امروز: ۱۴۰۱/۰۵/۲۳

پاسخ مشاور شهردار تهران به ابهاماتی درباره قراردادهای شهرداری

پاسخ مشاور شهردار تهران به ابهاماتی درباره قراردادهای شهرداری به گزارش هم ماشین رئیس مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران در پاسخ به برخی جوسازی های اخیر در توئیتر خود نوشت: این فرایند شفاف و پاسخگویی مسیر قطعی شهرداری است اما باید تلاش نمود بنا به مسئولیت رسانه ای در مقابل شهروندان اذهان آنان را به سمت انحرافات بزرگ منعطف کرد.


به گزارش هم ماشین به نقل از ایسنا، سایت شهر نوشته است که چند هفته اخیر جوسازی هایی ضد اطلاع رسانی شهرداری صورت گرفته است. جهت این جوسازی ها، آنهم در واپسین روزهای دوره پنجم مدیریت شهری فضای مجازی به کمک افرادی آمده که با مطرح کردن برخی مطالب تلاش در تخریب مدیران شهری بخصوص در حوزه اطلاع رسانی داشته اند. غلامحسین محمدی، مشاور شهردار و رئیس مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران در پاسخ به این جوسازی ها در توئیتر خود نوشت: پاسخ به یک پرسش پرتکرار در فضای مجازی در مورد قراردادهای فرهنگی، اجتماعی، هنری و رسانه ای شهرداری که خوب است افرادی که واقعا به دنبال پاسخ هستند، حتما مطالعه و همرسانی کنند.
وی در ادامه اضافه کرد: شرکت پیام رسا در دو دهه گذشته مبتنی بر مبنای نامه خود عهده دار طراحی، اجرا، توسعه و انجام کلیه فعالیتهای مستقیم و غیرمستقیم ضروری جهت به کارگیری روش های اطلاع رسانی و تبلیغاتی برای شهرداری تهران و سازمان های وابسته و سایر مراکز متقاضی بوده است.
غلامحسین محمدی در تشریح وظایف این شرکت تصریح کرد: برگزاری انواع همایشها، نمایشگاه ها، جشنواره ها، برنامه های رادیو و تلویزیونی، کمپینهای تبلیغاتی و اطلاع رسانی (عوارض، پسماند، شهروندی...)، تأمین اقلام تبلیغاتی و هنری، تولید و توزیع فجازی و تبلیغات محیطی و لزوما تأمین نیروی انسانی و تجهیزات مرتبط همچون فعالیت های پیام رساست. این شرکت برای انجام مأموریت خود به سفارش کلیه کارفرمایان در شهرداری تهران (مناطق۲۲گانه، سازمانها، معاونت ها و... ) از راه انجام کار امانی با نیروهای شرکت یا پیمانی و از راه ترتیبات قانونی مناقصه و ترک تشریفات اقدام می کند.
رعایت انصاف و ایجاد رقابت با شناسایی پیمانکاران متخصص
مشاور شهردار و رئیس مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران ضمن اشاره به نمونه ای از آگهی های مناقصه در مورد تأمین خدمات نوشت: با عنایت به حجم و تنوع کارهای ارجاعی (به عنوان نمونه در نوروز و تابستان بیشتر از ۳۰۰ اقدام از سوی معاونت فرهنگی ارجاع شده) پیام رسا علاوه بر استفاده حداکثری از نیروهای خود نسبت به شناسایی پیمانکاران از راه فراخوان عمومی به منظور رعایت انصاف و ایجاد رقابت اقدام می کند.
او درباره نمونه فراخوان ها توضیح داد: ذیل ماده ۳۱ آیین نامه معاملات شهرداری در خصوص ترک تشریفات در صنایع مستظرفه و از طرفی بند ۳-۵ آیین نامه معاملاتی شرکت پیام رسا چون "شرکت عرضه دهنده برخی خدمات هنری، سمعی، بصری، طراحی، تبلیغات، موسیقی و... است و انجام این گونه پروژه ها بنا به درخواست متقاضی نیازمند استفاده از خدمات افراد خاص با درجه بندی های متفاوت می باشد. قیمت گذاری جهت اجرای چنین پروژه هایی دارای نوسان بوده و در قالب قیمت گذاری های متداول، دریافت استعلام بها، نظریه کارشناسی و ارزیابی توسط کارشناسان رسمی میسر نیست. بنابراین انجام چنین پروژه هایی با پیشنهاد مدیرعامل و تصویب هیئت مدیره به صورت ترک تشریفات قابل انجام است. "یعنی عملا برای انجام بخش عمده ای از فعالیت های فرهنگی، اجتماعی و رسانه ای که مبتنی بر سلایق و الگوهای خاصی است بنا به سیاستهای شهرداری، هیئت مدیره میتواند با عنایت به درخواست کارفرما تصمیم گیری کند.
