امروز: ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
رییس سازمان جنگل ها اعلام كرد

۱۲۵ میلیون هکتار در معرض فرسایش بادی

۱۲۵ میلیون هکتار در معرض فرسایش بادی هم ماشین: رئیس سازمان جنگلها با اشاره به این که توسعه کشور از مسیر توسعه پایدار عبور می کند، ضمن اشاره به تهدیداتی که متوجه منابع طبیعی و غذایی کشور است بر ضرورت توجه تمام ارکان حاکمیت در امتداد حفظ منابع طبیعی تاکید نمود.به گزارش هم ماشین به نقل از ایسنا، مسعود منصور در پنجمین جشنواره ملی روز جنگلبان، ضمن بیان این که ایران کشوری خشک و نیمه خشک که یک سوم متوسط بارندگی در جهان، سه برابر تبخیر بیشتر و یک سوم متوسط سرانه جهانی پوشش جنگلی دارد، اظهار داشت: ۱۲۵ میلیون هکتار از عرصه های کشور در معرض فرسایش آبی قرار دارد و ۳۰ میلیون هکتار از عرصه های کشور در معرض فرسایش بادی هستند. آمارها و بررسی ها نشان میدهد که سالانه ۱۶ تن در هکتار فرسایش خاک داریم و سالانه حدود ۲۰ تن در هکتار فرساشی بادی داریم.

وی افزود: ۴۵۰ شهر و ۸۲۰۰ روستای با حدود ۵۵ میلیون نفر بعد جمعیتی در معرض سیلاب است و همین طور سالانه ۱۰ تا ۳۰ سانتیمتر فرونشست زمین در کشور رخ می دهد.

به گفته رئیس سازمان جنگلها، ۳۸۰ دشت ممنوعه در کشور وجود دارد اما می توانیم تهدیدات را کم کرد. بعنوان مثال هر هکتار جنگل ۲.۵ تن اکسیژن برای ۱۰ فرد به وجود می آورد و ۲۵۰ تا ۵۰۰ میلیمتر نفوذ آب در زمین را بیشتر می کند. همین طور اجرای طرح آبخیزداری می تواند فرسایش ۱۶ تن در هکتار خاک در اثر باد را به ۹ تن کم کند و تا ۷۰ درصد از خسارت ناشی از سیل پیشگیری کند.

منصور با اشاره به این که امنیت ملی در گرو امنیت غذایی و امنیت غذایی نیز در گرو امنیت زیستی است، اشاره کرد: حفظ آب، خاک، پوشش گیاهی و هوا ضامن این امنیت است بدین سبب نیازمند توجه بیشتر است. اکنون ۳۷ میلیون واحد دامی می تواند در مراتع تعلیف شود و ۲ هزار تن محصولات جانبی از جنگلها برداشت و صادر می شود اما متاسفانه بصورت خام صادر می شود.

