امروز: ۱۴۰۲/۱۲/۰۹
وزیر بهداشت:

یكی از بزرگ ترین واكسن سازهای دنیا می شویم

یكی از بزرگ ترین واكسن سازهای دنیا می شویم به گزارش هم ماشین وزیر بهداشت با اشاره به اقدامات انجام شده جهت ساخت واکسن کرونادر کشور اظهار داشت: یکی از موثرترین واکسن های کرونای دنیا را در پاستور خواهیم ساخت و زودتر از واکسن های برکت و رازی به آن دست خواهیم یافت؛ چونکه فاز 3 مطالعات بالینی را طی می کند و امیدواریم تا حداکثر اوایل اردیبهشت سال 1400 واکسن پاستور را به بازار آوریم.


به گزارش هم ماشین به نقل از ایسنا، دکتر سعید نمکی در جلسه ستاد استانی مقابله با کرونا در استان قزوین با تشکر از همکاری مقامات این استان در کنترل اپیدمی کرونا، اظهار داشت: در مورد واکسن ما از ۳ مسیر از اسفند سال قبل این بحث را دنبال کردیم. ساخت داخلی را به شدت دنبال کردیم، خیلی ها این بحث را در مملکت جدی نمی گرفتند و آنرا عملی نمی دانستند اما خودم تک تک افراد با انگیزه را دعوت کردم. خوشبختانه واکسن بنیاد برکت فاز اول مطالعات بالینی را با موفقیت بسیار بالا گذراند.

یکی از موثرترین واکسن های کرونا را در پاستور خواهیم ساخت

دستیابی به این واکسن از اوایل اردیبهشت ۱۴۰۰
وی افزود: واکسن رازی اجازه مطالعات بالینی را گرفت و در شرف مقدمات اجرایش است. واکسن مجموعه وزارت دفاع از هفته آتی به بحث کلینیکال ترایال انسانی می رسد. همین طور با انتقال دانش فنی از کوبا که قبلا درمورد واکسن هپاتیت و پنوموکوک هم با آنها همکاری کردیم، یکی از موثرترین واکسن های کرونای دنیا را در پاستور خواهیم ساخت و زودتر از واکسن های برکت و رازی به آن دست خواهیم یافت؛ چون فاز ۳ مطالعات بالینی را طی می کند و امیدواریم تا حداکثر اوایل اردیبهشت سال ۱۴۰۰ واکسن پاستور را به بازار بیاوریم.
وزیر بهداشت اضافه کرد: همزمان اقداماتی برای واردات واکسن صورت گرفت تا گروه های لطمه پذیر را زودتر واکسینه نماییم. واکسن کاری سیاسی در جهان است و کسی خارج از مرزها نمی گوید بدو بیا حراجش کردم و واکسن ارزان دارم، این خبرها نیست. یکی از منابع موثر که بالای ۹۱ درصد ایمنی زایی داشت مجموعه اسپوتنیک روسیه بود که وارداتش باهمکاری دوستان وزارت امور خارجه انجام شد.

برای اعتماد مردم گفتم نخستین واکسن را جگر گوشه ام بزند
وی اضافه کرد: متاسفانه جو ناجوانمردانه ای ساخته شد، شاعر می گوید «ترسم از ترکان تیرانداز نیست، طعنه ترآورانم می کشد». من وقتی خودم و آبرویم را به میان آوردم، فکر کردم شاید برای اعتماد بخشی به مردم باید جگر گوشه ام نخستین کسی باشد که این واکسنی را بزند که شما نسبت به آن تردید ایجاد کردید. نامردی است که فکر نماییم خون ما از سایر افراد رنگین تر است و فرزندان چیزی استفاده کنند که مردم این سرزمین استفاده نمی کنند. خدا را شاهد میگیرم تا حالا یک قرص خارجی در خانه ام نبردم، فقط زمانی قرصی بود که در کشور ساخته نمی شد و برای مادرم می بردم. همانگونه که کت شلوار غیر دوخت وطن نپوشیدم. اگر چیزی خوب است برای همه خوب است و اگر چیزی بد است برای همه بد است.
نمکی افزود: من بعنوان وزیر و وکیل حق ندارم فراتر از روستایی محروم سیستان و بلوچستان چیزی بخواهم، آنها ولی نعمت ما هستند. روزی در اوایل وزارتم راننده من در خیابان برای پیرمردی بوق زد و من گفتم شخصیت اویی است که پیاده می رود و نه من. شخصیت من را هم او به من داده است، مردم به ما عزت دادند، آنها ولی نعمت اند، ما بدون آنها هیچ نیستیم، شاعر می گوید «قطره دریاست اگر با دریاست، ورنه او قطره و دریا دریاست» و بدبخت کسی است که از خدا و مردم ببرد. برای جلب اعتماد گفتم نخستین واکسن را جگر گوشه من بزند.