رتبه بندی پیمانکاران برپایه تخصص و صلاحیت برای اطلاع رسانی
غلامحسین محمدی افزود: بنابراین اگر به تشخیص کارفرما مناقصه به علت احتیاج به محصولی باکیفیت منحصر بفرد یا خدماتی انحصاری منتفی باشد و ترک تشریفات نیاز باشد، پیام رسا ضمن بررسی نظر کارفرما از وندور فهرست اشخاص حقیقی و حقوقی با صلاحیت شناسایی شده در فراخوان پیشنهاد لازم را به هیئت مدیره عرضه می دهد.
او به اقدامات این شرکت اشاره و تصریح کرد: پیام رسا برای افزایش رقابت و رعایت عدالت و صرفه و صلاح شهرداری در این مرحله سه اقدام انجام داده است: ۱. تشکیل شورای بازاریابی و فروش برای نظارت بر وندور فهرست ۲. رتبه بندی مجریان مبتنی بر سوابق، تخصص و صلاحیتها ۳. تعرفه گذاری و تعیین قیمت در همکاری با متخصصان، اصناف و اتحادیه ها
پیچیدگی های تصمیم گیری برای تولید محتوا در فضای مجازی
مشاور شهردار و رئیس مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران اضافه کرد: نتیجه این بررسی ها در کنار نظرات کارفرما و در صورت ضرورت گزارش توجیهی به هیئت مدیره عرضه می شود. تصمیم گیری در مورد قراردادها برای مدیران زمانی پیچیده تر است که به علت گستردگی فضای مجازی و تولیدکنندگان و توزیع کنندگان متنوع محتوا با پیشنهادات متفاوتی روبرو می شوند. بعنوان نمونه برای توزیع محتوا به ازای هر هزار بازدید در شبکه های اجتماعی تلگرام و اینستاگرام حداقل سه الگوی قیمت گذاری وجود دارد که هیئت مدیره بسته به این که ماهیت محتوا آموزشی، اطلاع رسانی یا تبلیغاتی است در این خصوص تصمیم گیری می کند.
پاسخگویی به ابهامات اطلاع رسانی تهران ۱۴۰۰
او تصریح کرد: در نهایت بعد از انتخاب مجری و تعیین صلاحیت و قیمت توسط هیئت مدیره، مراحل انعقاد قرارداد، دریافت تضمینات، تعیین ناظر، تدوین صورت وضعیت، تصویب در کمیسیون معاملات و موارد دیگر با دقت انجام می شود. در کلیه مراحل ذیحساب، بازرسی و حراست مجموعه های پیام رسا و کارفرما حضور دارند. همینطور قبل از هر اقدامی وجود سرفصلهای اعتباری سنجیده میشود. مثلا پروژه «تهران ۱۴۰۰» مستند به مصوبات شورای اسلامی شهر تهران و ردیف های بودجه سال ۱۳۹۹ دارای اعتبارات هزینه ای بوده است و با راهبری دبیرخانه اقدامات لازم انجام شده است. هیچ قراردادی بدون مصوبات بالادستی منعقد نمی گردد.
کاهش صدمه ها و مدیریت بحران با اطلاع رسانی
غلامحسین محمدی در مقام پاسخگویی به ابهاماتی که در فضای مجازی مطرح گردیده است، نوشت: اول: شهرداری پول پاشی(ولخرجی، ریخت و پاش) کرده است. ریخت و پاش یعنی خارج از برنامه و بودجه مصوب و بی جهت و مبتنی بر سلیقه کاری را انجام دادن. در صورتیکه مثلا قراردادهای تولید و توزیع محتوا (نشریه، فیلم، برنامه تلویزیونی، اکران محیطی و... ) مستند به ردیفهای بودجه است. ذیل سرفصل و ردیفهای ارتباط شهر و شهروند، آموزشهای شهروندی، برنامه های نوروزی، توسعه استودیو شهر، توسعه دیپلماسی شهری، تهران ۱۴۰۰، برندینگ تهران و امثالهم که مورد تصویب شورای اسلامی شهر تهران است ردیف مربوطه به شرط تأمین اعتبار و تخصیص هزینه شده است.
مشاور شهردار و رئیس مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران ضمن اشاره به اینکه شهرداری یک سازمان بسیار بزرگ با ذینفعان مختلف است، اضافه کرد: مخاطبین شهرداری از شهروندان عادی، نخبگان و مجامع و گروه های ذینفوذ هستند و همگی به شکلی با شهرداری تعامل دارند. علاوه بر این شهرداری وظایفی دارد. مثلا شادی و نشاط در سطح یا تعظیم شعائر و مناسبتها! آموزش شهروندان... برای کاهش صدمه ها و مدیریت بحران، اطلاع رسانی برای همکاری در مدیریت ترافیک و آلودگی هوا، درخواست پرداخت عوارض و یا استفاده از خدمات شهر هوشمند. همه این مأموریت ها بنحوی با اقدامات فرهنگی و اجتماعی و رسانه ای گره خورده اند که برنامه های مجزایی را می طلبند. ما موظفیم زیرساخت مناسب برای برگزاری برنامه ها و رویدادها و اطلاع رسانی هر یک را در جامعه مخاطب فراهم نماییم.
