امروز: ۱۴۰۳/۰۳/۳۱
وزیر ورزش و جوانان مطرح كرد

قانون تسهیل ازدواج نیازمند بازبینی و به روزرسانی

قانون تسهیل ازدواج نیازمند بازبینی و به روزرسانی وزیر ورزش و جوانان بر ضرورت بازبینی و به روز رسانی قانون تسهیل ازدواج در كشور تاكید نمود.


به گزارش هم ماشین به نقل از ایسنا، مسعود سلطانی فر که در برنامه رهیافت رادیو اقتصاد صحبت می کرد، اضافه کرد: این قانون ۱۵ سال قبل مصوب شده و امروز نیاز به یکسری تغییرات و به روز رسانی دارد.
وی اظهارداشت: کلی گویی و همچنین یکسری وظایفی در این قانون برای بعضی از دستگاه های اجرایی و وزارتخانه ها مشخص شده که واقعاً وظیفه مستقیم در این قضیه ندارند.
وزیر ورزش و جوانان اظهار داشت: رقم تسهیلات قرض الحسنه ازدواج در سال های ۹۲ و ۹۳ سه میلیون تومان برای هریک از زوجین بود یعنی دو طرف در مجموع شش میلیون تومان دریافت می کردند که امروز این عدد به ۵۰ میلیون به ازای هر زوج رسیده است.
وی ادامه داد: همزمان با نرخ تورم سقف تسهیلات قرض الحسنه ازدواج به مرور به ۱۰، ۱۵، ۳۰ و ۵۰ میلیون تومان بالا رفته است.
سلطانی فر اظهارداشت: رقم سقف تسهیلات قرض الحسنه ازدواج در سال های ۹۵ و ۹۶ به میزان ۱۵ میلیون تومان و در سال های ۹۷ و ۹۸ به میزان ۳۰ میلیون تومان برای هریک از زوجین افزایش یافت.
وی افزود: امسال سقف تسهیلات قرض الحسنه ازدواج برای هریک از زوج ها ۵۰ میلیون تومان افزایش یافته یعنی زوجین ۱۰۰ میلیون تومان وام ازدواج دریافت می کند.
وزیر ورزش و جوانان اظهار داشت: این تسهیلات با بهره چهار درصد و باز پرداخت هفت ساله است.
وی ادامه داد: سال قبل سیستم بانکی کشور حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان به یک میلیون نفر یا ۵۰۰ هزار زوج این تسهیلات را پرداخت کرد.
سلطانی فر گفت: این در حالی بود که مجموع تسهیلاتی که سیستم بانکی در سال ۹۲ پرداخت کرد دو هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان بود.
وی اشاره کرد: اگر امسال وام ازدواج به ۵۰۰ هزار زوج که می شود یک میلیون نفر به مبلغ ۵۰ میلیون تومان اعطا شود سرجمع سیستم بانکی ۵۰ هزار میلیارد تومان در این رابطه تسهیلات پرداخت می کند.
وزیر ورزش و جوانان اظهار داشت: باتوجه به شرایط تحریمی و محدودیت هایی که کشور در زمینه تامین نیازهای ارزی و پولی دارد، این رقم خیلی قابل توجه است.
او همینطور در پاسخ به این پرسش که هنوز قانون تسهیل ازدواج را در شرایط فعلی کارآمد می بینید؟، اضافه کرد: این قانون ۱۵ سال پیش تصویب شده است. قسمتی از قانون تسهیل ازدواج را دستگاه های اجرایی مثل پرداخت تسهیلات قرض الحسنه ازدواج، راه اندازی دفاتر مشاوره راهنمای ازدواج و مواردی از این دست را عملیاتی کرده اند.
سلطانی فر اظهار داشت: تابحال بیش از ۳۰۰ دفتر مشاوره راهنمای ازدواج در سطح کشور به راه افتاده است. این دفاتر تقریباً بصورت رایگان در حال ارائه خدمت به زوجین جوان هستند. جدا از این صدها دفتر مشاوره راهنمای ازدواج در کشور فعال می باشند که برای ارائه مشاوره حق الزحمه دریافت می کنند.
وی افزود: این مشاوره ها در بدو زندگی، شکل گیری پیوند مشترک زوج ها و تحکیم بنیان های خانواده خیلی می تواند موثر باشد. اگر نگاهی به آمار طلاق در کشور بیندازید به خوبی درخواهید یافت که بسیاری از این طلاق ها در دو تا سه سال اول ازدواج اتفاق می افتد.
وی به جوانان سفارش کرد که زندگی مشترک صبر، حوصله، خویشتن داری و سعه صدر می خواهد.
وزیر ورزش و جوانان در ادامه یادآورشد: راهنمایی و مشاوره ای که پیش از ازدواج به جوانان داده می شود به یقین خیلی با اهمیت تر از مسائل مالی است.1399/05/02
22:37:41
5.0 / 5
2627
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.