۳۰۰هزار دوز دیگر از واکسن روسی در راه ایران

واکسن چینی در راه است
نمکی اشاره کرد: ۳۰۰ هزار دوز دیگر از واکسن اسپوتنیک فرا می رسد و منبع دیگر یک واکسن چینی به نام ساینوفارم است که در راه داریم. امیدواریم تا پیش از عید گروه های لطمه پذیر را واکسینه نماییم.
وی افزود: از سبد کووکس هم ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز خریدیم که از فوریه وارد می شود. ما بر حسب گروه های لطمه پذیر و اولیت دارها سند ملی واکسیناسیون کرونا آماده کردیم و هیچ کس به جز سن، بیماریها و شغل در معرض خطر اولویتی بر دیگران ندارد.

تا ۳ ماه دیگر یکی از بزرگ ترین واکسن سازهای دنیا می شویم

واکسیناسیون گروه های لطمه پذیر تا شهریور ۱۴۰۰
وزیر بهداشت اظهار داشت: تا ۳ ماه دیگر یکی از بزرگ ترین واکسن سازهای دنیا می شویم و به همه جا صادر می نماییم، چه من باشم و چه من نباشم این ریل گذاری صورت گرفته است. ما قول می دهیم تا شهریور آینده بیشتر گروه های لطمه پذیر را واکسینه نماییم و ان شاءلله نخستین کشور دنیا باشیم که گروه لطمه پذیر را واکسینه کردیم و تا سه ماه بعد ۷۰ درصد دیگری که باید زنجیره را قطع کنند واکسینه می نماییم.

کوچک ترین عارضه ای ببینیم، اجازه تزریق نخواهیم داد
وی اضافه کرد: بر سر این عهد هستیم که اگر کوچک ترین عارضه از هر واکسن خارجی یا داخلی ببینیم اجازه تزریقش را نخواهیم داد. ما اجازه ندادیم به اسم واکسیناسیون تست واکسن کشورهای خارجی بر مردم ما صورت گیرد و این کاری بود که برخی کشورهای همسایه کردند. اگر واکسنی آوردیم شرط کردیم آزمایش آن در کشور دیگری انجام شده باشد و حتما باید پس از طی ۳ فاز مصرف آن حداقل در ۵ کشور انجام شده باشد. امیدواریم شرمنده مردم و خون شهدا نشویم و با حمایت مردم و مسئولین ما هم در این راه سرافراز باشیم و افتخاراتی کسب نماییم.
وزیر بهداشت در جلسه ستاد استانی مقابله با کرونا در قزوین اظهار داشت: از همکاران عزیز سازمان هلال احمر، اصحاب رسانه، بزرگواران ستاد تبلیغات اسلامی، مردم فهیم استان قزوین، کسبه ارجمند که در این گرفتاری اقتصادی همراه بودند، امام جمعه محترم، دانشگاه علوم پزشکی قزوین و... که در این ایام در کنار ما بودند ممنونم. درود می فرستم به روح پر فتوح همه شهدا از شهدای انقلاب اسلامی، شهدای مدافع حرم تا شهدای مدافع سلامت که به هر سرزمینی می روم داغ جگرسوز این عزیزان را با خود به ارمغان می برم و تردید ندارم تا آخرین لحظه حیاتم این داغ را باید با خود حمل کنم.