وجود فیلترهای ارزیابی
او با بیان اینکه ارقام قراردادها با موضوعات تطابق ندارد! افزود: باید گفت بخشی از اطلاعاتی که روزهای گذشته منتشر گردید غلط و جعلی و قسمتی دیگر هم با بالا و پایین کردن عناوین و انتشار گزینشی شرح خدمات و برگهای آنالیز نمی تواند مبنای بررسی واقع شوند. بعنوان نمونه؛ قراردادهای اجرای کنسرت، توزیع محتوا، طراحی گرافیک و امثالهم بدون تشریح حجم خدمات و گزینشی مورد سوال واقع شد. اگر به روند تشریح شده برای هر قرارداد که ذکر شد توجه گردد یقینا با وجود چند فیلتر چنین ارزیابیهای قاطعی قابل انجام نیست. توزیع محتوای ماهانه برای کسب حداقل ده میلیون بازدید در شبکه های اجتماعی و یا برگزاری بیشتر از ۵۰ کنسرت در سطح شهر یا طراحی محتوا و بصری سازی یک کمپین در بیشتر از صد سازمان شهرداری، ده نوبت اکران محیطی، ده ها المان و مراسم جزییاتی است که تا مخاطب نداند نمی تواند ابراز نظر کند. چنین تقلیل گرایی در شبکه اجتماعی توئیتر تنها سبب ایجاد جدل و سو تفاهم می شود. البته اگر اغراض سیاسی یا شخصی بحث را آلوده نکند. در کنار این موارد رقم قراردادها به صورت ناخالص در سایت شفاف بارگذاری شده اند و عمدتا نزدیک ۳۰ درصد ارقام کسورات قانونی(بیمه و مالیات و بالاسری) است. باید به این مهم هم توجه نمود که لزوما رقم قرارداد اعلامی با ارقام نهایی یکسان نیست. امکان دارد ارقام در میانه راه به علل متعدد تعدیل شوند. همچون می توان به برخی برنامه های فرهنگی نوروزی، تابستانی، ۱۴۰۰، رسانه ای اشاره نمود که به علت کرونا ابتر مانده اند و ارقام تعدیل شده اند.
غلامحسین محمدی در پاسخ به ابهام سوم هم تصریح کرد: رانت توزیع شده است. به نورچشمی ها پروژه داده اند! فرآیند و علل ترک تشریفات توضیح داده شد. فراخوانهای عمومی برای شناسایی مجریان انجام شده است. ترتیبات قانونی ترک تشریفات مانند وندور فهرست و تعرفه گذاری انجام شده است و نظرات کارفرما در کیفیت کار هم دریافت شده... این افترا با وجود همه این ترتیبات گزاره اثبات یا ابطال پذیر نیست. قانون و عرف مسئولیت و اختیاراتی را به مدیران واگذار نموده و آنها با رعایت انصاف و ترتیبات قانونی به علت اهمیت سلایق در فعالیت های فرهنگی و هنری و تبلیغاتی به اضخاصی رسیده اند. البته تنوع و گستره مجریان همکار شهرداری موید آن است که تا حد ممکن گروه ها و افراد مختلف مشارکت کرده اند. در بین خبرنگاران، هنرمندان، رسانه ها، شرکتهای تبلیغاتی، کمپینرها و اینفلوینسرها، فیلمسازان افراد متنوعی در وندور فهرست بوده اند که بر این گزاره خدشه وارد می نماید. و اما در آخر باید بگویم که قراردادها همگی بعد از طی تشریفات قانونی و بررسی توسط کمیسیون ها و نهادهای نظارتی در صورت اجرا در سامانه شفافیت قرار می گیرند. این مسیر عمیقا مورد تایید و حمایت شهرداری تهران برای افزایش پاسخگویی و مسولیت پذیری است.
او در انتها در سخنی هم با اندک بسیار معدودی از افراد که در بررسی های خود به خطا رفتند، اضافه کرد: این فرایند شفاف و پاسخگویی مسیر قطعی شهرداری است اما باید تلاش نمود بنا به مسئولیت رسانه ای در مقابل شهروندان اذهان آنان را به سمت انحرافات بزرگ منعطف نمود. رفع ابهام در مورد این فعالیت های روتین شهرداری پسندیده است اما گمان نمی کنید آزادسازی بیشتر از ۱۰۰۰ملک با رقمی چندهزاری میلیاردی مهم تر از این رفع ابهام(قطعا ضروری) است؟ آیا نباید تمرکز بیشتری بر آن موارد باشد؟ اهمیت کدام بیشتر است؟ آیا نمی توان گمان برد دقیقا بعد از انتخابات این موارد امکان دارد با اغراض شخصی و سیاسی همراه باشد؟
منبع:

1400/04/18
21:53:00
5.0 / 5
525
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.