امروز: ۱۴۰۳/۰۴/۲۵
گزارش هم ماشین؛

چینش تمام تخم مرغ ها در سبد طرح ملی مسكن

چینش تمام تخم مرغ ها در سبد طرح ملی مسكن بنظر می رسد وزارت راه و شهرسازی با توجه بیش از اندازه به طرح اقدام ملی مسكن، سایر بخش های مهم در ساخت و ساز همچون نوسازی بافت های فرسوده را به فراموشی سپرده است.به گزارش هم ماشین به نقل از مهر، هم اکنون بخش مسکن با ورود دیرهنگام دولت جهت تامین مسکن اقشار متوسط، آرام آرام به سمت تجمیع نیروها و ظرفیت ها در اجرای طرح اقدام ملی مسکن سوق داده می شود. بااینکه دولت در ماه های پایانی خود به سر می برد و از طرف دیگر، ساخت و ساز یک پروسه زمان بر است، اما دولت دیرهنگام به یاد راه اندازی نهضت مسکن سازی افتاده است.
تا پیش از اجرای دو طرح «دولتی مسکن مهر» و «تقریباً دولتی اقدام ملی»، تمام ساخت و سازها در اختیار بخش خصوصی بود؛ این بخش نیز باتوجه به میزان نیازی که احساس می شد و همین طور حجم تقاضا و درخواستی که وجود داشت، برای متقاضی راه اندازی می کرد و به فروش می رساند. اما ساخت ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار واحد مسکن مهر و بیش از ۴۰۰ هزار واحد طرح اقدام ملی مسکن، الگویی جدید در ساخت و ساز دولتی ارائه داد.
علت کاهش ساخت مسکن در کلانشهرها، کمبود زمین است
بر اساس برآوردها، در تهران تا ۷۰ درصد ارزش ملک را زمین تشکیل می دهد؛ بدین سبب اگر سازنده ای قصد ساخت و ساز مسکونی در تهران داشته باشد، می بایست بعد از خرید زمین مربوطه، مبادرت به شروع ساخت کند.
به خصوص در کلانشهرها که باتوجه به اتمام حجم اراضی در اختیار مردم و باقی ماندن اراضی دولتی محدود، عمده پیمانکاران و انبوه سازان به سمت اجرای طرح های وابسته به دولت حرکت کرده اند.
حل مشکل کمبود زمین با توسعه حریم شهرها
از همین رو است که وزارت راه و شهرسازی چاره کار را در افزایش حریم و محدوده شهرهایی دیده است که اراضی دولتی در آنها برای راه اندازی طرح ملی مسکن با محدودیت روبه رو است.
به گفته محمود محمودزاده، معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، اراضی طرح اقدام ملی مسکن به روش های مشارکتی و ۹۹ ساله به متقاضیان واگذار می شود که در هر دو حالت، در هنگام تحویل مسکن، از متقاضیان هزینه زمین دریافت نمی شود؛ بلکه به صورت اقساط هزینه اراضی دولتی از مالک واحدهای طرح اقدام ملی ستاندن خواهد شد.
محمودزاده قبل از این نیز رقم ساخت هر متر مربع طرح اقدام ملی مسکن در قراردادهای با پیمانکاران را ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان اعلام نموده بود که با انتقاد بخش مهمی از سازندگان روبه رو شده است.
طرح اقدام ملی مسکن می توانست با نوسازی بافت فرسوده همراه شود
برخی کارشناسان مسکن بر این اعتقادند که دولت می توانست بجای آنکه همه هدف گذاری خود در بخش مسکن را به اجرای طرح ملی مسکن معطوف کند، به سایر بخش ها همچون نوسازی بافت فرسوده خصوصاً در پایتخت توجه داشته باشد؛ همان سفارش ای که درباره تخصیص خط اعتباری ۵۰ هزار میلیارد تومانی بانک مرکزی به طرح مسکن مهر در دولت نهم عنوان شد و گفته شد در بعضی مناطقی که جانمایی درستی برای طرح مسکن مهر صورت نگرفته، دولت می توانسته با این خط اعتباری، مبادرت به خرید واحدهای فرسوده و سپس ساخت و ساز اصولی در بافت های نابسامان شهری کند؛ هر چند که این پیشنهاد نیز با مخالفت هایی روبه رو شد و خاصیت های این بافت ها، مساعد برای انبوه سازی تشخیص داده نشد.
