امروز: ۱۴۰۱/۰۷/۰۲

استانداردهای جهانی نقل و انتقال گونه های حیوانی

استانداردهای جهانی نقل و انتقال گونه های حیوانی خراسان رضوی حیوانات نباید برای برآورده کردن نیازهای ما تمام زندگی خودرا در اسارت باشند، پژوهشگران معتقدند، حیوانات در باغ وحش زودتر می میرند، مجبور به انجام حرکات نمایشی و در حقیقت اسیر می شوند.


شاید صدها سوال درباره باغ وحش داشته باشید ازجمله این که در این روزهای کرونائی باغ وحش ها چگونه درآمد کسب می کنند و یا نگهداری از حیوانات به چه صورت است، با نگاهی دقیق به اقتصاد باغ وحش ها می توانید به مطالبی درباره درآمدزایی و آینده باغ وحش ها دست یابید.
اقتصاد باغ وحش
تامین مالی فعالیت باغ وحش ها مانند باغ های گیاه شناسی یا موزه، تلفیقی از کمک مالی بازدیدکنندگان، اهداکنندگان خصوصی، دولتی و سایر موارد است. برای مثال، باغ وحش سن دیگو، معروف ترین باغ وحش آمریکا را در نظر بگیرید، هزینه ورودی برای افراد بزرگسال ۵۰ دلار و کودکان ۳ تا ۱۱ سال، ۴۶ دلار است، اما این مبلغ برای بیشتر خانوارهای آمریکایی زیاد است و البته همین مقدار زیاد نیز نمی تواند برای ادامه حیات این مجموعه کافی باشد. یک خاصیت غیرمعمول اقتصاد باغ وحش که آنرا از سایر مشاغل متفاوت می کند، این است که باغ وحش ها معمولا حیوانات را خرید و فروش نمی کنند، بلکه فقط با آنها تجارت می کنند.
قراردادن برچسب قیمت بر روی حیوانات ریشه تاریخی دارد. باغ وحش های قرن نوزدهم برای رفتن به سرزمین های خارجی و گرفتن حیوانات به کاشفان متکی بودند. باغ وحش ها برای تهیه انواع حیوانات عجیب وغریب برای جذب بازدیدکنندگان به کاوشگرانی مانند کارل هاگنبک (تاجر آلمانی حیوانات وحشی) نیاز داشتند. هاگنبک و افرادی مانند وی برای انجام ماموریت های خود سخت تلاش می کردند. از دیگر نمونه ها کشتن والد و اسیرکردن حیوانات برای پرکردن باغ وحش بود و البته شکارچیان بدون مجوز و قاچاقچیان نیز در این میان نقش داشتند.
سرانجام، در دهه ۱۹۷۰، جامعه باغ وحش ها تصمیم گرفتند که سود مالی تجارت حیوانات را از باغ وحش ها حذف نمایند و این مساله اطمینان ایجاد می کرد که باغ وحش ها در قاچاق و کشتار حیوانات شرکت نداشته باشند، اما برای رهایی از این مساله و بعد از تصویب این قانون در سال ۱۹۷۳ برای گونه های در معرض خطر، باغ وحش ها و آکواریوم ها ملزم شدند پیش از خرید گونه های در معرض خطر، مجوز دریافت نمایند.
این روزها، باغ وحش ها و آکواریوم ها حیوانات خودرا مبادله یا اهداء کرده و در فضای آنلاین، همانند یک بستر اقتصادی مشترک همکاری می کنند. بعنوان مثال، دولت چین بخش عمده ای از پانداهای جهان را کنترل می کند و باغ وحش ها و شهرها با قصد اضافه کردن یک پاندا به مجموعه باغ وحش خود باید با کشور چین مذاکره داشته باشند. دولت چین پاندا را از نظر نمادین و فرهنگی دارای ارزش بالایی می داند و نمی خواهد پانداهایی پرورش داده شوند که از آنها به خوبی مراقبت نمی گردد.
تاثیر اقتصادی باغ وحش ها
باغ وحش ها تاثیر اقتصادی قابل توجهی در شهرها و مناطق محل استقرار دارند. باغ وحش ها پول صرف شده در عملیات و ساخت وساز را بعنوان اثر چندبرابری در اقتصاد گسترده تر می دانند. به ازای هر یک میلیون دلار هزینه شده توسط باغ وحش ها برای هزینه های عملیاتی ۲۸.۴ شغل و به ازای هر یک میلیون دلار هزینه در ساخت وساز ۲۳.۴ شغل ایجاد می شود.


