امروز: ۱۴۰۱/۰۳/۰۲

پیشنهاد مجازات و محرومیت اجتماعی برای رانندگان متخلف خودرو های سواری

پیشنهاد مجازات و محرومیت اجتماعی برای رانندگان متخلف خودرو های سواری یک سال از اجرای طرح موتوریار در پایتخت گذشت، طرحی که بر مبنای آن بعضی از تخلفات موتورسیکلت سواران به جای مجازات ریالی و توقیف باید با اقدامات اجتماعی جبران شود. رئیس پیشین پلیس راه کشور در همین راستا پیشنهاداتی را برای اجرای بهتر این طرح عرضه کرده و اعتقاد دارد که میتوان چنین طرحی را برای بعضی از تخلفات رانندگان خودرو های سواری هم اجرا کرد.


علیرضا اسماعیلی، رئیس پیشین پلیس راه کشور و مدرس دانشگاه در گفتگو با ایسنا درباره اجرای طرح" موتوریار" در تهران اظهارکرد: سال هاست که در کشورهای توسعه یافته مجازات های اجتماعی، جایگزین بعضی از مجازات های ریالی شده است. مثلاً بارها شده که در خبرها خوانده ایم مجازات فردی که مبادرت به ریختن زباله در خیابان کرده بود، جمع کردن زباله از کف خیابان بوده و اقداماتی نظایر آن و اتفاقا عمده مردم هم از چنین اقدامی در یک کشور توسعه یافته استقبال کردند.
وی با اشاره به اینکه در بعضی موارد پرداخت جریمه ریالی قدرت بازدارندگی و آموزندگی خویش را از دست می دهد، اظهارکرد: بعضی از اقشار صدمه چندانی از پرداخت جریمه ریالی نمی بینند و همین مبحث هم سبب می شود که جریمه برایشان حتی آموزندگی هم نداشته باشد، اما از سوی دیگر مطالعات نشان داده که مجازات اجتماعی بر روی افراد و بخصوص چنین افرادی اثرگذاری بالایی دارد.
رئیس پیشین پلیس راه کشور ضمن اشاره به اجرای طرح موتوریار تصریح کرد: سال ها بود که موتورسیکلت های متخلف در شهر توقیف و جریمه می شدند، اما باز هم چالش موتورسیکلت سواران باقی مانده بود. در این شرایط موتوریار به اجرا درآمد که به نظرم طرح خوبی است، اما بطور قطع باید بهتر شود.
اسماعیلی موتورسیکلت را ابزار معیشت و زندگی بعضی از موتورسیکلت سواران توصیف کرد و اظهار داشت: اگر بپذیریم که موتورسیکلت دستکم برای درصد قابل توجهی از راکبان آن ابزار امرار معاش و زندگی است، پس بطور قطع توقیف کردن آن زندگی افراد را با چالش مواجه خواهد نمود. خب همین چالش امکان دارد خویش را به شکل جرائم و ناهنجاری های دیگر نشان دهد و چه بسا امکان دارد با توقیف موتورسیکلت این فرد به سمت انجام اقدامات خلاف یا رفتارهای هنجارشکنانه برود. از سوی دیگر توقیف موتورسیکلت چنین فردی هم تنش بین این افراد و پلیس را هم بالا می برد.
وی افزود: پس منطقی است که باید راهکاری با پیامد کمتر، تنش و چالش کمتر و در عین حال اثربخشی بیشتر را جایگزین کرد که من فکر می کنم طرح موتوریار دارای چنین خصوصیت هایی است. در واقع در اجرای موتوریار، فرد متخلف ساعاتی با پلیس همراه شده و در این زمان افرادی مانند خودش را از منظر یک پلیس می بیند و همین مبحث قدرت آموزشی بالایی دارد. علاوه بر آن فرد متخلف متوجه سختی کار مأموران پلیس راهنمایی و رانندگی هم خواهد شد.
این مدرس دانشگاه درباره اقداماتی که لازم است در مورد موتوریار صورت گیرد، اظهار داشت: متأسفانه تبلیغات و اطلاع رسانی خوبی در مورد "موتوریار" صورت نگرفت. ببینید برای اجرای یک طرح ترافیکی لازم است چندبار بیشتر از آنچه که در اجرا انرژی صرف می شود در حوزه اطلاع رسانی و رسانه انرژی صرف شود تا همه مردم از آن آگاه شوند. اما هم اکنون عمده مردم چیزی درباره موتوریار نمی دانند.
اسماعیلی اضافه کرد: پیشنهادات دیگر این است که پلیس برای بعضی از این موتورسیکلت سواران دوره های آموزشی هم برگزار کند. یعنی علاوه بر پوشیدن کاور موتوریار و مشارکت در تسهیل ترافیک، ماموران از فرد متخلف بخواهند که در بازه زمانی معینی برای فراگیری آموزش های بیشتر در بعضی دوره ها حاضر شود، حتی میتوان این دوره های آموزشی را در همان محل هم برگزار کرد و در انتها هم بهتر است یک بروشور آموزشی از قوانین در ارتباط با موتورسیکلت به این افراد داده شود.
رئیس پیشین پلیس راه کشور درباره اجرای طرح مشابه "موتوریار" برای خودرو های سواری هم تحت عنوان خودرویار هم اظهارکرد: چندان با اسم آن کاری ندارم و می تواند انتخاب دیگری برای نامش داشت. اما به طورکلی من با مجازات های اجتماعی به جای مجازات های مالی و ریالی موافقم. این مجازات ها بسیار اثرگذار است و در کشورهای بسیاری اجرا می شود.
وی افزود: در مورد خودرو های سواری هم میتوان این طرح را به صورت پایلوت برای چند تخلف که ریسک بالایی دارند، اجرا کرد و رانندگان پرخطر بیایند و به این شکل مجازات شوند. یا مثلاً در جاده ها از رانندگان پرخطر خواسته شود که برای ساعاتی در کنار ماموران پلیس راه حاضر بوده و هم مشکلات و سختی کار ماموران پلیس راه را از نزدیک ببینند و هم رفتار خویش را در دیگر راننده های پرخطر دیده و خویش را اصلاح کنند. همینطور میتوان مجازات ها و محرومیت های اجتماعی دیگری را هم برای این افراد در نظر گرفت.
اسماعیلی در انتها ابراز امیدواری کرد که اجرای طرح" موتوریار" همچنان تداوم داشته و با گذشت زمان به سمت کارایی بیشتر برود.
منبع:

1400/09/29
10:25:23
5.0 / 5
258
تگهای خبر: ابزار , پلیس , تبلیغات , ترافیك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.