با توجه به روند افزایش ماهانه قیمت مسکن در دو سال و نیم گذشته که از اسفند ۹۶ شروع شد و همین طور باتوجه به آمار ارائه شده از طرف مرکز آمار ایران که خرید واحدهای مسکونی کلنگی در ماه های گذشته با استقبال خوبی روبه رو شده و نیز با مقایسه تعداد پروانه های ساختمانی صادره از طرف شهرداری در دو سال اخیر، با چینش قطعات این پازل در کنار یکدیگر می توان نتیجه گرفت که برخی سرمایه گذاران با سوء استفاده از افزایش مرتب ارزش زمین در پایتخت، واحدهای کلنگی را برای سرمایه گذاری خریداری می کنند، اما با شیب بسیار کمتری نسبت به حجم خرید، مبادرت به بازسازی آنها می کنند.
پیش از این نیز محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی درباب نوسازی بافت فرسوده، از واژه عقب ماندگی در اجرای برنامه های نوسازی این بافت ها بهره برده بود.
دبیر کانون انبوه سازان: افزایش قیمت مسکن، پیش فروشندگان را ورشکست کرد
فرشید پورحاجت دبیر کانون سراسری انبوه سازان نیز در گفت و گو با خبرنگار مهر از ورشکستگی طرح های پیش فروش مسکن از طرف برخی انبوه سازان آگاهی داده بود.
به گفته پورحاجت، برخی انبوه سازان که در سال ۹۷ مبادرت به خرید زمین واحدهای کلنگی در تهران و ثبت نام پیش فروش آنها کرده بودند، با توجه به این که در قرارداد اولیه با پیش خریدار، رقم تحویل واحد را ذکر کرده اند، حال در آخر ساخت و ساز و باتوجه به افزایش بیش از اندازه قیمت مسکن، قیمت واحدی که به مشتری تحویل می شود، بعضاً تا دو برابر رقمی است که در قرارداد ذکر شده بود؛ پس سازنده برای اجرای پروژه های جدید، پولی ندارد.
به گفته این انبوه ساز، همین موضوع سبب شده تا ساخت و ساز در پایتخت کم شود و خریداران واحدهای کلنگی بجای نوسازی، مبادرت به احتکار واحدهای خریداری شده کرده اند تا سود خودرا از محل افزایش قیمت زمین دریافت نمایند.
عضو هیئت مدیره بازآفرینی شهری: تسهیلات بافت فرسوده ۳ برابر شود
شفیعی عضو هیئت مدیره شرکت بازآفرینی شهری اخیراً در یک برنامه تلویزیونی از پیشنهاد این شرکت به دولت برای تصویب افزایش سقف وام نوسازی بافت فرسوده تا ۳ برابر رقم فعلی آگاهی داده است.
در حال حاضر تسهیلات نوسازی بافت فرسوده برای متقاضیان تهرانی، ۲۰۰ میلیون تومان است که از محل اوراق تسهیلات مسکن و با نرخ سود ۱۷.۵ درصد اعطا می شود؛ در طرح اقدام ملی مسکن، ۱۴۰ هزار واحد از این طرح به نوسازی بافت های فرسوده اختصاص دارد و بگفته علمداری مدیرکل تسهیلات بانک عامل بخش مسکن، تا کنون در سراسر کشور از شروع امسال تا اختتام مهر ماه، ۱۳۱ هزار و ۳۹۸ نفر تسهیلات نوسازی بافت فرسوده دریافت کرده اند.
کارشناس اقتصاد مسکن: مشکل نوسازی بافت فرسوده، کمبود منابع مالی است
مهدی روانشادنیا، کارشناس مسکن نیز درباره مشکلات نوسازی بافت فرسوده از وجود موانع جدی در پیش روی اجرای این طرح آگاهی داد و به خبرنگار مهر اظهار داشت: روش های موجود، توان تامین مالی و بازسازی ۱۰ درصد از بافت فرسوده شهری را ندارد.
عضو هیئت علمی دانشگاه با تاکید بر ضرورت تنوع بخشی به روش های تامین مالی افزود: راه اندازی صندوق های توسعه محله، توسعه مسکن و صندوق های بورسی همچون صندوق های زمین و ساختمان می تواند در ایجاد تنوع ابزارهای مالی و بازسازی بافت فرسوده کمک نماید.
روانشادنیا با اعلان اینکه سازندگان در بافت های فرسوده با انبوهی از مشکلات ساخت و ساز روبه رو می شوند درباب دیگر مشکلات اجرای این طرح اشاره کرد: میزان تسهیلات نوسازی بافت فرسوده محدود است و برای متقاضی خودمالک ۱۱۰ و انبوه ساز تا ۲۰۰ میلیون تومان وام اعطا می شود که تنها کفاف ساخت ۲۰ تا ۳۰ متر مربع را می دهد.

1399/09/02
20:15:20
5.0 / 5
1408
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.