امروز: ۱۴۰۱/۰۴/۰۶
بالاخره پس از یكسال و نیم انتظار؛

آئین نامه اجرایی مالیات برخانه های لوکس ابلاغ گردید

آئین نامه اجرایی مالیات برخانه های لوکس ابلاغ گردید به گزارش هم ماشین آئین نامه مصوب هیئت وزیران در مورد نحوه دریافت مالیات از خانه ها و ویلاهای گران قیمت به وزارت خانه های راه و شهرسازی و اقتصاد ابلاغ گردید.به گزارش هم ماشین به نقل از مهر، محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور آیین نامه اجرایی نحوه دریافت مالیات از واحدهای مسکونی و ویلاهای گران قیمت ذیل بند خ تبصره ۶ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ مشهور به «قانون مالیات بر خانه های لوکس» را به وزارت خانه های اقتصاد، راه و شهرسازی، صمت، کشور و دادگستری ابلاغ نمود.
اخذ مالیات از خانه های لوکس در قانون بودجه سال ۹۹ و ۱۴۰۰ پیشبینی شده بود و مسؤلان وقت در دولت دوازدهم بارها وعده دادن ایین نامه اجرایی آنرا تدوین و ابلاغ خواهند کرد اما عمر دولت دوازدهم به پایان رسید و این آیین نامه ابلاغ نشد.
اینک معاون اول دولت سیزدهم ایین نامه اجرایی قانون مذکور را ابلاغ کرده است.
بر اساس این آیین نامه، کلیه واحدهای مسکونی اعم آپارتمان، مستغلات، ویلا و باغ ویلا که با احتساب عرصه و اعیان ارزش آنها بیشتر از ۱۰ میلیارد تومان باشد، مشمول مالیات می شوند؛ ملاک در نوع ملک (مسکونی یا ویلایی بودن آن) چیزی است که در پروانه صادره این ملک ذکر شده باشد.
نرخ های مالیاتی خانه های لوکس به شرح زیر است:
تا ۱۰ میلیارد تومان، نرخ صفر
۱۰ تا ۱۵ میلیارد تومان نسبت به مازاد ۱۰ میلیارد تومان، یک دهم درصد
۱۵ تا ۲۵ میلیارد تومان نسبت به مازاد ۱۵ میلیارد تومان، ۲ دهم درصد
۲۵ تا ۴۰ میلیارد تومان نسبت به مازاد ۲۵ میلیارد تومان، ۳ دهم درصد
۴۰ تا ۶۰ میلیارد تومان نسبت به مازاد ۴۰ میلیارد تومان، ۴ دهم درصد
نسبت به مازاد بر ۶۰ میلیارد تومان، نیم درصد
برخی مواد این آیین نامه به این شرح است:
وزارت راه و شهرسازی (به عنوان متولی سامانه املاک و اسکان کشور)، وزارت صمت (به عنوان متولی سامانه املاک مستغلات کشور)، وزارت کشور (متولی سازمان همیاری شهرداری ها و دهیاری های کشور) و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور مکلف به عرضه اطلاعات املاک گران قیمت ظرف ۱۵ روز از زمان درخواست، به سازمان امور مالیاتی هستند.
در این آیین نامه، مدت زمان اتمام ثبت اطلاعات در سامانه املاک و اسکان کشور که در اختیار وزارت راه و شهرسازی است آخر آذر ۱۴۰۰ ذکر شده است.
ملاک قیمت املاک لوکس، ارزش روز آنهاست.
در املاک مشاعی، ابتدا ارزش کل ملک تعیین و سپس بر مبنای قدرالسهم هر مالک، مالیات ستانده می شود.
خانه های لوکس درحال ساخت مشمول مالیات نیستند که بر این اساس، درحال ساخت بودن به مفهوم «پیش از زمان صدور گواهی آخر کار» است.
سقف زمانی سازمان امور مالیاتی برای محاسبه ارزش واحدهای مسکونی و ویلاهای گران قیمت، آخر آذر ماه سال جاری است؛ تا دو ماه بعد از آن هم می بایست مراتب احصا شده را به مالکان خانه های لوکس ابلاغ کند.
اگر مالکان خانه های لوکس تا آخر بهمن سال جاری مالیات متعلقه را پرداخت نکنند، سازمان امور مالیاتی می تواند رأسا مبادرت به وصول آن کند.
سازمان ثبت اسناد از انتقال سند و جابه جایی واحدهای لوکس مشمول مالیات در صورت عدم پرداخت آن، ممانعت خواهد نمود.
1400/07/18
11:43:49
5.0 / 5
433
تگهای خبر: اقتصاد , ساخت , سازمان , شهردار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.