امروز: ۱۴۰۲/۰۷/۰۶
در نشست خبری عملیات حج ۱۴۰۲ مطرح شد؛

نخستین پرواز حجاج سوم خرداد صورت خواهد گرفت

نخستین پرواز حجاج سوم خرداد صورت خواهد گرفت به گزارش هم ماشین، محمد محمدی بخش اظهار داشت: نخستین پرواز حجاج ساعت 50 دقیقه بامدادان روز سوم خرداد صورت خواهد گرفت و زوار از ترمینال سلام فرودگاه امام به خانه خدا اعزام می شوند.به گزارش هم ماشین به نقل از وزارت راه و شهرسازی، امروز مراسم هماهنگی عملیات حج ۱۴۰۲و پروازهای زوار، به میزبانی شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران اجرا شد.
اعزام ۹۰ هزار زائر در عملیات حج امسال
محمد محمدی بخش رییس سازمان هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران در این جلسه خبری اظهار داشت: امسال نسبت به سال قبل تعداد بیشتری از حجاج بوسیله حمل و نقل هوایی به خانه خدا اعزام می شوند و میزان آن چیزی حدود ۲ برابر سال قبل است و این مهم مستلزم هماهنگی مضاعف است.
محمدی بخش با اعلان اینکه در این خصوص هماهنگی های لازم با نهادهای مختلف انجام شده است، اضافه کرد: نخستین اعزام حجاج، ۳ خرداد از فرودگاه امام خمینی (ره) انجام می شود؛ ترمینال سلام در اختیار حجاج قرار می گیرد و بقیه حجاج از ۲۰ فرودگاه دیگر اعزام می شوند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود افزود: موضوعات مختلف مورد بررسی واقع شده است و تدابیر لازم اتخاذ شده است، از جانب دیگر انتظار داریم هماهنگی های در رابطه با کشور عربستان تا چند روز آینده نهایی شود.
رئیس سازمان هواپیمایی کشوری بیان کرد: تلاش می نماییم با برنامه ریزی مناسب این پروازها مثل سال قبل بموقع و برمبنای زمانبندی دقیق اجرا شود؛ ملاحظاتی که از قبل باید مورد توجه قرار بگیرد بوسیله سازمان حج و زیارت و مدیران کاروان در قالب پیوست های رسانه ای اطلاع رسانی شده است.
رئیس سازمان هواپیمایی کشوری با اشاره به اینکه تلاش شبانه روزی عوامل در رابطه با عملیات حج ادامه دارد، اظهار داشت: امیدواریم بتوانیم با برنامه ریزی مناسب پروازها بموقع صورت گیرد.
رئیس سازمان هواپیمایی کشوری تاکید کرد: امسال ۹۰ هزار زائر از ۲۱ فرودگاه کشور به خانه خدا اعزام می شوند.
وی اظهار داشت: باتوجه به تجربه موفق پروازهای نوروز امسال، مرکز کنترل پروازها در ایران ایر به محوریت این شرکت هواپیمایی تشکیل شده است.
محمدی بخش تکمیل کرد: امسال ۳۰ درصد حجاج بوسیله فرودگاه امام خمینی به خانه خدا اعزام می شوند و همه پروازهای حج بر عهده هما است.
رکورد هما در تعمیر هواپیما برای عملیات حج ۱۴۰۲
شمس الدین فرزادی پور مدیرعامل شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران در این جلسه خبری اظهار داشت: وحدت و یکپارچگی امت اسلام بواسطه این عملیات بزرگ حج است و ما نیز امیدواریم با حرکت در این راه و خدمت رسانی شایسته به زائران با تمام توان تلاش نماییم.
فرزادی پور اضافه کرد: باتوجه به تاکید مقام عالی وزارت، از شروع کار، موضوعات مرتبط بارها مرور شده، تمهیدات لازم در نظر گرفته شده و سلسله جلسات ویژه برگزار شده است که برنامه پروازی حج ۱۴۰۲ منظم و دقیق صورت گیرد.
به گفته مدیرعامل هما ۷۷۴ پرواز رفت و برگشت، به عبارتی ۱۵۴۸ سورتی پرواز صورت می گیرد.
وی تشریح کرد: شروع عملیات رفت از ۳۱ اردیبهشت در قالب کاروان پیش قراول و ۳ خرداد نخستین کاروان، عازم سرزمین وحی می شود. همین طور عملیات برگشت حجاج از ۱۳ تیر و پایان آن ۳ مرداد خواهد بود.
فرزادی پور افزود: از ۳ ماه پیش درگیر این مساله هستیم که هواپیماها آماده شوند، به شکلی که ۶ فروند موتور هواپیما در یک مقطع زمانی یک ماهه پیاده، تعمیر و نصب گردید که این تعداد یک رکورد در حوزه تعمیر و نگهداری هواپیما است.
وی در آخر اضافه کرد: حجم بار همراه زائران نیز ۳۰ کیلوگرم اعلام شده است و بطور کلی از همه ظرفیت های داخلی و خارجی بهره برده ایم.
برقراری پروازهای عادی در سراسر کشور همگام با پروازهای حج
حمیدرضا سیدی مدیرعامل شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران در تکمیل صحبت های دیگر مقامات حاضر در نشست خبری اظهار داشت: شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران نیز از ۲ ماه پیش برنامه های کلیدی خودرا آغاز نموده است. وارسی دستگاه های ناوبری و کمک ناوبری انجام شده و همه فرودگاه های درگیر عملیات حج، چک و بررسی شده اند.
سیدی افزود: طی جلسات گوناگون با مدیران فرودگاه ها در تهران و سایر استانها تجربیات سالهای قبل مرور شد تا عملیات حج امسال بدون مشکل صورت گیرد.
وی اشاره کرد: همه عوامل فرودگاهی آمادگی لازم شامل نیرو، امکانات و مقدمات لازم را برای تامین نیازهای زوار در نظر گرفته و فراهم نموده اند.
به گفته سیدی در کنار پروازهای حج سایر پروازهای عادی به انجام می رسد و خللی در آنها صورت نمی گیرد و در مجموع ۲ هزار نفر درگیر این عملیات بزرگ هستند.
پرواز حج ۱۰ استان از شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) انجام می شود
پس از سیدی، سعید چلندری مدیرعامل شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) اظهار داشت: ۴۶۰ نفر از عوامل در قالب کاروان پیش قراول در ۳۱ اردیبهشت و ۲ خرداد اعزام می شوند.
چلندری اضافه کرد: آئین افتتاحیه عملیات حج در شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) با حضور مقام عالی وزارت و نماینده بعثه مقام معظم رهبری انجام می شود.
وی اشاره کرد: ۳۰ درصد پروازهای حج و به عبارت دیگر پرواز ۱۰ استان از شهر فرودگاهی امام به انجام می رسد که در این جهت موکب های پذیرایی مهیا شده و در تلاشیم با بهترین خدمت رسانی، پروازهای حج بدون تأخیر پروازی صورت گیرد.
گفتنی است این جلسه با حضور محمد محمدی بخش رییس سازمان هواپیمایی کشوری، حمیدرضا سیدی مدیرعامل شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران، سعید چلندری رییس شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره)، شمس الدین فرزادی پور مدیرعامل شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران، رضایی معاون سازمان حج و زیارت، عقیلی فرمانده فراجا و سلمان پور جانشین سپاه حفاظت هواپیمایی و تعدادی از اصحاب رسانه انجام شد و قسمتی از آن بصورت زنده و مستقیم از شبکه خبر به پخش رسید.


منبع:

1402/02/31
12:52:27
5.0 / 5
268
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.