منصور حفاظت از آب، خاک و پوشش گیاهی را در چهار محور اصلی تشریح نمود و اظهار داشت: حفظ این منابع نیازمند عزم همگانی و جدی تمام ارکان حاکمیت است چونکه توسعه کشور از راه توسعه پایدار محقق می شود و لازم است تمامی دستگاهها اقدامات خودرا به شکلی انجام دهند که حداقل خسارات به منابع طبیعی وارد شود.
رییس سازمان جنگلها با اشاره به -ماده ۱۳- قانون افزایش راندمان بخش کشاورزی و منابع طبیعی اظهار داشت: طبق این ماده قانونی، ۱۰۰ درصد درآمدها و خسارات وارد شده به منابع طبیعی باید بمنظور حفاظت و احیا و انجام عملیات آبخیزداری و آبخوانداری در قالب بودجه سالیانه به منابع طبیعی بازگردد درحالیکه بطور معمول حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد از این درآمدها باز می گردد. لازم است این مبالغ در سیستم منابع طبیعی صرف حفاظت شود.
منصور، مشارکت جوامع دانشگاهی - علمی و استفاده از تکنولوژی های جدید را از دیگر محورها در جهت حفظ منابع طبیعی عنوان نمود و اظهار داشت: مرکز بین المللی مدیریت جامع حوضه آبخیز با تصویب یونسکو برای نخستین بار ایجاد و همین طور سامانه ۱۳۹ افتتاح شد. مرکز کنترل نیروهای حفاظتی نیز با بهره گیری از فناوری ها و تکنولوژی های نو و مشارکت جوامع علمی و دانشگاهی برای حفاظت از منابع طبیعی ایجاد و افتتاح شد.
وی با اعلان اینکه حفظ منابع طبیعی نیازمند اقدامی جهادی است، به ضرورت مشارکت مردمی اشاره و اظهار نمود: بدون مشارکت مردم امکان مدیریت منابع طبیعی وجود ندارد و محور اقداماتی که در حوزه زراعت چوب، مرتعداری، گیاهان دارویی برمبنای مشارکت مردمی بوده است. ۳۷۰ تشکل مردمی در سال قبل برای پشتیبانی از جنگلها و مراتع به وجود آمد و نیروهای مردمی در بیش از ۴۰۰ قرارداد مجری کار و فعالیت در منابع طبیعی شدند.
وی افزود: یکی از بارزترین نمادهای مشارکت مردم با منابع طبیعی در اطفای حریق است. در حالی که عمدتاً اطفای حریق در کشورهای جهان بر پایه نیروهای رسمی و دولتی صورت می گیرد اما در کشور ما مردم به سبب اهمیتی که به منابع طبیعی می دهند در اطفای حریق مشارکت می کنند اما متاسفانه گاهی مواجه با حوادثی ناراحت کننده دراین زمینه می شویم. سال قبل ۷ تن از هموطنان در جریان حریق در روستاهای مختلف کرمانشاه، خوزستان، فارس، چهارمحال و بختیاری جان خودرا از دست دادند.
منصور اضافه کرد: ضمن کوشش های فراوان اما هنوز نتوانسته ایم برای این ۷ نفر جبران خسارات نماییم اما امیدواریم که بتوانیم این مشکل را حل نماییم.
وی با اشاره به این که امسال چهار نفر از یک خانواده را در شهرستان فیروزآباد فارس در جریان اطفای حریق از دست دادیم، اظهار داشت: سال قبل برای پیش بینی حوادث احتمالی پیگیر بیمه بی نام شدیم و یک قرارداد بیمه مناسبی منعکس شد.
رییس سازمان جنگلها درباره تامین تجهیزات نیروهای حفاظتی سازمان جنگلها اظهار داشت: تعدادی تجهیزات تامین شد اما پوشش رادیویی یعنی؛ بی سیم یکی از ضرورت ها خصوصاً در زمان حریق و سایر حوادث منابع طبیعی است. ما در دهه ۷۰ پوشش بی سیمی آنالوگ داشتیم که به تدریج کنار گذاشته شد اما از پارینه بحث تهیه بی سیم دیجیتال مورد پیگیری قرار|گرفت و امروز ۴ استان آماده بهره برداری و استفاده از پوشش رادیویی خواهند بود.
منصور با اشاره به این که نیروهای یگان حفاظت سازمان جنگلها باید ضابط قضایی باشند، اظهار داشت: درپی هماهنگی هایی که با قوه قضاییه صورت گرفت حالا دادستان هر استان برای نیروهای آموزش دیده کد شناسیه ای تعیین و به ما اعلام می کنند و کارت ضابط قضایی برای این افراد صادر می شود.
به گزارش هم ماشین به نقل از ایسنا، در این مراسم که در سازمان جنگلها انجام شد از چند تن از جنگلبان و جنگل بان افتخاری و خانواده های مهشاد کریمی و ریحانه یاسینی دو خبرنگار فقید ایسنا و ایرنا تقدیر گردید. همین طور از یکی از اعضای خانواده بهزادی -که در حین اطفای حریق در آتش سوزی تنگ هایقر فیروزآباد جان خودرا از دست دادند- تقدیر گردید.1400/06/23
22:03:20
5.0 / 5
483
تگهای خبر: آب , تكنولوژی , دستگاه , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.