانداردی دارند و یا سازه آنها مورد تأیید نیست.
معاون شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان در مورد توجیه اقتصادی انبوه سازی در این کلانشهر با عنایت به بحرانی بودن فرونشست زمین آن، خاطرنشان کرد: شهر اصفهان ۲۴ هزار هکتار وسعت دارد اگر بگوئیم توجیه ندارد کاملا حرف اشتباهی است.
سیاست گذاری ساخت و ساز در شهر اصفهان باید تغییر کند
مهدویان افزود: ما در شهرداری اصفهان مطالعات کاملی در رابطه با آخرین وضعیت فرونشست زمین به صورت مشاوره ای و با استفاده از داده های مرکز تحقیقات انجام دادیم علیرغم این که طبق بند ز ماده ۱۴ قانون مدیریت بحران انجام مطالعات و عرضه راهکارهای پیشگیری بر عهده راه و شهرسازی است.
وی اضافه کرد: این تحقیقات نشان می دهد که کدام مناطق شهر ما درگیر فرونشست است؛ برخی نقاط شهر هم اصلاً فرونشست نداریم. بر همین مبنا نمی توان گفت ساختمان سازی در همه جا یا هیچ جای شهر توجیه دارد یا خیر! در مناطقی بحران فرونشست داریم و در نقاطی فرونشست در آینده پیشبینی شده و مناطقی هم اصلاً فرونشست ندارد.
معاون شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان با اشاره به اینکه سیاستگذاری ساخت و ساز را در مدیریت شهری باید تغییر دهیم، خاطرنشان کرد: اگر نقطه ای از شهر فرونشست دارد در آن منطقه نباید ساخت و ساز جدید صورت گیرد و باید ارتفاعات ساختمان را کم نماییم و در واقع در نقاطی که بحرانی است و احتمال تشدید اتفاق دارد، نباید ساخت و ساز صورت گیرد و باید به نقاطی بازگشت که امکان ساخت و ساز وجود دارد.
برای اقدام درمورد فرونشست اصفهان گرفتار سردرگمی هستیم
مهدویان افزود: این کاری است که مدیریت شهری باید انجام دهد که هم می تواند در طرح جامع شهری دیده شود و هم در جزو بند (ز) ماده ۱۴ قانون مدیریت بحران و جزو تکالیف وزارت راه و شهرسازی است که تابحال درمورد فرونشست هیچ کاری نکرده است و برای همین همه ما حالا در یک سردرگمی هستیم! می دانیم کدام مناطق شهر فرونشست دارد اما نمی دانیم چه باید کرد چونکه وظایف هر بخش مشخص نمی باشد.
وی عنوان کرد: در شهرداری اصفهان می دانیم کدام نقاط شهر و کدام ساختمان های تاریخی و نوساز در معرض فرونشست است، مکاتبه هم کردیم اما چون مسئول مستقیم این مساله شهرداری نیست به شکلی خیلی نتوانستیم به جواب برسیم و دراین میان مردم متضرر می شوند.
راه و شهرسازی متولی قانونی کنترل فرونشست است
معاون شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان خاطرنشان کرد: بهترین کار اینست که راه و شهرسازی به عنوان متولی قانونی فرونشست، دستگاه ها همچون شرکتهای آب منطقه ای و آب و فاضلاب و شهرداری و … را کنار هم جمع کرده و تکالیف هر دستگاه را مشخص نماید و از آنان بخواهد که برای مثال توسعه شهر به علت فرونشست دیگر به سمت شمال شهر نباشد، طرح ها را اصلاح و ارتفاع ساختمان ها را بکاهد.
مهدویان با اشاره به اینکه این مساله حالا درگیر بوروکراسی اداری شده و انسجام کافی بین دستگاه ها نیست، اظهار داشت: نیاز است که مرجع قانونی (راه و شهرسازی) مطالعات را گرفته و تقسیم وظایف کند؛ برای مثال اداره آب می تواند برای پر کردن چاه های آب و احیای مادی هایی که به مرکز شهر منتهی می شوند، اقدام نماید.
لزوم احیای مادی فَدَن و جوی شاه برای کنترل فرونشست اصفهان
معاون شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان عنوان کرد: پیشنهاد ما این بود ۲ مادی (نهر) فَدَن و جوی شاه که در گذشته جریان آب را به مرکز شهر می رساندند کامل احیا کنید یا آب را مکانیزمی وارد مادی ها کرده و حتی سیرکوله (بازچرخش) کنید چونکه زمانیکه آب در این ۲ مادی جاری شود سفره زیرزمینی مرکز شهر را عملاً می توانیم تغذیه نماییم. این مهم در حوزه خدمات شهری است اما پیگیر شدم و مصوبات آنرا دریافت کردیم که در حوزه شهری این حداقل کار انجام دهیم اما در حوزه کلان برای فرونشست لازم است اداره کل راه و شهرسازی اقدام نماید.

1402/03/17
09:20:16
5.0 / 5
228
تگهای خبر: آب , اقتصاد , خدمات , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.