امروز: ۱۴۰۳/۰۴/۰۱
حاجی میرزایی در گردهمایی مشترك مدیران كل آموزش و پرورش عنوان كرد

ضرورت بررسی و بازبینی ماموریت های سازمان نهضت سوادآموزی بعد از ۴۱ سال

ضرورت بررسی و بازبینی ماموریت های سازمان نهضت سوادآموزی بعد از ۴۱ سال وزیر آموزش و پرورش در گردهمایی مشترك مدیران كل آموزش و پرورش و معاونان سوادآموزی استان ها؛ با تاكید بر اینكه سواد آموزی یك نیاز اجتماعی است از مدیران سازمان نهضت سواد آموزی خواست تا بعد از 41 سال از تاسیس این سازمان، با مرور تجربیات بهادار این نهاد و تحولاتی كه در میزان با سوادی انجام شده و پاسخگویی به نیازهای جدید، ماموریت های سازمان را بررسی و در صورت ضرورت در آن بازبینی كنند.


به گزارش هم ماشین به نقل از ایسنا، محسن حاجی میرزایی در گردهمایی مشترک مدیران کل آموزش و پرورش و معاونان سوادآموزی استان هاکه به صورت وبینار در ساختمان شهیدرجایی برگزار شد، ضمن تشکر از کوشش های همکاران نهضت سواد آموزی در مدیریت ریشه کن کردن بی سوادی در کشور اظهار نمود: برای صحبت در مورد موضوع سوادآموزی، ابتدا باید اهمیت سوادآموزی را بفهمیم و فوریت حل مسائل آنرا تشخیص دهیم. مساله سواد آموزی از اساسی ترین و راهبردی ترین مسائل جامعه است.
حاجی میرزایی اضافه کرد: از هر روش و منطقی که بخواهیم مسائل کشور را تجزیه نماییم به جمعیت انبوهی از افراد فعال جامعه می رسیم که برای یادگیری آنها در زمان مناسب برنامه ای در نظر گرفته نشده و امروز جامعه در قبال این افراد مسئول است. بدین سبب باید تلاش نماییم تا راهکاری برای یادگیری این جمعیت فعال پیدا نماییم و مشخص نماییم برای آنها چه برنامه ای داریم.
وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه صلاح بر این است که در ماموریت سازمان سوادآموزی بازبینی شود، اظهار داشت: یکی از اشکالات اداری در جامعه ما این است که از ریسک به کارگیری روش های جدید پرهیز کرده و برای جلوگیری از خطا می کوشند همان راه پیشین را تکرار کنند. این کار بااینکه در بعضی مواقع ممکنست خوب باشد ولی باید دقت کنیم که در بیشتر مواقع روش های جدید می تواند برای ما منافع بیشتر و حتی بازدهی و عملکرد سازمان را نیز نسبت به قبل افزایش دهد.
وی افزود: از مسئولان سازمان نهضت سوادآموزی در سراسر کشور تقاضا دارم، در مورد چیستی ماموریت سازمان و چگونگی انجام آن، تفکر کنند و وابستگی خود به روش های گذشته را رها کنند تا مشخص شود تا چه حد لازم است در ماموریت سازمان بازبینی نماییم و در این میان فکر کنند چه مسائلی از اهمیت بیشتری برخوردار می باشند و باید آنها را در اولویت قرار دهیم.
وزیر آموزش و پرورش با تاکید بر اینکه در جامعه ای پویا زندگی می نماییم، اشاره کرد: با جامعه ای پویا و هوشمند روبرو می باشیم که عملکرد ما را می سنجند. برای موفقیت در این سنجش باید بتوانیم تفاوت مدلول داری بین باسوادی و بی سوادی برقرار نماییم و بدانیم با سوادآموزی افراد چه مسائل و مشکلاتی از دوش جامعه کم خواهد شد و تشخیص دهیم که سوادآموزی یک نیاز فردی است یا نیاز ملی.
حاجی میرزایی با طرح این سوال که آیا سوادآموزی تنها تسهیلاتی است که جامعه به افراد می دهد تا زندگی راحت تری داشته باشند، اظهار داشت: باسواد شدن افراد جامعه نیاز ملی و راهبردی هر جامعه است، چون افراد هر جامعه بخش مهمی از توان و ظرفیت ملی جامعه برای توسعه و پیشبرد اهداف کشور و برخورد با مسائل و مشکلات هستند و ما نمی توانیم از سوادآموزی این افراد انصراف دهیم.
سوادآموزی یک نیاز اجتماعی است
وی اشاره کرد: سوادآموزی یک نیاز اجتماعی است و نیازی که با سوادان به سواد آموزی بی سوادان دارند، کمتر از نیاز بی سوادان نیست. ما سرنشینان یک کشتی هستیم و همگی در نهایت یک هدف مشترک که همانا تعالی و پیشرفت کشور است را داریم.
هیچ تحولی بدون تحول در یادگیری جامعه اتفاق نمی افتد
وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه باید بدانیم تا چه حد کارهای ما گره گشا است، بیان کرد: باید هوشیار باشیم و بتوانیم تفاوت بین سخن، در حیطه نظری و عمل در جامعه را تشخیص دهیم. در جوامع هیچ تحولی اتفاق نمی افتد مگر اینکه در یادگیری جامعه تحول اتفاق بیفتد. زمانی که توان ملی جامعه برای عزت مند بودن، شرافت مند بودن و مقاومت و ایستادگی در مقابل مشکلات مطرح می شود تنها انسان های با انگیزه و توانمند هستند که نقطه عزیمت تحول می شوند وتضمین پایداری تحول تنها در جریان یادگیری اتفاق خواهد افتاد.
وی با تاکید بر اینکه قسمتی از جمعیت فعال جامعه برای یادگرفتن برنامه ای نداشتند و برای آنها برنامه ریزی هم نشده است، اظهار داشت: اگر به مقوله سوادآموزی اینگونه نگاه نماییم باید برگردیم و یک دفعه دیگر ماموریت ها را بازنگری نماییم. در ادبیات سوادآموزی دنیا اهمیت سوادآموزی به سبب کارکردها و توانمندی های مهمی است که برای فرد یادگیرنده پیدا می شود و فقط به سبب خواندن و نوشتن عادی نمی باشد.
در برخورد با مسائل ابتکار عمل و خلاقیت داشته باشید
حاجی میرزایی با تاکید بر اینکه برای موفقیت در حل مسائل باید به آنها عمیق فکر نماییم و دورنمای آنرا ببینیم، اشاره کرد: شیوع بیماری کرونا ما را وارد زیست بوم جدید کرد. کرونا در کنار همه تلخی ها، فرصتی برای کسب توانایی های جدید ایجاد کرد و به ما یاد داد که لازم است راه دیگری را برای ارتقای کیفیت زندگی پیش رو بگیریم. کرونا جامعه را هوشیار کرد و نسبت به مخاطراتی از این قبیل آگاه نمود.
طبق گزارش مرکز اطلاع رسانی آموزش و پرورش، وزیر آموزش و پرورش در آخر اظهار داشت: از مدیران کل تقاضا دارم در برخورد با مسائل ابتکار عمل و خلاقیت داشته باشند. توانمندی های سازمانی خودرا بالا ببرند اگر زمان بگذرد و ما توانمندتر نشده باشیم شرمنده خواهیم شد و افسوس آن با ما باقی خواهد ماند.1399/07/04
11:51:09
5.0 / 5
1792
تگهای خبر: ساخت , سازمان , كیفیت , مسئول
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.