امروز: ۱۴۰۳/۰۱/۲۶
رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان كردستان

مردم زندگی با كرونا توام با حساسیت ها را یاد بگیرند

مردم زندگی با كرونا توام با حساسیت ها را یاد بگیرند به گزارش هم ماشین كردستان رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان كردستان اظهار داشت: شواهد نشان میدهد كه زمان مشخصی برای اختتام كرونا وجود ندارد و نكته مهم این است كه همه شهروندان باید زندگی در كنار كرونا را توام با تداوم حساسیت های بهداشتی یاد بگیرند.


بهرام نصرالهی زاده امروز یکشنبه (18 خردادماه) در نشست ستاد کرونا با اصحاب رسانه استان، با اشاره به بازگشایی دانشگاه ها و امتحانات دانش آموزان، حذف دورکاری ادارات و سیر صعودی کرونا در کردستان، اظهار نمود: استان کردستان در وضعیت قرمز قرار گرفته و کوشش برای کاهش و کنترل شیوع ویروس کرونا در استان نیازمند هم دلی و همت آحاد جامعه است.
وی ادامه داد: کوشش برای افزایش حساسیت مردم نسبت به ویروس کرونا و ضرورت پذیرش زندگی در شرایط کرونا باید سرلوحه کار رسانه ها قرار گیرد چونکه شواهد نشان میدهد که زمان مشخصی برای اختتام کرونا وجود ندارد و نکته مهم این است که همه شهروندان باید زندگی در کنار کرونا را توام با حساسیت یاد بگیرند.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کردستان، عنوان کرد: دفاتر پیشخوان، دفاتر قضایی و ادارات دولتی و اماکن عمومی باید تدابیر جدی تری برای مبارزه با کرونا اتخاذ کنند، همین طور در کنار لزوم پیشگیری و اعمال تدابیر بهداشتی باید به فکر کارهای اقتصادی و اجتماعی جامعه نیز باشیم و در واقع بیش از این نمی توان ممنوعیتی برای مشاغل اعمال کرد.
وی با تاکید براینکه همه شهروندان و آحاد جامعه باید یاد بگیرند که بین کرونا و کارهای اقتصادی و زندگی تلفیق ایجاد کنند افزود: با آگاهی مردم و اطلاع رسانی و فرهنگسازی دراین زمینه باید از شیوع و سرایت بیشتر بیماری کرونا به دیگران جلوگیری شود.
بگفته نصرالهی زاده استان کردستان نیازمند شروع موج جدیدی از حساسیت های بهداشتی خصوصاً با تمرکز در شهرستان های قرمز دارد که این مهم با اجرایی کردن پیشنهادات و الزامات ستاد کرونا امکان پذیر است.
یوسفی رئیس مرکز بهداشت شهرستان سنندج در ادامه این جلسه اظهار داشت: وضعیت شهرستان های سنندج و قروه قرمز است و مریوان هم در مرحله آگهی قرار دارد.
وی با بیان اینکه تعداد بستری های استان رو به افزایش است اضافه کرد: طبق آخرین آمار علوم پزشکی استان، ۱۳۳2 نفر مثبت در سنندج وجود دارد که از این تعداد حدود ۶۰درصد به صورت موارد سرپایی توسط مراکز علوم پزشکی در محلات عباس آباد و بهاران شناسایی و از ورود آنها به بیمارستان ها جلوگیری شد.
رئیس مرکز بهداشت سنندج، بیان کرد: اساسی ترین مشکل در محلات عباس آباد و بهاران سنندج تجمع مردم برای آزمایش و نمونه گیری است و این ناشی از ترس به وجود آمده در بین مردم است.
وی افزود: طبق آمار گروه سنی بالای 60 سال سن با 38 درصد، بیشترین موارد مثبت سرپایی و بستری را داشته است و 166 مورد فوتی تا کنون در استان مشاهده شده است که 73 درصد این آمار بالای 60 سال بوده است.
بگفته یوسفی درصد مرگ و میر کرونا در استان کردستان 4.4 درصد بوده که این میزان در کشور 4.5 و در جهان 5.5 درصد است و کردستان از میانگین کشوری پایین تر است.
وی با بیان اینکه از اول خرداد تا کنون تعداد بستری های استان رو به افزایش است، افزود: متاسفانه حد تعادل بین مردم وجود ندارد و مردم نباید بپندارند که برداشتن محدودیت ها به مدلول آزادی مطلق و عدم استفاده از ماسک و دستکش است.
رئیس مرکز بهداشت سنندج، اضافه کرد: تعدا بستری های دو هفته اخیر نشان میدهد که محلات نایسر 17 مورد، بهاران 13 مورد، 17 شهریور 10 مورد، عباس آباد 9 مورد، شهرک کشاورز، بعثت و خیابان انقلاب هرکدام 8 مورد بستری داشته است.
وی اعلام نمود: تعداد بستری های 17 خرداد در استان کردستان 153 مورد بوده که 110 نفر مربوط به شهرستان سنندج بوده و از این تعداد بستری نیز 102 نفر در بیمارستان توحید، 4 نفر بعثت و 4 نفر در بیمارستان کوثر بوده است.
یوسفی اشاره کرد: در 24 ساعت گذشته 54 نفر در سطح شهر سنندج بستری شده اند و این در حالیست که تعداد تخت های استان رو به پایان است و تمامی پرسنل بیمارستان گرفتار خستگی و فرسودگی مضاعف شده اند.


منبع:

1399/03/18
13:41:32
5.0 / 5
2467
تگهای خبر: آب , اقتصاد , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.