امروز: ۱۴۰۳/۰۴/۰۱
گزارش هم ماشین

بازگشت مجدد درج اجاره بها در وبسایتها

بازگشت مجدد درج اجاره بها در وبسایتها هم ماشین: در صورتیكه دادستانی با هدف كنترل بازار مسكن، اپلیكیشن ها و پلت فرم های موبایلی و سایت های اینترنتی را مكلف به حذف قیمت ها كرده بود، اما بعضی از سایت ها درج اجاره بها را آغاز نموده اند.به گزارش هم ماشین به نقل از مهر، به دنبال انتشار کرونا و بسته شدن الزامی دفاتر مشاوران املاک در ماه های اسفند سال قبل و فروردین امسال، بخش زیادی از تقاضای خرید و فروش و رهن و اجاره املاک به فضای مجازی و اپلیکیشن ها و پلت فرم های موبایلی منتقل شد؛ اما همزمان با بازگشایی دفاتر واسطه های ملکی در اردیبهشت ماه و تخلیه هیجانی انباشت تقاضای دو ماهه خرید و فروش یا رهن و اجاره مسکن از یک سو و جولان سایت های مسکن در تعیین قیمت ها از طرفی، شاهد رشد ناگهانی نرخ ها در دو بازار خرید و فروش و رهن و اجاره مسکن بودیم.
نهایتاً دادستانی تهران ۲۲ اردیبهشت امسال برای کاهش التهابات بازار مسکن، دستور داد تا معدود اپلیکیشن های موبایلی مشهور و اثرگذار در بازار مسکن، قیمت خرید و فروش و همین طور رهن و اجاره را از آگهی های خود بردارند.
یک سیاست تکراری؛ دستور منع درج قیمت مسکن در فضای مجازی در سال گذشته، موفق بود؟
اتفاقی که سال قبل هم تکرار شد و از ۲۴ اردیبهشت ۹۸ تا ۱۲ مرداد سال قبل به دستور دادستانی تهران، سایت های اینترنتی از درج قیمت مسکن منع شدند.
موضوعی که با توقف افزایش قیمت مسکن در بازار همراه شد و خیلی از مسئولان و سیاست گذاران اقتصادی بخش مسکن از آن بعنوان طرحی موفق که سبب کنترل افزایش قیمت ها شد، نام بردند.
همین رخداد موجب شد تا امسال نیز بار دیگر با پیگیری های اتحادیه مشاوران املاک از دستگاه قضائی، ممنوعیت درج قیمت در سایت های آگهی املاک به این پلت فرم ها ابلاغ گردیده و مجدداً با استقبال برخی از نمایندگان مجلس دهم، هیئت رئیسه اتحادیه مشاوران املاک و حتی مدیران معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی همراه شود.
خوشحالی سیاست گذاران از کنترل قیمت مسکن با اجرای طرح منع درج آگهی های قیمت دار
مصطفی قلی خسروی و حسام عقبایی رئیس و نایب رییس اتحادیه مشاوران املاک، محمد اسلامی و محمود محمودزاده وزیر راه و شهرسازی و معاون مسکنی وی و رئیس کمیسیون عمران مجلس در ایام پایانی بهار امسال در گفتگوهایی اعلام نمودند که توقف درج قیمت (اعم از معاملات و اجاره بها) در سایت های مسکن، آرامش را به این بازار برگردانده است.
با این حال در ایام اخیر بعضی از اپلیکیشن های مشهور موبایلی، درج اجاره بها در آگهی های رهن و اجاره را آغاز نموده اند؛ ولی قیمت فایل های خرید و فروش مسکن همچنان از دسترس مخاطبان این آگهی ها خارج است.


