امروز: ۱۴۰۳/۰۴/۲۵

لزوم آمادگی برای مقابله با تهدیدات بیولوژیك

لزوم آمادگی برای مقابله با تهدیدات بیولوژیك معاون بهداد ناجا از اجرای رزمایش های پدافند زیستی بیمارستانی و پیش بیمارستانی با محوریت مقابله با كرونا آگاهی داد.


به گزارش هم ماشین به نقل از ایسنا، سردار محمدرضا حسینی در تبیین اهداف و محورهای رزمایش های پدافند زیستی اظهار نمود: قرن بیست و یکم بعنوان قرن تهدیدهای بیولوژیک شناخته می شود بدین جهت استفاده از سلاح های بیولوژیک بواسطه ارزان بودن، اثربخشی بالا و پیچیدگی در شناسایی عامل، همیشه تهدیدی بالقوه محسوب می شوند بدین سبب لزوم دارد نهادهای در خط مقدم مبارزه با تهدیدهای زیستی همیشه در آمادگی کامل مقابله با این نوع تهدیدها باشند.
وی با بیان این که اداره امداد و انتقال و جنگ های نوین معاونت بهداد ناجا ماموریت حفظ و ارتقای آمادگی و احصای نقاط قوت و ضعف یگان ها در مقابله با بحران ها را بوسیله برنامه ریزی و اجرای رزمایش ها دنبال می کند، اضافه کرد: باتوجه به اهمیت موضوع پدافند زیستی در کنار سایر تهدیدهای طبیعی و انسان ساز، موضوع تهدیدات زیستی نیز همچون سناریو رزمایش ها قرار گرفت و یگان ها موظف شدند به فراخور امکانات و تجهیزات بومی خود، یک رزمایش پدافند زیستی را در چارچوب تمرین دور میزی یا تمرین یگانی به اجرا درآورند.
سردار حسینی درباب اثربخشی اجرای این رزمایش ها در تقویت بنیه دفاعی و آمادگی مقابله با بحران ها بیان کرد: در حوزه مدیریت بحران رسیدن به سطح مطلوبی از توانایی دفاعی بوسیله ارتقای دانش و مهارت و با تمرین و اجرای رزمایش ها حاصل می شود و تجربه و مهارت حاصل از برگزاری این رزمایش ها در نهایت سبب تقویت خودباوری، اعتماد به نفس و غلبه بر ترس شده و در نتیجه در ارتقای آمادگی مقابله با بحران ها بسیار کارساز خواهد بود.
معاون بهداد ناجا با اشاره به برگزاری هم زمان رزمایش های پدافند زیستی در دو حوزه بیمارستانی و پیش بیمارستانی، اشاره کرد: در حوزه پیش بیمارستانی، معاونت بهداد استانها و کلینیک های تابعه و در حوزه بیمارستانی نیز ۹ بیمارستان تابعه معاونت بهداد ناجا محور برگزاری این رزمایش ها هستند.
وی افزود: در جریان برگزاری این رزمایش ها، معاونت بهداد ناجا بعنوان ستاد نقش فرماندهی و هماهنگ کننده را تمرین می کند و سرپنجه ها نیز بعنوان صف به صورت عملیاتی به تمرین سناریوی ابلاغی می پردازند.
حسینی در پاسخ به این پرسش که آیا در اجرای این رزمایش ها سایر نیروهای مسلح نیز مشارکت دارند، اظهار نمود: اعتقاد بر این است که در شرایط بحرانی همه دستگاه ها درگیر بحران می شوند از طرفی لازم است نیروهای پشتیبانی هر سازمان و ارگان به سطحی از آمادگی رسیده باشند که بدون نیاز به سازمان های دیگر و کاملا مستقل از آنها بتواند به سازمان متبوع خود ارائه خدمت نمایند و حتی فراتر از آن به کمک سازمان های دیگر بشتابند. بر این اساس اهتمام خواهد شد در رزمایش های درون سازمانی محوریت به کار گیری توان داخلی باشد اما در جهت هماهنگی و همکاری با سایر نهادها نیز برمبنای برنامه ریزی ستاد کل نیروهای مسلح آمادگی برگزاری رزمایش های مشترک با سایر نیروها را داریم.
معاون بهداد ناجا در ادامه در ارزیابی خود نسبت به عملکرد بیمارستان های ناجا در مواجهه با بحران کرونا اظهار داشت: اشاره کرد: امروز ما به سطحی از خودباوری رسیده ایم که می توانیم سخت ترین شرایطی که هر کشور پیشرفته ای را به زانو در می آورد را با اقتدار و توان داخلی و بدون هیچ چشم داشتی پشت سر بگذاریم.
برمبنای اعلام سایت پلیس، وی با تصریح این که ما در حوزه بهداشت و پیشگیری، امداد و انتقال و تشخیص و درمان به سطح مطلوبی از توانمندی دست یافته ایم، بیان کرد: در جریان شیوع ویروس کرونا با تاکید بر همین توانمندی و خودباوری سعی کردیم به بهترین نحو به کارکنان و خانواده محترمشان و عموم مردم شریف ایران عزیزمان خدمت رسانی نماییم و این خودباوری مرهون مدیریت عالی و ایثار و از خود گذشتگی کادر درمان بوده است.
حسینی افزود: امروز بعد از گذشت پنج ماه از ایجاد این بحران عالم گیر شاهد پیشرفت های شگرفی در حوزه مدیریت بحران در مراکز درمانی ناجا و مهارت و ارتقای دانش عملی کارکنان و پیشرفت تجهیزات تشخیصی درمانی بوده ایم.1399/04/10
23:30:14
5.0 / 5
2692
تگهای خبر: پلیس , دستگاه , سازمان , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.