امروز: ۱۴۰۱/۱۱/۰۸
نگاهی به اظهارات نامزدهای انتخابات- ۶

ساخت سالانه یك میلیون واحد مسكونی امكان پذیر است؟

ساخت سالانه یك میلیون واحد مسكونی امكان پذیر است؟ هم ماشین: در حالی حدودا همه کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری بر ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی تاکید دارند، که تا قبل از این دو سند بالادستی که ساخت این تعداد واحد را راه حل می داند، اجرا نشده بود.به گزارش هم ماشین به نقل از مهر، برمبنای طرح جامع مسکن که در دوره وزارت عباس آخوندی در راه و شهرسازی به تصویب رسید و بعنوان سند بالادستی مورد استفاده قرار گرفت، باتوجه به شرایط جمعیتی کشور، نیازمند ساخت سالانه ۹۰۰ هزار واحد مسکونی هستیم.
طرح جامع مسکن: سالی ۹۰۰ هزار واحد نیاز داریم
بر اساس طرح جامع مسکن، کشورمان باتوجه به شرایط جمعیتی، نیازمند ساخت سالانه ۹۰۰ هزار واحد مسکونی است.
از این تعداد، ۲۰۰ هزار واحد مسکونی به مسکن روستایی و ۷۰۰ هزار واحد به مسکن شهری اختصاص دارد.
ساخت سالانه ۲۲۰ هزار واحدمسکونی در سال های ۹۲ تا ۹۸
این در حالی است که برمبنای اعلام سازمان همیاری شهرداری ها و دهیاری های کشور، در فاصله سالهای ۹۲ تا ۹۸ بطور متوسط سالانه ۳۰۰ هزار پروانه ساختمانی صادر گردیده است. البته همه پروانه های ساختمانی، منجر به ساخت و ساز نمی گردد و تعداد ساخت و سازها معمولاً کمتر از تعداد پروانه های صادره است.
پروانه اصلانی مدیرکل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی سال قبل اعلام نمود تنها ۷۵ درصد پروانه های ساختمانی صادر شده منجر به ساخت و ساز می شود.
آخوندی طرح جامع مسکن را عمل نکرد
عمل نکردن وزیر سابق راه و شهرسازی به مصوبه ای که در دوره وزارت خود وی و با عنوان طرح جامع مسکن ملاک عمل باید قرار داده می شد، به کاهش شدید تولید مسکن و سپس انباشت تقاضای مسکن و نهایتاً افزایش شدید قیمت آن در سه سال اخیر منجر گردید.
طرح اقدام ملی مسکن؛ برای جبران ۶ سال رکود ساخت و ساز
این اختلاف فاحش میزان مسکن تولید شده با رقمی که می بایست تولید می شد (سالی ۴۰۰ هزار واحد مسکن شهری) سبب راه اندازی طرحی با نام اقدام ملی مسکن از طرف محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی شد که با وجود گذشت ۲ سال از شروع اجرای این طرح، تا کنون همین هدف گذاریِ سالانه ۴۰۰ هزار واحد هم به نتیجه نرسیده است.
قانون جهش تولید مسکن؛ سند بالادستی الزام دولت به ساخت سالانه یک میلیون واحد
دومین سند بالادستی که مقرر است بعنوان هدف گذاری ساخت و ساز با عنوان سالی یک میلیون واحد مسکونی در دستور کار قرار گیرد، طرحی با عنوان جهش تولید مسکن می باشد که از اواخر فروردین ماه امسال در دستور کار بررسی نمایندگان قرار گرفت و به تصویب نمایندگان رسید
در این طرح، ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی روستایی و شهری مورد تاکید قرار گرفته است.
دستگاه های دولتی باید اراضی خودرا رایگان به ساخت مسکن بدهند
بر اساس ماده ۹ این طرح، سازمان جنگلها و مراتع مکلف به اختصاص اراضی ملی مورد نیاز برای شهرک سازی شد و همین طور نمایندگان با تصویب ماده ۱۰ این طرح، دستگاه های دولتی را مکلف به واگذاری رایگان اراضی در اختیار، برای تولید مسکن کردند.
بنابراین ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال، چیزی نیست که دور از دسترس باشد و همه بخش های مطالعاتی و پژوهشی آن در دستگاه های مخالف همچون دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی و مرکز پژوهش های مجلس نهایی و تأیید شده است.
انبوه ساز: ساخت مسکن خیلی از صنایع را از رکود خارج می کند
سید مجید نیک نژاد عضو هیئت مدیره کانون سراسری انبوه سازان مسکن در گفت و گو با خبرنگار مهر، می گوید: بخش ساخت و ساز مسکن، پیشران اقتصادی کشور است و اگر این بخش راه بیفتد، خیلی از صنایع و مشاغل نیز به دنبال آن از رکود خارج می شوند.
وی اضافه کرد: البته باید در نظر داشت که ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی، پس از کنترل رشد فزاینده نقدینگی و همین طور کنترل تورم عمومی کالاها شروع شود؛ چون در غیر این صورت قیمت تمام شده ساخت و ساز، قابل کنترل نیست. تا مشکلات موجود ریشه ای حل نشود، ساخت و ساز هم راه نمی افتد.
این انبوه ساز مسکن با تاکید بر این که باید موانع تولید از سر راه مسکن برداشته شود اظهار داشت: از دیگر مواردی که در نهضت ساخت و ساز باید در نظر گرفته شود، این است که نباید برای اعطای تسهیلات بانکی به ساخت مسکن، از محل پول پر قدرت بانک مرکزی تسهیلات در نظر گرفته شود.


منبع:

1400/03/23
10:18:12
5.0 / 5
551
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.