امروز: ۱۴۰۲/۰۷/۰۶
گفت و گوی مهر با نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاك:

افزایش اجاره بها به سبب هزینه های تولید مسکن است

افزایش اجاره بها به سبب هزینه های تولید مسکن است هم ماشین: دولت برای کنترل اجاره بها راهکارهای زیادی را در نظر گرفته است که هر کدام از این راه حل ها بازار مسکن را به طور کلی کنترل نکرده است.به گزارش هم ماشین به نقل از مهر، از طرف دولت برای کنترل اجاره بها سامانه املاک، مصوبه سقف اجاره بها، افزایش وام ودیعه و… راه حل ها اعلام شده بود که تا حالا هیچکدام از این راه حل ها نتوانسته مقابل افزایش اجاره بها را بگیرد.
مشکل سامانه نیست و هیچ سامانه ای نمی تواند برای کنترل اجاره بها باشد
داوود بیگی نژاد نایب رییس اول اتحادیه مشاوران املاک درباب سامانه املاک به مهر اظهار داشت: این سامانه و هر سامانه ی موازی دیگری طراحی شود اثرگذاری ندارد و کمبود واحدها را جبران نمی کند، هم اکنون مشکل مستأجران مشاوران املاک نیست بلکه نبود خانه مستأجران را شاکی کرده است.
وی در ادامه اضافه کرد: قیمت اجاره بها که از طرف صاحبخانه ها اعلام می شود هزینه های نگهداری و ارزش ملک و … است (با توجه به این که از دی ماه پارینه هیچ گونه آمار رسمی از بخش املاک منتشر نشده اما احیانا متوسط قیمت هر متر واحد مسکونی در شهر تهران حالا از ۶۰ میلیون تومان نیز عبور کرده است) را در بر می گیرد و بعد قیمت اعلام می کنند و پس سامانه املاک نمی تواند نرخها را کنترل کند و بازار مسکن را نمی توان با آزمون و خطا پیش برد، بلکه بجای سامانه تأسیس کردن شرایط ساخت و ساز را فراهم نمایند تا ساخت و ساز افزایش یابد و مطمئناً اجاره بها بعد از آن و متأثر از افزایش تولید کاهش خواهد یافت.
وی در پاسخ به این سؤال که چرا بعد از نوسازی اجاره بها افزوده می شود توضیح داد: موضوع این است که بازسازی برای صاحبخانه گران تمام می شود، هزینه مصالح ساختمانی افزایش پیدا کرده است بدین سبب برای صاحبخانه هزینه تمام شده افزایش پیدا کرده است. اما اگر مشوق هایی برای ساخت و سازها در نظر گرفته شود، ساخت و ساز افزایش پیدا کند می تواند بر نرخها تأثیر بگذارد در ابتدای ده نود که تولید مسکن رونق بیشتری پیدا کرد این تولید مسکن موجب کاهش قیمت اجاره بها نیز شده بود اما امروز به علت کمبود در تولید اجاره بها افزوده شده است.
وام ودیعه تورم زا است
داوود بیگی نژاد در ادامه از تأثیر وام ودیعه بر بازار اجاره بها نیز اظهار داشت: می بایست رصد کرد که آیا وام ودیعه مسکن سالهای قبل تأثیر داشته است یا خیر، آیا این مبلغ در کل مناطق حداقل شهر تهران توانمندی مستأجر را افزایش داده است و یا به مالک انگیزه افزایش قیمت را می دهد.
نایب رییس اتحادیه مشاوران املاک راه حل پیشگیری از افزایش اجاره بها را بیان نمود: اوایل سال اعلام کردیم که قیمت سازی ها در فضای مجازی کنترل شود اما کسی توجهی نکرد، در کوتاه مدت این کنترل فضای مجازی و اعلام ضریب اجاره بها موجب می شود که کنترل صورت گیرد در طولانی مدت برای کنترل بازار مسکن می بایست عرضه و تقاضا را متناسب کنند اجاره داری حرفه ای را در دستور کار قرار دهند شرایط تولید مسکن تسهیل گردد. تا اجاره بها کنترل شود.

1402/03/16
09:57:03
5.0 / 5
261
تگهای خبر: تولید , ساخت , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.