فواید باغ وحش ها و آکواریوم ها
تسهیلاتی که اتحادیه باغ وحش ها و آکواریوم های معتبر (AZA) به علت استاندارد بالا در رفاه حیوانات، حفاظت، تحقیقات، آموزش و تفریح در نظر می گیرد، بسیار مفید می باشد. اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت (IUCN)، لیست قرمز گونه های در معرض انقراض را اعلام می کند و بازدیدکنندگان باغ وحش ها و آکواریوم ها می توانند این لیست را ببینند.
باغ وحش ها و آکواریوم ها چگونه به حفاظت از حیوانات کمک می کنند؟
در سال ۲۰۱۹، AZA و اعضاء آن بیش از ۲۳۰ میلیون دلار صرف کارهای حفاظتی صحرایی در ۱۲۷ کشور با تمرکز بر زیست شناسی و نظارت بر جمعیت، معرفی مجدد، آموزش حفاظت و غیره کردند. نجات حیوانات از انقراض و با اهمیت ترین برنامه حفاظت باغ وحش ها و آکواریوم های معتبر اعضاء AZA را گرد هم آورد تا تخصص جمعی خودرا متمرکز کرده و از مخاطبان عظیم آنها برای نجات گونه هایی مانند لاک پشت های دریایی و گرگ های قرمز آمریکایی استفاده کنند.
باغ وحش ها و آکواریوم ها از گونه های در معرض خطر محافظت و با باغ وحش ها و آکواریوم های معتبر AZA اغلب با خدمات ماهی و حیات وحش ایالات متحده (USFWS) همکاری می کنند تا به نجات، توان بخشی و مراقبت از حیوانات وحشی مانند لاک پشت های دریایی، گاو دریایی و سمور دریایی تا زمان رهاسازی باردیگر به طبیعت کمک کنند.
صندوق جهانی حیات وحش هشدار داد که جمعیت جهانی حیات وحش طی بیش از چهار دهه بطور متوسط ۶۸ درصد کاهش یافته است. در صورتیکه گونه ها در سراسر جهان با فشارهای فزاینده از دست دادن زیستگاه، تغییر آب وهوا و تجارت غیرقانونی حیات وحش روبرو هستند اما برنامه های پرورش حیوانات اسیرشده رواج یافته است. این خطر وجود دارد که حذف حیوانات از زیستگاه های طبیعی آنها به جمعیت وحشی باقی مانده لطمه برساند، از تنوع ژنتیکی آن بکاهد و میزان بقاء آنها را کم کند. همچنین، حیوانات اسیرشده می توانند عاملی در انتقال بیماریهای عفونی به طبیعت باشند.


