امروز: ۱۴۰۳/۰۳/۲۷
ادغام آزمایشی خدمات طب ایرانی در نظام شبكه بهداشت و درمان

وزیر بهداشت: طب سنتی نباید در دست پلید خرافه، قربانی شود

وزیر بهداشت: طب سنتی نباید در دست پلید خرافه، قربانی شود به گزارش هم ماشین وزیر بهداشت با بیان ساماندهی و ادغام فعالیتهای طب سنتی - ایرانی در نظام عرضه خدمات بهداشت و درمان كشور، اظهار داشت: طب ایرانی و سنتی ما نباید در دست پلید جهل و خرافه قربانی شود. علمای دانشگاه های ما باید به این عرصه ورود كرده و بتوانند آن ریشه های اصیل و ناب طب ایرانی و سنتی را زنده كنند.


به گزارش هم ماشین به نقل از ایسنا، دکتر سعید نمکی در آیین افتتاح طرح پایلوت ادغام خدمات طب ایرانی در نظام شبکه بهداشت و درمان در شهرستان اردکان، ضمن تبریک هفته دفاع مقدس، اظهار داشت: مردم ایران در سرتاسر کشور توانستند با ایستادگی توانستند یکی از بزرگ ترین هجمه های تاریخ را در کشورمان رفع کرده و بدون نشستن بر سر هر میز مذاکره سانتی متری از این خاک را در دست دشمن رها نکنند. به همه شهدای دفاع مقدس درود می فرستم. همینطور به همه شهدای مدافع سلامت در سراسر سرزمین جمهوری اسلامی ایران درود می فرستم.
وی ادامه داد: مدت ها بود که آرزوی من ادغام فعالیتهای طب ایرانی- سنتی در نظام شبکه بهداشتی و درمانی کشور بعنوان یک حرکت بزرگ، عالمانه و حکیمان و همینطور بعنوان اجرای یکی از دستورات مهم مقام معظم رهبری در سیسات های کلی نظام سلامت بود. امیدوارم خداوند به همه کسانی که در ایجاد نظام شبکه کمک کردند، عمر با عزت دهد و کسانیکه در میان ما نیستند، همنشینی با اولیا و انبیا را نصیب کند. یکی از عزیزانی که در این حوزه مجاهدانه فعالیت کردند، دکتر ملک افضلی هستند.
نمکی افزود: زمانیکه صحبت از طب ایرانی و سنتی می نماییم، مجموعه نفیس و فاخری است که بعنوان یکی از زیربناهای مهم علمی و فرهنگی این سرزمین سال های سال در دانشگاه های دنیا تدریس شده است. چهره های ارزشمند ای مانند ابن سینا، رازی، جرجانی و... که در تاریخ این سرزمین و در عرصه جهانی درخشیدند، هیچگاه از یاد دنیا نخواهد رفت.
وزیر بهداشت اظهار نمود: یکی از اهداف بزرگ مان در حوزه طب ایرانی و سنتی این است که به دانشجویان مان این مورد را بیاموزیم که وابسته به یکی از کهن ترین فرهنگ های جهان هستند. امروز یکی از اشکالات دانشجوی ما این است که خودش را به فرهنگ بیشتر از 7000 ساله علمی این مملکت مرتبط نمی داند. دانشجویان ما امروز نلسون و آلیسون را می شناسند، اما متاسفانه ابن سینا و بزرگان طب سنتی خودشان را نمی شناسند و این سبب می شود که ارتباط شان با سرزمین، خاک و وطن به تدریج سست شود.
نمکی اظهار داشت: بر این اساس نخستین گامی که باید در این راستا برداریم، آشنایی دانشجویان علوم پزشکی با دیرینه عظیم فرهنگی و علمی این سرزمین است. دانشجوی ما باید ابن سینا را بشناسد. کسی که 58 سال عمر کرد و صدها رساله نوشت و کتبش سال ها در دانشگاه های دنیا تدریس شد. دانشجوی امروز ما باید بداند که به جای اینکه طبیب بشود، باید حکیم تربیت شود و این کار اساتید دانشگاه های ماست. حافظ می فرماید "دردم نهفته به ز طبیبان مدعی/باشد که از خزانه غیبم دوا کنند" یا "تنت به ناز طبیبان نیازمند مباد/وجود نازکت آزرده گزند مباد"، اما همین حاظ باردیگر می فرماید "مزاج دهر تبه شد در این بلا حافظ/کجاست فکر حکیمی و رای برهمنی". یعنی طبیب را از حکیم جدا کرده است. حکیم کسی است که هم طب می داند و هم تاریخ و حکمت و فلسفه. موجودی چند بعدی است که در ارتباط با بیمار از همه هنرها کمک می گیرد.
وی افزود: جز در عرصه آموزش در این عرصه، در عرصه پژوهش هم در طب ایرانی و سنتی باید گام های بزرگی برداریم. ما باید طب ایرانی و سنتی مان را در قالب علم امروز آوریم تا دانشجوی امروز طب ما، آنرا بعنوان یک حرکت عالمانه بپذیرد. مردم ما فرق بین عوام فریبی و طب علمی را در حوزه طب ایرانی و سنتی تشخیص دهند. طب ایرانی و سنتی ما نباید در دست پلید جهل و خرافه قربانی شود. علمای دانشگاه های ما هستند که باید به این عرصه ورود کرده و بتوانند آن ریشه های اصیل و ناب طب ایرانی و سنتی ما را زنده کنند.
نمکی با اشاره به ادغام فعالیتهای طب ایرانی و سنتی در نظام عرضه خدمات بهداشتی و درمانی، اظهار داشت: ما هیچ زیرساختی مناسب تر از نظام شبکه بهداشتی و درمانی کشور برای ادغام فعالیت هایمان نداریم. حق نداریم فعالیتهای موازی را در نظام عرضه خدمت طراحی نماییم. یکی از اقدامات زیبایی که می توان دنبال کرد و انجا شده، ادغام فعالیتهای طب سنتی در نظام عرضه خدمات است که کاری بسیار زیبا است که امروز سامان یافت تا بتوانیم در نخستین سطح عرضه خدمات، در خانه بهداشت، پس از آن در مراکز بهداشتی و درمانی و بعد هم در بیمارستان ها آمیزه ای از طب مدرن و طب ایرانی و سنتی مان را در کنار یکدیگر داشته باشیم تا این ها به جای تقابل بتوانند به یکدیگر در اجرای درست این برنامه علمی کمک کنند. امیدوارم این آغازی باشد برای این کار بسیار بزرگ و تا آخر سال بتوانیم در کلیه سطوح عرضه خدمت ادغام طب سنتی و ایرانی را داشته باشیم.
وزیر بهداشت تصریح کرد: آرزویی که همواره دنبال می کنم، راه اندازی دانشگاه طب سنتی و مکمل است. ما باید از طب سنتی و مکمل دنیا هم که امروز جایگاه ارزشمند ای را در نظام عرضه خدمت جهانی دارد، بهره بگیریم و آنرا به جای کارهای جزیره ای، در مجموعه ای به نام دانشگاه طب سنتی و مکمل را دنبال نماییم و تمام دانشمندان و محققین رشته های مختلف را دور یکدیگر جمع نماییم.
منبع:

1399/07/03
12:15:51
5.0 / 5
1748
تگهای خبر: خدمات , راه اندازی , ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.