امروز: ۱۴۰۳/۰۱/۳۰
اتاق مشترك ایران و روسیه خبر داد

راه اندازی خط دائمی كشتیرانی ایران و روسیه

راه اندازی خط دائمی كشتیرانی ایران و روسیه هم ماشین: عضو اتاق مشترك ایران و روسیه از راه اندازی خط دائمی كشتیرانی كانتینری در دریای خزر بین این دو كشور و حركت نخستین كشتی در سپتامبر 2020 آگاهی داد.به گزارش هم ماشین به نقل از وزارت راه و شهرسازی، سید جلیل جلالی فر با بیان خبر راه اندازی خط دائمی کشتیرانی کانتینربر در دریای کاسپین گفت: سال هاست بواسطه فقدان کشتی های کانتینربر در دریای کاسپین موفق به افزایش حجم صادرات محصولات کشاورزی و غذایی کشورمان به کشور روسیه نبوده ایم.
وی افزود: امروز دولت دو کشور روسیه و ایران با عزمی راسخ با اقدامات زیرساختی به دنبال فعال سازی کریدور شمال و جنوب هستند و در این راستا اقدامات زیادی با جدیت در حال انجام می باشد.
عضو هیئت مدیره اتاق مشترک ایران و روسیه با اشاره به بعضی از این اقدامات اشاره کرد: اجرای عملیات ساختمانی خط ریلی رشت به بندر کاسپین، ساخت اسکله رو - رو (row-row) واگن بر و کامیون بر در بندر کاسپین منطقه آزاد انزلی، آمادگی کامل زیرساختی بندر انزلی که از قدیمی ترین بنادر شمال ایران شمرده می شود، اجرای عملیات ساختمانی خط ریلی بندر چابهار به شبکه ریلی در امتداد راهبرد سواحل مکران، همکاری گسترده سازمان بنادر و دریانوردی در بنادر شمال و جنوب کشور، همکاری بسیار عالی شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران در حمل ریلی کالاهای ترانزیتی، تلاش فراوان منطقه آزاد لوتوس آستاراخان و کارخانه کشتی سازی واقع در این منطقه آستاراخان جهت ساخت انواع کشتی با ظرفیت های مختلف در چارچوب تامین اعتبار لیزینگ ساخت تا سقف ۸۰ درصد از جانب دولت روسیه برای متقاضیان حقوقی و حقیقی ایرانی همچون اقداماتی است که در این راستا از طرف دو دولت ایران و روسیه در حال انجام می باشد.
وی اضافه کرد: همین طور مجموعه کارگروه با تلاش و با پیگیری منطقه آزاد لوتوس آستاراخان تا کنون موفق به جلب نظر شرکت های بزرگی از کشورهای مختلف شده که به عضویت این کارگروه درآمد اند. این کارگروه در حال جذب صاحبان کالاهای ترانزیتی از کشورهای عراق، هند، پاکستان، افغانستان و کشورهای حوزه خلیج و فارس است.
جلالی فر با اشاره به این که صاحبان کالاهای ترانزیتی می توانند برای حمل کالا از مسیر کریدور شمال – جنوب متناسب به حجم آن از تخفیفات مناسب و ویژه ای برخوردار شوند، گفت: نخستین خط لاینری کشتیرانی کانتینری که قادر خواهد بود کانتینرهای یخچالی را در این راه حمل و نقل کند فعالیت خودرا در سپتامبر ۲۰۲۰ آغاز خواهدنمود.
وی اشاره کرد: دراین زمینه برابر تصمیمات کارگروه مشترک کریدور شمال و جنوب، متشکل از مناطق آزاد لوتوس آستاراخان روسیه – مناطق آزاد انزلی و چابهار (جمهوری اسلامی ایران) در امتداد توسعه کریدور بین المللی حمل و نقل شمال- جنوب، تردد ۲ فروند کشتی کانتینری که قابلیت حمل کانتینرهای یخچالدار را نیز دارد، به زودی آغاز خواهد شد.
وی افزود: این ۲ فروند در راه اصلی بندر آستاراخان روسیه و ۲ بندر منطقه آزاد انزلی (کاسپین – غازیان) و همین طور سایر بنادر شمالی ایران و بالعکس سازماندهی و برنامه ریزی شده است. این ناوگان لاینری شرکت کشتیرانی روسی قادر خواهد بود بنا به درخواست صاحبان خارجی کالا، کلیه کالاهای تخصصی و حساس و لطمه پذیر را از مسیر بنادر آستاراخان روسیه به بنادر شمالی و به صورت حمل ترکیبی با همکاری و مشارکت سازمان بنادر و راه آهن جمهوری اسلامی ایران به بنادر جنوبی کشور و به کشورهای مقصد حمل کند.
این عضو هیئت مدیره اتاق مشترک ایران و روسیه با برشمردن مهم ترین مزیت های این خط کانتینری در دریای خزر، اظهار داشت: مهم ترین مزیت های این خط کانتینری در دریای خزر شامل قبول حجم محموله از یک کانتینر، سفرهای منظم کشتی به صورت تقویمی بین بندر آستاراخان و انزلی و همین طور بنادر شمالی ایران، تعرفه های ثابت، بدون وابستگی به "بازار" یا فصل بوده و نخستین سفر برای سپتامبر سال ۲۰۲۰ برنامه ریزی شده است.
وی با اعلان اینکه قبل از این خط کانتینری یخچالی در راه دریای خزر نداشتیم، اشاره کرد: هم اکنون با این اقدام برای خرید کانتینر بوسیله جذب سرمایه گذار داخلی اقدام شده است. به این طریق کشورهای هند و پاکستان که با روسیه کار می کنند با هماهنگی سازمان بنادر و راه آهن و همین طور مناطق آزاد می توانند برای حمل کالاهای خود از این مسیر تردد داشته باشند.
جلالی فر با اشاره به تعامل بسیار عالی در محقق شدن این اتفاق، گفت: با سیاست مناسبی که سازمان بنادر و دریانوردی و همین طور راه آهن جمهوری اسلامی ایران برای به حداقل رساندن هزینه ها در پیش گرفته اند، شاهد یک بازار مناسب رقابتی خواهیم بود. به این شکل و با این سیاست شاهد ارسال حجم قابل توجهی از بار هند و پاکستان و کشورهای جنوبی به روسیه از مسیر کریدور شمال – جنوب خواهیم بود.
وی در آخر اظهار داشت: برای خریداری کانتینرهای یخچالی هم با بخش خصوصی در استان گیلان هماهنگی های انجام گرفته که هر ماه تعداد این نوع کانتینرها بیشتر شده تا از این پس قادر باشیم محصولات کشاورزی را نیز از دریای خزر صادر نماییم.


منبع:

1399/05/22
12:00:11
5.0 / 5
2083
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.