راشل پلوتکین، کارشناس حیات وحش در سازمان زیست محیطی مستقر در کانادا عنوان کرد: چالش دیگر این است که اطمینان حاصل نماییم آیا حیوانات رها شده در طبیعت می دانند که چگونه در محیط ناآشنا زندگی کنند یا خیر. با اهمیت ترین حیواناتی که اسارت توانست آنها را از انقراض نجات دهد شامل:
تامارین شیری طلایی
در دهه های ۱۹۶۰ و ۷۰، تامارین شیری طلایی (یک گونه از تیره میمون های پنجه ای) فقط در ایالت ریودوژانیرو برزیل زندگی می کرد و در خطر انقراض بود. تلفیقی از جنگل زدایی و تجارت حیوانات اهلی موجب کاهش جمعیت آنها (چند صد نفر) شد، تا اینکه نزدیک به ۱۵۰ باغ وحش برای نجات اینگونه با هم متحد شدند تا با پرورش آنها در اسارت، نسل این حیوان را افزایش (بیش از ۳۵۰۰ تامارین) دهند.
غزال اوریکس
تیزشاخ عربی یا غزال اوریکس یا خَربُز، گونه ای از خانواده گاوسانان و بومی مناطق استپی و بیابانی شبه جزیره عربستان و مدیترانه شرقی است که با اسارت تعداد آنها افزایش پیدا کرد. باغ وحش فینیکس ایالات متحده با ۹ اوریکس اسیر شده از طبیعت این برنامه را شروع و زمینه ای برای پرورش حیوانات در اسیری ایجاد کرد.
اسب شوالسکی
اسب شوالسکی یا تاخی یا اسب جونغارستانی زیرگونه ای کمیاب و در معرض انقراض از اسب وحشی است که بومی استپ های آسیای مرکزی خصوصاً مغولستان است. در باغ وحش های جهان چند اسب پرزوالسکی باقی ماندند و در سال ۱۹۷۷ برای حفظ و حفاظت از آن، مبادله اسب ها بین باغ وحش ها شروع شد.
دلیجه موریس
در سال ۱۹۷۴، موریس دلیجه (یک گونه از سرده شاهین) کمیاب ترین پرنده در جهان بود. از میان رفتن زیستگاه و استفاده بیش از اندازه از سموم دفع آفات موجب شد تا فقط چهار پرنده از این نوع در طبیعت باقی بمانند و برنامه اسارت و پرورش موجب شد تا باردیگر اینگونه افزایش یابد، اما هم اکنون در معرض انقراض است.
لاک پشت گالاپاگوس
در دهه ۱۹۶۰، تعداد لاک پشت های گالاپاگوس (بزرگ ترین گونه زنده تیره سنگ پشت و دهمین جانور سنگین جهان با وزنی معادل ۴۰۰ کیلوگرم و طول بیش از ۱.۸ متر) در اسپانولا، یکی از جزایر گالاپاگوس به ۱۵ لاک پشت رسید. در دهه های ۱۹۶۰ و ۷۰، همه لاک پشت های زنده باقی مانده با هدف ازدیاد جمعیت در گونه ها به یک مرکز در جزیره سانتا کروز در نزدیکی آن منتقل شدند. لاک پشت ۱۳۰ ساله ای با تولیدمثل توانست از انقراض نجات یابد. لاک پشت «دیگو» بعد از انتقال از باغ وحش سان دیگو به جزایر گالاپاگوس، به افزایش بیش از ۲۰۰۰ لاک پشت در حال مرگ کمک کرد.


باغ وحش ها، متهم به بدرفتاری با حیوانات
باغ وحش ها در جهانی که تحت تاثیر تغییرات آب وهوایی، ازبین رفتن زیستگاه و افزایش تعداد انسان هاست، از گونه های در معرض خطر محافظت می کنند. باغ وحش ها بخش عمده ای از فرهنگ کشور انگلیس هستند. طبق انجمن باغ وحش ها و آکواریوم های انگلیس و ایرلند، سالانه حدود ۳۰ میلیون بازدید از مجموعه های حیوانات انجام می شود. با اهمیت ترین دلیلهای وجود باغ وحش، آموزش، تحقیق و حفاظت است.
بحث این است که باغ وحش ها به بازدیدکنندگان، خصوصاً جوانان، در مورد شگفتی های حیات وحش این سیاره آموزش می دهند، اما نظرات مخالفی نیز هست و برخی اعتقاد دارند که تلویزیون یا اینترنت منابع بسیار بهتری برای درک حیوانات هستند تا باغ وحش. برنامه های تولیدمثل برای حیواناتی که در آستانه انقراض قرار دارند از اهمیت خارق العاده ای برخوردارست و باغ وحش محیط مناسبی برای این کار است. گزارش ها نشان داده است که در بعضی از باغ وحش ها و محل نگهداری حیوانات، انسان می تواند با حیوان در تماس باشد و مثلا حیوان را نوازش و یا سوار بر آن گشت وگذار کند و یا حیوانات را تغذیه و با آنها عکس سلفی بگیرد.


