امروز: ۱۴۰۱/۰۳/۰۲

۹۷ درصد کشور روی گسل های خطرناک و مستعد زلزله قرار دارد

۹۷ درصد کشور روی گسل های خطرناک و مستعد زلزله قرار دارد پژوهشگر مخاطرات طبیعی اظهار داشت: هم اینک 97 درصد از پهنه ایران دارای گسل های خطرناک و مستعد بروز زلزله است.به گزارش هم ماشین به نقل از بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، امیرحسین گرکانی اظهار نمود: تأثیر وقوع مخاطرات و سوانح طبیعی در حیات روستاها و تشدید مهاجرت روستاییان سبب شده تا دولت به دنبال راهکاری مناسب برای ایمن سازی خانه های روستایی باشد.
وی اضافه کرد: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی بعنوان متولی ساخت، توسعه و نوسازی مساکن روستایی در همین راستا ضمن پشتیبانی از طرح های پژوهشی برای بهسازی روستاها، از تحقیقات انجام شده برای ارتقای ایمنی واحدهای مسکونی در مقابل مخاطرات طبیعی استفاده خواهدنمود.
رئیس پژوهشکده سوانح طبیعی (وابسته به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی) در جریان سومین گردهمایی معاونان عمرانی استانداری های سراسر کشور با اشاره به ضرورت برنامه ریزی استانها برای کاهش مخاطرات و سوانح طبیعی و ارتقای ایمنی ساخت ساز واحدهای مسکونی اظهار داشت: ایران از نظر مخاطرات و سوانح طبیعی جزو ۱۰ کشور اول دنیاست و از ۴۴ سوانح مهم شناخته شده تا حالا ۳۳ مورد در ایران تجربه شده اند.
وی اظهار داشت: بیشترین خسارات ثبت شده در ایران مربوط به سیل، زلزله و توفان است و تغییرات جدید اقلیمی نیز سبب شده تا خطر خشکسالی حیات روستاهای ایران را تهدید کند.
رئیس پژوهشکده سوانح طبیعی کشور اضافه کرد: حالا ۴۵ درصد از پهنه ایران در معرض خشکسالی حاد قرار گرفته که عمده مناطق درگیر با خشکسالی دارای جمعیت روستایی هستند.
به گفته وی در امتداد تدوین سند کاهش مخاطرات طبیعی، از این پس تمامی طرح های عمرانی کشور باید پیوست کاهش خطر و سوانح طبیعی داشته باشند. یعنی برنامه های عمرانی باید حتما به مقاومت در مقابل سوانح طبیعی توجه داشته و ضریب ایمنی بالایی در مقابل مخاطرات پیرامون داشته باشند.
گرکانی افزود: در قالب این سند، تمامی اموال منقول و غیر منقول دستگاه های اجرائی کشور باید بیمه شوند. از طرف دیگر به زودی برنامه ویژه ای برای ورود، حمل، نگهداری و امحای مواد خطرناک از طرف هیئت دولت مورد بررسی قرار می گیرد تا ضریب مقاومت مناطق شهری و روستایی در مقابل مخاطرات انسان ساز افزایش یابد.
وی اشاره کرد: تا حالا ۵۶ نوع مخاطره انسان ساز در ایران شناسایی شده است که باید برای مقاومت در مقابل آنها برنامه ریزی نماییم.
محمدجواد بلورچی پژوهشگر مخاطرات طبیعی نیز در این گردهمایی با اشاره به انواع سوانح طبیعی در ایران اظهار داشت: هم اینک ۹۷ درصد از پهنه ایران دارای گسل های خطرناک و مستعد بروز زلزله است. همین طور تقریباً تمامی ایران با خطر بروز سیلاب قرار دارد ولی تازه ترین خطر زیست محیطی که حیات کانون های جمعیتی در ایران را تهدید می کند، خطر فرونشست زمین است.
بلورچی افزود: بیش از ۴۲۰ دشت ایران گرفتار فرونشست حاد شده اند که اغلب آنها در کنار تأسیسات شهری و برون شهری هستند.
وی اضافه کرد: بیش از ۶۰ دریاچه و تالاب ایران در سالهای اخیر یا خشک شده اند و یا در معرض خشکسالی قرار دارند. از طرف دیگر سوزاندن بقایای محصولات کشاورزی موجب بروز پدیده بسیار خطرناک خودسوزی زمین در بعضی مناطق فلات مرکزی ایران شده است.
بلورچی تصریح کرد: در شرایطی که بروز ۴ میلی متر فرونشست زمین در دنیا یک بحران طبیعی شمرده می شود، تهران سالانه ۱۷ تا ۳۶ سانتی متر نشست می کند. در مشهد نیز شدت فرونشست زمین به ۱۵ تا ۲۰ سانتی متر در سال رسیده و فرونشست زمین در اطراف نیشابور موجب ایجاد ترک های عمیقی به طول ۴۰ کیلومتر روی سطح زمین شده است.
این پژوهشگر اظهار داشت: رفسنجان در استان کرمان که روزی قطب تولید پسته ایران بود حالا به سبب فرونشست ۳۰ سانتی متری زمین در سال به کانون تولید زغال پسته تبدیل گشته است. دشت قزوین نیز هم اینک سالانه حداقل ۲۵ سانتی متر نشست می کند و همه این موارد به سبب برداشت بی رویه آب از منابع زیرزمینی برای مصارف کشاورزی و صنعتی است.
وی با هشدار نسبت به تأثیر فرونشست زمین روی ابنیه روستایی و شهری اظهار داشت: اگر قبلاً نگران ریزش ساختمان ها در زمین لرزه هایی با شدت ۶ ریشتر و بیشتر بودیم، حالا ترک های به وجود آمده از محل فرونشست زمین روی ابنیه روستایی و شهری سبب شده تا نگران بروز زلزله هایی با شدت ۴ ریشتر باشیم تا ساختمان ها فرو نریزند.
بلورچی خواهان توجه استانداری ها به ممانعت از برداشت بی رویه آب از منابع زیرزمینی و هماهنگی تمامی دستگاه های اجرائی برای ایمن سازی واحدهای مسکونی روستایی و شهری شد.

1400/09/25
10:56:41
5.0 / 5
280
تگهای خبر: آب , ایمنی , تولید , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.