کارشناس بازار مسکن: سیاست منع قیمت گذاری سایت ها پارسال موفق نبود
با این وجود برخی کارشناسان نیز معتقدند حذف درج قیمت از سایت ها و اپلیکیشن های موبایلی آگهی های مسکن، تأثیری در کنترل یا عدم کنترل بازار مسکن ندارد.
سبحان خوش سیرت فعال بازار مسکن در گفت و گو با خبرنگار مهر درباره تأثیرگذار بودن یا نبودن دستور دادستانی به پلت فرم های موبایلی آگهی املاک تصریح کرد: این اتفاق بعد از شکایت وزارت صمت و به دستور مراجع قضائی برای کنترل قیمت مسکن انجام شده است این در شرایطی است که سال قبل نیز مشابه این اقدام از هفته آخر اردیبهشت ماه تا هفته دوم مرداد ۹۸ انجام شد؛ اما بررسی های آماری نشان داده است قیمت مسکن در تهران با وجود چنین ممنوعیتی، کاهش نیافته است.
وی افزود: بعنوان مثال سال قبل در همین روزها، دادستانی دستور داد قیمت خرید و اجاره از آگهی های ملکی در دو اپلیکیشن موبایلی «د» و «ش» حذف شوند. این حذف قیمت که از ۲۴ اردیبهشت ماه اعمال شد، تعداد آگهی های قیمت دار را به شدت کم کرد بگونه ای که روز ۲۳ اردیبهشت در مجموع نزدیک ۲۵ هزار آگهی با ذکر قیمت از طرف مالکان و مشاوران املاک در سایت های مختلف، ثبت شده و با آغاز ممنوعیت درج قیمت در آگهی ها، این تعداد با کمتر از ۳۵۰۰ مورد کاهش یافته است.
کارشناس بازار مسکن اضافه کرد: افت تعداد آگهی های خرید و فروش مسکن تا روز ۱۲ مرداد همان سال (۹۸) ادامه داشته و بعد از آن با آزاد شدن امکان درج قیمت در آگهی ها، مجدداً شاهد افزایش آنها بوده ایم، هرچند تعداد آگهی های ملکی دیگر به سطح اردیبهشت ماه نرسید و با ورود مسکن به فاز رکود و اختتام تابستان، تعداد آگهی ها نیز به صورت کلی کاهش پیدا کرد. این در شرایطی است که اعداد ثبت شده در آگهی های پیش و بعد از این دوران نشان داده است ممنوعیت درج قیمت، تأثیری در افزایش قیمت فروش و اجاره املاک در تهران نداشته است.
به گفته خوش سیرت، از شروع سال ۹۸ تا اختتام شهریور، کاهش قیمتی در آگهی ها رخ نداده است و تنها با ممنوعیت درج قیمت در آگهی ها، شاهد مخدوش شدن نمودار قیمت ها هستیم. از آنجائیکه سال قبل ممنوعیت درج قیمت تنها برای سایت های «ش» و «د» اعمال شد و سایت های دیگر می توانستند قیمت را در آگهی ها ثبت کنند، نمودار قیمت ها، هیچگاه صفر نشد.
وی خاطرنشان کرد: در همین حال آمار بانک مرکزی از معاملات مسکن انجام شده در تهران نشان داده است اتفاقاً در همان دوران ممنوعیت درج قیمت در آگهی ها، شاهد افزایش شدید قیمت هر متر مربع ملک در تهران بوده ایم. بگونه ای که قیمت هر متر مربع ملک در تهران در اواسط تابستان تا بیش از ۱۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان بالا رفته و در شهریور ماه باردیگر به سطح قیمتی اردیبهشت بازگشته است. از آنجائیکه قیمت معاملات مسکن با تأخیر زمانی از قیمت های درج شده در آگهی ها تأثیر می گیرد، در ماه های پس از آبان، شاهد افزایش قیمت ها در معاملات هستیم. همین طور روند انجام معاملات در این دوران، به صورت مستمر کاهش داشته که می تواند ناشی از ورود بازار مسکن به رکود باشد.


فعلاً که اجاره بها کاهش نیافته است!
به گزارش هم ماشین به نقل از مهر، نتایج اجرای منع درج قیمت و اجاره بها در وب سایت های مشهور انتشار آگهی های املاک در بازه زمانی ۲۲ اردیبهشت امسال تا ۲۰ مرداد سال جاری که باردیگر این وب سایت ها مبادرت به بازگرداندن نرخ ها در بخش اجاره بهای مسکن کرده اند، نه فقط شاهد آرامشی در بازار اجاره مسکن نبوده ایم، بلکه نرخ ها همچنان سیر صعودی دارد.
به عنوان مثال در محلات جنوبی منطقه ۵ در اردیبهشت ماه امسال رهن کامل یک واحد مسکونی ۵۰ متری به ۱۹۰ تا ۲۲۰ میلیون تومان می رسید در حالیکه در همین محلات هم اکنون برای رهن کامل پیشنهاداتی از طرف موجران برای واحدهای مشابه، تا ۲۵۰ میلیون تومان هم ارائه می شود.
این در حالی است محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی و محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان این وزارت خانه بارها از حاکم شدن آرامش بر بازار رهن و اجاره مسکن نه به علت اجرای ممنوعیت درج فایل های قیمت دار در سایت ها، بلکه به علت تصویب ممنوعیت افزایش اجاره بهای بیش از ۲۵ درصد در تهران، ویژه قراردادهای تمدیدی از سال قبل در ستاد ملی مبارزه کرونا آگاهی داده اند.


منبع:

1399/05/23
11:36:47
5.0 / 5
2276
تگهای خبر: آب , اپلیكیشن , اقتصاد , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.