مراحل انتقال حیوانات باغ وحش
حمل و نقل حیوانات بین باغ وحش ها و پارک های سافاری در سراسر جهان نیاز به تدبیر بیشتری دارد. باب لارنس، مدیر حیات وحش پارک سافاری وست میدلندز اظهار داشت: «نقل مکان کردن به یکی از پراسترس ترین کارهای انسانی تبدیل گشته است، بدین سبب احیانا همین مسئله در مورد حیوانات نیز صادق است.» ماه ها پیش از ورود، برنامه ریزی برای ورود جدیدالورود شروع می شود. این روزها برای اطمینان از مناسب بودن حیوانات و انتقال بدون بیماری، باید مدارک و آزمایش ارائه شود. سپس، حدود یک ماه پیش از رسیدن آنها، بازدید انجام می شود و هرچه بیشتر اطلاعات درباره نحوه نگهداری و مدیریت حیوان داشته باشیم، انتقال به محیط جدید، آسان تر خواهد بود.
روند حمل حیوانات زنده توسط خطوط هوایی از اوایل دهه ۱۹۳۰ شروع شد و در سال ۲۰۲۰ حرکت حیوانات زنده توسط هوا منصفانه ترین، راحت ترین و همین طور مناسب ترین گزینه حمل و نقل ازراه دور برای حیوانات زنده تلقی شد. همه شرکت های تدارکاتی این خدمات را ارائه نمی دهند و شرکت های درگیر این موارد باید بطور ایده آل از دستورالعمل ها برای حفاظت و مراقبت بیشتر از دام پیروی کنند. از آنجائیکه بیشتر دام ها (به استثنای چند مورد) در محفظه بار هواپیما جابه جا می شوند، تهیه محیط نگهداری محموله پیش از بارگیری حیوانات اهمیت زیادی دارد. علاوه بر این، هنگام حمل بار حیوانات، باید کمترین مسیر ممکن را انتخاب کنید تا حداقل توقف و زمان صرف شده روی زمین را تضمین کنید. در صورتیکه حیوانات باید تا حد امکان نزدیک به زمان عزیمت بارگیری شوند، باید بلافاصله بعد از فرود تخلیه شوند. همین طور عاقلانه است که از دمای بالا در همه زمان ها خودداری شود، بنا بر این بیشتر حمل و نقل های حیوانات شبانه انجام می شود.
برای واردکردن حیوانات باغ وحش به کشوری مانند نیوزیلند روش های خاصی وجود دارد که به کاهش هرگونه خطرات امنیت زیستی کمک می نماید. برای واردکردن موفقیت آمیز حیوانات باغ وحش باید مواردی مانند استانداردهای بهداشتی واردات برای حیوانات باغ وحش، کشورها و گونه های مورد تایید (درخواست مجوز حداقل ۶ هفته پیش از ترک حیوانات از کشور صادرکننده)، اطلاع رسانی حداقل هفت روز پیش از ورود حیوانات، ارسال اسناد حداقل ۷۲ ساعت پیش از ورود حیوانات، اعلام داروی خاص، نیازهای قرنطینه بعد از ورود و هزینه های مربوطه را در نظر گرفت.


