امروز: ۱۴۰۱/۰۴/۰۵

سه گام مهم دولت سیزدهم در زمینه ایمنی

سه گام مهم دولت سیزدهم در زمینه ایمنی به گزارش هم ماشین مدیرعامل سازمان مردم نهاد خانه نجات ایران با اعلان اینکه دولت بعدی باید در دو بخش فردی و گروهی به آموزش، آگاهی رسانی و ایجاد فرهنگ در زمینه ایمنی بپردازد، اظهار داشت: اعتماد سازی نیز اولویتی است که باید به آن رسیدگی شود، چونکه در غیر این صورت حتی فرهنگ سازی درباب ایمنی هم بی نتیجه خواهد ماند.


بختیاری در گفت و گو با ایسنا در خصوص اولویت هایی که باید دولت بعدی و شورای ششم درباب موضوعات در رابطه با ایمنی داشته باشند اظهار نمود: اولویت هایی که باید دولت آینده و شورای ششم درباب موضوعات ایمنی داشته باشند را می توان در سه سطح بررسی کرد.
وی افزود: این در سه سطح فردی، گروهی و زیرساختی و سازمانی طبقه بندی می شود.
مدیرعامل سازمان مردم نهاد خانه نجات ایران اظهار داشت: در زمینه فردی باید به افزایش سطح آگاهی و فرهنگ ایمنی توجه ویژه ای شود. هر فردی، باید با فرهنگ ایمنی آشنا باشد. برخی موارد جزیی مثل داشتن کپسول اطفاء حریق در خانه، خودرو و محل کار، داشتن کوله نجات که موجب تاب آوری و بقاء می شود، آگاهی از نحوه احیای قلبی یا کنترل خون ریزی، آشنا بودن با نقاط امن خانه و.. در مجموع فرهنگ ایمنی است و یکی از اولویت های دولت آینده باید این باشد که این ها را آموزش دهد و برای آن ارزش قائل باشد چونکه در تمام حوادث نیروهای امدادی تا مدتی امکان حضور در محل حادثه را ندارند و افراد حاضر در محل هستند که می توانند جان خودرا نجات دهند.
وی اضافه کرد: ساخت فیلم، ورود دروس ایمنی به دانشگاه ها و.. می تواند همچون اقداماتی باشد که می توان در این حوزه انجام داد.
مدیر عامل سازمان مردم نهاد خانه نجات ایران اظهار داشت: در بخش دیگر، فرهنگ ایمنی در بین گروهی از افراد مطرح می شود. ساکنان یک ساختمان، فروشندگان یک مجتمع تجاری، کارکنان یک اداره و.. از این گروه ها هستند. این فرهنگ در بین گروه ها نیز باید وجود داشته باشد. می بینیم که برخی ایمنی را در خانه رعایت می کنند، اما زمانی که وارد گروه می شوند، موارد کمتری از ایمنی را رعایت می کنند؛ مثلا شاید افراد مبلغی را برای شارژ ساختمان بپردازند که درباب ظاهر ساختمان هزینه شود، اما کمتر می بینیم که هزینه ای برای شارژ کپسول های ایمنی ساختمان صرف شود.
بختیاری افزود: دولت بعدی باید در دو بخش فردی و گروهی به آموزش، آگاهی رسانی و ایجاد فرهنگ در زمینه ایمنی بپردازد.
وی در ادامه با اشاره به مبحث زیرساخت های مورد نیاز درباب ایمنی اظهار داشت: دستورالعمل های بسیار و سامانه های بسیاری در این حوزه کم داریم. مثلا در بعضی از کشورها قبل از وقوع حادثه ها با آلارم هایی که به تلفن همراه افراد فرستاده می شود به آنها هشدار داده می شود، این در شرایطی است که ما نه فقط این اقدام را انجام نمی دهیم بلکه در این خصوص فرهنگسازی هم انجام نشده است.
مدیرعامل انجمن خانه نجات ایران اضافه کرد: به مسائل دیجیتال و تکنولوژی برای افزایش ایمنی باید توجه گردد چونکه در این حوزه تا کنون ضعیف عمل کرده ایم.
وی اظهار داشت: همین طور دولت آینده باید درباب امدادرسانی های بعد از بحران میان مردم اعتماد سازی انجام دهد. در زلزله کرمانشاه صف طولانی ماشین های شخصی را دیدیم که قصد داشتند به مردم کمک کنند، این نشان میدهد که مردم اعتماد کافی ندارند و احساس می کنند که حتما نیاز است خودشان بیایند و به مردم کمک کنند. بدین سبب اعتماد سازی نیز اولویتی است که باید به آن رسیدگی شود چونکه در غیر این صورت حتی فرهنگ سازی درباب ایمنی هم بی نتیجه خواهد ماند.
وی اظهار داشت: سازمان مدیریت بحران باید آنقدر با افراد ارتباط خوبی برقرار کند که افراد به آنها اعتماد داشته باشند. می بینیم که صفحه اینستاگرام این سازمان ها فالوور زیادی ندارد، یعنی افراد حتی برای گرفتن خبرهای مربوط به حوادث هم به آنها مراجعه نمی کنند.
وی با اشاره به آموزش گروه های دوام اظهار داشت: شهرداری تهران طی ۱۰ سال قبل حدود ۳۵ هزار نفر را تحت عنوان گروه های دوام آموزش داده اما از آن جایی که ارتباط خودرا با آنها قطع کرده همینقدر هم مخاطب ندارد، این در شرایطی است که اگر ارتباط خودرا با این افراد حفظ می کرد حلقه بسیار بزرگی را در حوزه اطلاع رسانی حفظ می کرد.
منبع:

1400/04/01
11:52:52
5.0 / 5
538
تگهای خبر: ایمنی , تكنولوژی , خودرو , ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.