۱۳ ماه است درگیر مقابله با کرونا هستیم
وی اضافه کرد: برخی آخرین روز بهمن ماه سال قبل را نخستین روز مقابله ما با کرونا می دانند اما ما از اواخر دی ماه سال ۹۸ درگیر مدیریت کرونا هستیم و بیان این حماسه در طول این ۱۳ ماه لازم است و ضرب آهنک تپش قلب ما با بالا و پایین رفتن منحنی استانها جا به جا می شود. تمام کادر درمان در این ایام یک روز استراحت و آرامش نداشتند. به آبروی پیامبر و ائمه ان شاءالله در آینده نزدیک بر بیماری فائق آییم. آمده ام به جهت اینکه بعنوان یک خدمت گذار کوچک دست همکارنم را ببوسم و نیامدم که بازجویی کنم، آمدم تشکر و عرض ادب کنم و اگر کمکی از دستم برآید دریغ نکنم.
وی با اشاره به اینکه در ۱۳ ماه گذشته کرونا رنج های فراوانی به دنیا تحمیل کرد، اضافه کرد: اما معادلات مدیریتی جهان را هم به هم ریخت. به خاطر دارم در نخستین روزهایی که ویروس قرار بود گرفتارمان کند، همکاران من برآورد می کردند اگر این طوفان رسید چگونه سختی ها را مدیریت نماییم و من آنجا عرض کردم درست است که خزانه ما خالی است و در اوج ظالمانه ترین تحریم ها هستیم و من بارها گفتم هیچ روزی روز عاشورا نیست و سرزمینی سرزمین کربلا نیست اما ظلمی که در این ایام سخت بر ملت شریف ایران روا داشتند پس از واقعه عاشورا بر قومی روا نداشتند. از هر جای دنیا هرچه می خولستیم بیاوریم برای ما مشکل ایجاد می کردند، با وجود آنکه آن دیوانه حاکم بر کاخ سفید ادعا می کرد برای دارو و تجهیزات منعی قائل نیستند اما بدانید این برادر کوچک شب های زیادی تا بامداد راه می رفت و انتظار می کشید خبر خوش بدهند که پروازی به نفع ما مجوز گرفته و سپس خبر تلخ می دادند که آمریکایی ها جلوی آنرا گرفتند. آنها منتظر بودند کشور در مدیریت کرونا به گل بنشیند و می دانستند این تنها فشاری است که می تواند با وجود تمام محاسبات فشار وارد کند. اما آنها در محاسبات خود ندیده بودند که ما خدا، رهبری فرزانه و مهربان، دولتی محکم، مردمی صبور و حماسه و شهدای دفاع مقدس را داریم، در دل شب دعای جانبازان دفاع مقدس را داریم و از همه مهم تر عزتی داریم که بعنوان عشق دوده (ع) با خود همراه داریم.
وی به پیش بینی و محاسبات موسسات بین المللی در مورد کرونا و آمار جهانی آن اشاره نمود و اظهار داشت: آنها گفته بودند حداقل مرگ در کشور در آذرماه به ۱۲۰۰ نفر می رسد، متاسفانه آمریکا روز گذشته بیش از ۵۲۰۰ مرگ را به ثبت رساند؛ البته ما هیچ گاه برای مرگ هیچ کسی خوشحال نمی شویم حتی مملکتی که سردمدارانش ماسک را از ما دریغ کردند. عشق به دوده عشق به مردم جهان را به ما آموخته است. در خیلی از کشورهای بزرگ با مرگ بیش از هزار مورد مواجه هستیم ولی جمهوری اسلامی ایران این روزها مرگ دو رقمی را تجربه می کند که البته این عدد هم زیاد است. در انگلستان هم آمار روز گذشته از ۱۸۶۰ مرگ عبور کردند و آلمانی ها با آن ساختار مهم از مرگ بیش از روزی ۱۱۰۰ رد شدند و ما با تاکید بر وفاق ملی به مرگ دو رقمی رسیدیم که البته این هم زیاد است؛ اما این افتخار در بحران فعلی آفریده شد و عده ای از هموطنان در کشورهای اروپایی منتظر بازگشت به کشور هستند.

بعد از مدت ها، نخستین هواپیما از کشور انگلیس را پذیرفتیم

قرنطینه مسافران در حال انجام است
وی در این زمینه اضافه کرد: فهرست انتظار بازگشت شکل گرفته است و دو روز پیش پس از مدت ها نخستین هواپیما را از کشور انگلیس پذیرفتیم و داریم کار قرنطینه آنهارا انجام می دهیم. چه شد که توانمند ترین قدرت اقتصادی اروپا با زیرساخت قوی امروز به شرایطی رسیده که هموطن ما امروز دامن وطن خودرا امن ترین دامن برای مدیریت کرونا می داند؟ این عزت از جانب خداوند به ما داده شده است.
ادامه داردمنبع:

1399/11/27
14:17:52
0.0 / 5
977
تگهای خبر: آب , اقتصاد , ایمنی , تبلیغات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.