برای واردات حیوانات باغ وحش، باید از تسهیلات محدود شده برای حیوانات مانند باغ وحش، پارک حیوانات یا مکان نگهداری استفاده کنید. حیوانات باغ وحش ممکنست در راه حرکت به کشور دیگری از کشوری مانند نیوزیلند عبور کنند. حیوانات باغ وحش در حال گذر از نیوزیلند مشمول الزامات امنیت زیستی هستند و باید مجوز حمل و نقل داشته باشند. حیوانات باغ وحش تنها در صورت وجود استاندارد بهداشت وارداتی (IHS) برای آن حیوان و کشور می توانند بوسیله نیوزیلند عبور و مرور کنند.
آقای لارنس اظهار داشت: بیشتر حیوانات در طول سفر می نشینند و یا می خوابند. کرگدن ها فقط بی وقفه غذا (هویج) می خورند، آنها علاقه زیادی به میوه و سبزی دارند. وی ادامه داد: برای احتیاط، حیوان موردنظر باید مدتی جدا باشد. باتوجه به محدودیت جابه جایی حیوانات بوسیله هوایی، تعداد موارد کاهش یافته است و البته نقل وانتقال حیوانات به هر طریقی، مشکلات خاص خودرا خواهد داشت.
تعدادی از عوامل اساسی که برای انتقال ایمن حیوانات زنده باید بررسی شود، نیازهای فیزیکی حیوانات، رسیدگی و پردازش زمین، تنظیمات هواپیمای ECS (سیستم کنترل محیط) و محیط در راه و فرودگاه است. با این وجود، لازم به یادآوری است که ترتیب بارگیری، جابه جایی و بسته بندی و تنظیمات به نوع حیوان منتقل شده بستگی دارد. وقتی بیش از یک گونه حیوان منتقل می شود، این وظیفه چالش برانگیزتر خواهد شد. کارشناسان دراین زمینه اظهار کردند: ستاندن مجوز صادر شده توسط مقامات محلی پیش از بارگذاری از سخت ترین موارد حمل و نقل حیوانات زنده است. باید تمام مسیرهای مناسب و زمان حمل و نقل بررسی شود و سپس بهترین روش برای سلامتی و ایمنی حیوان را انتخاب نماییم.
این سفر همین طور خطراتی ازجمله تغییر دما، تلاطم در طول سفر یا فرود ناخوشایند در مقصد را به همراه دارد و می تواند حیوانات را گرفتار استرس یا بیماری کند. در این شرایط، تنها گزینه حمل و نقل این است که تمامی موارد را به دقت بررسی و سپس باتوجه به تجربه، بهترین را انتخاب کنید. علاوه بر این، در صورت اختلال در پروسه حمل و نقل، باید برنامه احتمالی در نظر گرفته شود.
حمل و نقل حیوانات نباید با انتظار بی مورد مواجه شود و تمام مدارک پیش از بارگیری کنترل شود و تنها بازرسی حیوان باقی بماند. اگر به دامپزشک نیاز است باید پیش از بارگیری یا تخلیه هماهنگ شود. همیشه از پرواز مستقیم استفاده گردد تا استرس حیوانات کم شود. همین طور از افراد مشتاق حیوانات در این کار استفاده گردد. هنگامی که حیوانات زنده به منطقه ای با آب وهوای متفاوت از مبدا جابه جا می شوند، باید تغییر ناگهانی دما را در نظر گرفت تا برای حیوانات مشکل ایجاد نشود. توقف های ترانزیتی در فرودگاه ها باید به حداقل برسد. برخی از حیوانات نسبت به حیوانات دیگر حساسیت بیشتری دارند، پس باید در این مورد دقت شود تا با کمترین فشار یا ناراحتی منتقل شوند.


آینده باغ وحش ها
اداره یک باغ وحش هیچ گاه آسان نیست و این دشواری ها در رکودهای اقتصادی چندبرابر می شود. اگر موزه قطعات خاصی داشته باشد که نگهداری آنها هزینه بر باشد، می تواند آن قطعات را در انبار قرار دهد. موزه ها همین طور می توانند برای کاهش هزینه های نگهداری، برخی از موارد را کاهش دهند، اما باغ وحش ها چون مجموعه زنده هستند، نمی توانند این کار را انجام دهند، برای مثال نمی توانند به خاطر این که ببرها هزینه دارند، آنها را کنار بگذارند یا با فروش آنها برای باغ وحش پول جمع کنند. حتی اگر یک باغ وحش تصمیم سخت تخلیه تعدادی از حیوانات خودرا داشته باشد، قراردادن حیوانات در باغ وحش های دیگر ممکنست ماه ها یا حتی سال ها طول بکشد.
کاهش حیوانات در مجموعه باغ وحش نیز می تواند عوارض جانبی منفی داشته باشد. اگر عموم مردم نخواهند از مجموعه کوچکتر بازدید کنند یا باغ وحش جاذبه های بزرگی را از دست بدهد، درآمد پذیرش می تواند کم شود. تعدادی از متخصصان حفاظت از محیط زیست استدلال می کنند که باغ وحش ها باید مجموعه های خودرا متنوع کنند تا گونه های بیشتری از کره زمین را نشان دهند و در برخورد با تغییرات آب وهوایی نقش فعال تری در ارتقاء حفاظت و تنوع زیستی داشته باشند.
دیوید هنکوکس، مدیر سابق باغ وحش در مصاحبه ای با نشنال جئوگرافیک استدلال کرد: «اگر باغ وحش ها به آموزش، توجه جدی داشته باشند، باید در مجموعه های آنها تنوع بسیار بیشتری ببینیم، تا به آنها در تمرکز بهتر روی تنوع زیستی کمک نماید.» البته بیشتر افراد از باغ وحش بعنوان مکانی برای بازدید حیوانات بزرگ مانند فیل و ببر و نه مخزن دانشی از گونه های جهان یاد می کنند. تعدادی از باغ وحش های جهان در حال بازسازی به شکل پارک های طبیعت و حضور افراد هستند.


