امروز: ۱۴۰۳/۰۴/۲۵
مقام مسئول در وزارت راه:

قیمت ارز كم شود، قیمت مسكن هم افت می كند

قیمت ارز كم شود، قیمت مسكن هم افت می كند به گزارش هم ماشین معاون دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی اظهار داشت: اگر در سال آینده نرخ ارز ثبات داشته باشد قیمت مسکن هم ثابت خواهد ماند و در صورت کاهش نرخ ارز، می توانیم حتی کاهش قیمت مسکن را هم شاهد باشیم.به گزارش هم ماشین به نقل از مهر، علی قائدی در یک برنامه رادیویی گفت: شرایط فعلی اقتصادی سبب شده که نتوانیم آن چنان که باید در عرصه تولید مسکن موفق عمل نماییم ولی هر طرحی که مقرر است صورت گیرد هم نیاز به کمک مردم دارد و هم توانایی و کمک بانک ها را باید سنجید.
وی افزود: مثلاً در بخش مسکن ملی مردم باید آورده ای داشته باشند و وزارت راه و شهرسازی نمی تواند همه هزینه را تقبل کند و متأسفانه شرایط اقتصادی موجب شد مردم در تامین آورده هایشان با مشکل مواجه شوند.
دولت چه مداخلاتی در بازار مسکن داشت؟
قائدی در پاسخ به این پرسش که مداخلات دولت بازار را به این روز انداخته است یا خیر اظهار داشت: همین امسال را که بخواهیم در نظر بگیریم دولت در حد توانش اقداماتی که باید در زمینه کمک به خانه دار شدن مردم را انجام داده است مثلاً طرح مسکن ملی را آغاز کرد و همین طور برای هزینه اجاره افرادی که اجاره نشین هستند با وام ودیعه مسکن کمک کرد.
این مقام مسئول در وزارت راه و شهرسازی اظهار داشت: تمام مسؤلیت حوزه مسکن با وزارت راه و شهر سازی است اما ما منابع مالی ثابت نداریم که بتوانیم سالانه روی آن حساب باز نماییم البته مجلس شورای اسلامی طرح صندوق ملی مسکن را ارایه داده که می تواند دراین زمینه به ما کمک نماید.
وی درباب تامین مالی این صندوق هم اظهار داشت: تامین مالی این صندوق از مالیات هایی است که در بخش مسکن ستاندن می شود و قبلاً این مالیات مسکن در جاهای دیگر می رفت ولی مقرر است با این صندوق این مالیات ها و اقساط بازگشتی مسکن مهر و پول حاصل از فروش زمین هایمان به این صندوق بیاید.
اراضی مسکن ملی عمدتا خارج از شهر است
قائدی درباب زمین های مسکن ملی هم اظهار داشت: زمین هایی که در اختیار ما قرار داده می شود عمدتا خارج از شهر است و زمین های مرغوب دست بخش های خصوصی است که دولت نمی تواند به آنها ورود کند. در بخش تامین مسکن برای افراد کم درآمد در دنیا هم خارج از شهرها برایشان مسکن می سازند و این مساله عجیبی نیست هم اکنون ۷۸۰ واحد داریم که به سبب نبود امکانات زیر بنایی نمی توانیم آنها را تحویل دهیم.
وی گفت: تا کنون نهادی که هماهنگ کننده نهادهای دیگر برای ساخت مسکن باشد وجود نداشت اما مجلس خوشبختانه شورای عالی مسکن را تشکیل داد که تصمیماتی که در این شورا گرفته می شود برای همه ارگان ها لازم الاجرا است.
کارشناس اقتصاد مسکن درباب تامین زمین پاسخ داد: مجلس شورای اسلامی طرحی تصویب کرده است که ارگان ها مکلف هستند در صورت نیاز وزارت راه زمین های تحت اختیار را به این وزارتخانه واگذار نمایند ولی این اقدام تأثیر چندانی در تامین زمین نمی گذارد ولی ما در اطراف شهرهای بزرگ شهرک هایی را پیدا کرده ایم که می توانند در بحث تامین زمین کمک خوبی به ما کنند.
هزینه نوسازی هر واحد فرسوده ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون تومان
وی افزود: یک واحدی که می خواهد نوسازی شود حداقل ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون تومان هزینه دارد و خانواده کم درآمد توان یک جا پرداخت کردن این هزینه ها را ندارد و حتی اگر ما بخواهیم وام هم به آنها بدهیم توان پرداخت اقساطش را ندارند.
معاون دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی اظهار داشت: اگر در سال آینده ثبات نرخ ارز را داشته باشیم قیمت مسکن هم ثابت خواهد ماند و اگر نرخ ارز کاهشی باشد می توانیم حتی کاهش قیمت مسکن را هم شاهد باشیم.


منبع:

1399/12/25
02:14:06
0.0 / 5
1084
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , ساخت , شورا
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.