تجارت جهانی حیات وحش با شیوع کرونا
تصور می شود که بیماری همه گیر کرونا ویروس از بازار فروش حیوانات وحشی چین شروع شده است، به این جهت، انجمن حفاظت از حیات وحش مستقر در نیویورک از دولت ها خواست تا بازارهای حیوانات زنده را ممنوع و قاچاق و شکار غیرقانونی حیوانات وحشی را متوقف کنند.
شواهد نشان میدهد که حمل و نقل حیوانات در خیلی از موارد نمی تواند با رعایت مفاد مقررات شورای حمل و نقل اتحادیه اروپا صورت گیرد. بعنوان مثال، در زمان شروع شیوع کرونا، کشور کرواسی اجازه ورود وسایل نقلیه دامی از مناطق پرخطر به کشورش را نمی دهد، بدین سبب آنها در مرزهای بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا و در نقطه خروج بین بلغارستان و ترکیه گرفتار صف های طولانی می شوند. علاوه بر این، مناطق پرخطر ویروسی به وضوح مشخص نشده و از ساعتی به ساعت دیگر تغییر می کنند. در مرزهای لهستان نیز زمان طولانی انتظار (صف های ترافیکی به طول ۱۵ تا ۴۰ کیلومتر در سمت مرز آلمان و ۴۰ کیلومتر در مرز بین لیتوانی و لهستان) وجود دارد.


راه های خلاقانه باغ وحش ها برای مقابله با محدودیت های کرونایی
همانطور که رستوران ها، فروشگاه و دفاتر در سراسر جهان برای کاهش شیوع کرونا مجبور به تعطیلی شدند، باغ وحش ها، آکواریوم ها و پناهگاه های حیوانات نیز همین کار را کرده اند. برخی باغ وحش ها برای برقراری ارتباط با بازدیدکنندگان احتمالی و ادامه مراقبت از حیوانات به راهکارهای مختلفی همچون پخش زنده و جمع آوری کمک های مالی روی آورده اند.
بااینکه باغ وحش ها به روی بازدیدکنندگان بسته شد، اما نگهبانان حیوانات برای تغذیه و مراقبت های پزشکی اجازه ورود داشتند و بمنظور تسهیل این فعالیت، باید اقدامات ایمنی برای ضدعفونی امکانات و اطمینان از عدم انتشار ناخواسته ویروس در بین حیوانات انجام می شد. البته چندین ببر و شیر در باغ وحش برانکس نیویورک به ویروس کرونا آلوده شدند.
بعنوان قسمتی از بازگشایی موقت باغ وحش، برای ایمنی بازدیدکنندگان، کارکنان و حیوانات، زیستگاه های فضای باز، همراه با بیشتر ساختمان های حیوانات با ظرفیت محدود باز هستند. تعدادی از باغ وحش ها اهتمام دارند تا بازگشایی شوند و یک آکواریوم در ژاپن در پاسخ به نگرانی در خصوص این که حیوانات به عدم وجود انسان عادت می کنند و هنگام بازگشت بازدیدکنندگان ممکنست با مشکلاتی مواجه شوند، از افراد خواست تا در تماسهای ویدئویی این مجموعه شرکت نمایند. برخی از باغ وحش ها نیز نگران این مساله بودند که بدون درآمد حاصل از بازدیدکنندگان، در صورت ادامه محدودیت، نگران تغذیه حیوانات هستند.
منابع

scientificamerican.com

theguardian.com

nationalgeographic.com

aza.org

weforum.org

eurogroupforanimals.org

mpi.govt.nz

bbc.com

milwaukeezoo.org

smartasset.com

conquerornetwork.com1400/02/30
22:33:12
5.0 / 5
652
تگهای خبر: آب , آنلاین , اقتصاد , ایمنی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.